Bir döneme damga vuran Amerikan güreşçileri

Bir dönem ülkemizde de yoğun ilgi ile takip edilen Amerikan güreşinin efsaneleri vardı. Ringde, ne kadar şov olsa da aksiyon ve gerilim dolu anlar yaşanıyor. İşte o şovu bizlere sergileyen ve unutulmayan isimler var. Onlardan 11 tanesini sizler için seçtik.

Bir döneme damga vuran Amerikan güreşçileri

11- Batista

Bu adamı görünce ister istemez omuzlarımı kaldırıyorum. Adamın boynu yoktu, o kadar kas çalışmıştı ki boynu kaybolup gitmişti. “WWE'nin hayvanı”ydı lakabı, bunu kendisi koymuştu. Hayvan denilmesinden hoşlanıyor, deli mi ne.

10- Disco Inferno

İşi sadece dövüşmek değildi Disco Inferno’nun. Olayı şova döndürmüştü, sahneye çıkarken birbirinden ilginç dans figürleri sergilerdi. Renkli kostümleri de dansı kadar ilginçti.

9- Bill Goldberg

Akıllarda kalan bir diğer isim ise Bill Goldberg’di. “WWE’deki Kel Adam” geliyor aklıma Bill Goldberg denildiğinde. 173 maçlık galibiyet serisi ile adından söz ettirmişti. 4 kişi kendisine dalmış, onları bile yerle bir etmiştir. Girişte yanan meşalelerin dumanını içine çeker, üflerdi.

8- Bam Bam Bigelow

Mesai arkadaşım Erkan’dan aldığım bir isim çünkü ben hatırlamıyorum. “Var mı aklında bir Amerikan güreşçisi?” diye sordum, direkt “Bam Bam Bigelow” dedi. Özelliği de çok yokmuş ama şişmanlığı ile meşhurmuş. 2007’de ölmüş kendisi, açtığı hamburger dükkanında 900 gramlık hamburgerleriyle adını duyurmuş.

7- Ric Flair

Ringlerin en klas adamıydı bana göre. Havalı ve zengin pozlarıyla ünlenmişti. Diğer güreşçilere göre oldukça yaşlıydı ama kolay lokma asla olmadı. Elinin tersiyle attığı tokatlarla meşhur olmuştu. Bir de yenilirken düşmanına yalvarması vardı. Rakibi acıyıp bırakıp arkasını döndüğü an arkadan vururdu.

6- John Cena

En önemli özelliği kot pantolon veya kot şortla ringe çıkardı. Ben de küçükken kotla maç yapardım, görünce o anlar aklıma gelirdi. Birleşik Devletler Şampiyonluğu unvanına sahiptir. Sadece dövüşçü değil, müzisyendir de. Rap müzikle ilgilenmektedir.

5- Big Show

Yedi Bela Hüsnü filminde Karamürselli Deli Hamdi vardı, bilen bilir, devasa bir kabadayıydı. Heh işte Big Show da onun gibi biriydi. 2.13 metrelik boyuyla tam bir devdi. Aynı anda üç güreş organizasyonu şampiyonluğu yakalamış tek güreşçidir.

4- Undertaker

Ringlerin en farklı ismi oydu, fenomen ismiydi. WWE’de ondan korkmayan yok gibiydi. Kazandığı maçlardan ziyade acımasızlığıyla meşhur olmuştu. En büyük başarılarından birisi ise 21 yıl üst üste Wreslemania da yenilmemiş olmasıdır fakat bu unvanını son Wrestlemania da Brock Lesnar'a yenilerek kaybetmiştir.

3- Hulk Hogan

Asıl ününü 80’ler ve 90’lardaki maçlarda edinmişti. Hatta o kadar ünlüydü ki adına çizgi filmler yapılmış, Hollywood filmler çekmişti. WWE’yi dünyaya tanıtan isim olarak tarihe geçmiştir. Ancak bir radyo programında ırkçı söylemleri yüzünden WWE’den atılmış ve adı tarihten çıkarılmıştır.

2- Big Sexy Kevin Nash

WWE’nin en uzun isimlerden biriydi Kevin Nash namı diğer Big Sexy. Meşhur hareketi ise rakiplerine kıçıyla vurmasıydı. Ringe girerken iplerin arasından değil, ipin üzerinden geçerdi. Uzun saçlarıyla yakışıklıydı da.

1- Rey Mysterio Jr

Maskeli kahramanlardan sonra maskeli güreşçi de vardı. O kişi de Rey Mysterio Jr’dı. Diğerlerine göre kısa boylu olmasına rağmen pire gibi oradan oraya gitmesiyle, akrobatik hareketleriyle adını duyurmuştu.

Bonus - 1: Lana

“Neden kadın dövüşçüleri eklemedin?” diye sorabilirsiniz. Onu başka bir yazımıza sakladım. Ancak birini de ekledim. Başka bir mesai arkadaşıma sorduğumda “Lana’yı ekle” dedi. Ben de onu ekliyorum.

Bonus - 2: Yasal Uyarı!

Bonus - 2: Yasal Uyarı!

Evet, severek izliyorduk, izliyoruz ama şunu asla unutmayın, bu hareketleri sakın evde denemeyin. Çünkü bu isimlerin hepsi bu hareketleri saatlerce çalışıyor ve ringe öyle çıkıyorlar. Ayrıca hakemler, yöneticiler ve dövüşçüler maçın nasıl sonlanacağını biliyorlar, sadece şov yapıyorlardı.

Bonus - 3: Bilgehan Demir

Bonus - 3: Bilgehan Demir

Bir dönemin çocuklarının çok sevdiği Bilgehan Demir'i anmadan geçmeyelim. Gerçi ben Flash TV yıllarındaki yayınları seviyordum ama Bilgehan Demir'in sunumu da oldukça başarılıydı. Özellikle program öncesi, bizim Bonus - 2'de yaptığımız uyarıyı yapıyordu. Yine o günlere dönmesi dileğiyle. 

 

"Bilgehan abi ne zaman Simekdawn yayınlıcan"
 

Bu makaleye ifade bırak