Bir futbol efsanesi: George Best

Kendi döneminin en iyisi… Hatta öyle ki George Best’in Pele ve Maradona’dan daha iyi olduğu düşünülüyordu. 1968 yılında Avrupa’da yılın futbolcusu seçildi George Best. 2004  yılında yayınlanan “Yaşayan en iyi futbolcular” listesinde İrlanda’nın tek temsilcisiydi. Efsane isimlerin George Best'ten “Futbol oynamıyordu, şiir yazıyordu ve bizler de dinlerken kendimizden geçiyorduk.” diye bahsetmesi, ona olan hayranlığın boyutunu gösteriyordu. 

Bir futbol efsanesi: George Best

"Deli değilim, sadece..."

"Deli değilim, sadece..."
Fakat Best’in tek aşkı futbol değildi. "Deli değilim, sadece futboldan bıktığım için kızları tercih ettim” cümlesi, gazetelerin manşetlerini süslüyordu." 26 yaşında futboldan ve paradan oldu, artık Best serseri oldu” yazan gazeteler, artık Best’in futbolcu kimliğinden çok, özel hayatıyla ilgileniyordu.

15 yaşında keşfedildi

15 yaşında keşfedildi
Kuzey İrlanda’da dünyaya gelen George Best, futbol tarihinin en yetenekli oyuncularından biriydi.  15 yaşındayken İrlanda’da Manchester United tarafından keşfedildi. 1963 yılında profesyonelliğe imza atan Best, 14 Eylül 1963 yılında henüz 17 yaşındayken ilk kez Manchester United forması giydi. Kariyerinin ilk golünü 28 Aralıkta Burnley karşısındaki maçta buldu. Bu golüyle birlikte, takımda daha çok forma şansı buldu. Sezon sonunda 26 maça çıkan Best, 6 gol atmıştı.

'Yılın Futbolcusu' seçildi

'Yılın Futbolcusu' seçildi
1966 yılında UEFA Şampiyon Kulüpler Kupası çeyrek final karşılaşmasında Benfica karşısında 2 gol atınca tüm gazetelere manşet olan Best, henüz 20 yaşındaydı. 1966-67 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupası Şampiyonluğunu kazanan Manchester United, maçı 4-1 kazanmış; Best ise Avrupa’da “Yılın Futbolcusu” ödülüne layık görülmüştü. Bu başarılı sezondan sonra Best’in düşüşü yaşanmaya başladı…
 

Kumar ve alkol problemi vardı

Kumar ve alkol problemi vardı
1960’lı yılların sonunda George Best, Manchester’da iki gece kulübü açtı. Ayrıca moda dükkanına da sahip olan Best, bu dönemde kumar ve alkol problemleri yaşamaya başladı.

Hızla düşüşe geçti

Hızla düşüşe geçti
Manchester United’da oynarken tribünlerin ve basının odak noktası haline gelmişti George Best. Bu şöhret ile beraber kumar, kadınlar ve alkolizm arasında bir hayat süren Best’in futbolculuk kariyeri hızla düşüşe geçmeye başladı.

"İkisini de yaptım"

"İkisini de yaptım"
Best’in yaşamı verdiği röportajlarla da basının ilgisini hep üzerine çekmeyi başardı. Bir keresinde verdiği bir röportajda Best; “Eğer bana; 5 kişiyi çalımlayıp 40 metreden Liverpool’a nefis bir gol atıp ayağa kaldırmak mı ya da bir dünya güzelini yatağa atmak mı diye sorsanız; karar vermesi çok zor olurdu. Şanslı biri olarak her ikisini de yaptım ama birini 50 bin kişinin gözleri önünde” diye bahiste bulunmuştur. 

İki defa evlendi

İki defa evlendi
Hayatı boyunca iki defa evlenen Best, şiddet suçlamalarıyla karşı karşıya gelmiştir. İkinci karısı, katıldığı bir televizyon programında Best’in kendisini defalarca tokatladığını ve eski kız arkadaşlarını birden fazla kez dövdüğünü anlatmıştır. Kasım 1972’de bir gece kulübünde garsonlardan birinin burnunu kırmasıyla bu durum 1973 yılında mahkemeye taşınmış ve Best suçlu bulunmuştur.

George Best’in eski iş ortaklarından Frank Evans, 2009 yılında yazdığı kitabında; 1973 yılında Best’in o dönemki avukatı George Carman’ın bir Manchester mafyasına ikinci eşi Celia’nın Best ile bir ilişkisi olduğunu öğrenince Best’in bacaklarını kırması için, çuvallarca para verdiğini söylemiştir.

"Hayatımdaki her şeyi çalımladım"

<strong>&quot;Hayatımdaki her şeyi &ccedil;alımladım&quot;</strong>
“Hayatımdaki her şeyi çalımladım. Alkol hariç!” diyen Best, hayatının çoğunun kendisine bir sürü sorun çıkaran ve ölümüne neden olan alkol bağımlılığı ile geçirdi. 

1981 yılında Amerika’da futbol oynayan Best, tanımadığı bir kadının çantasından, alkol alabilmek için para çaldı. George Best yaptığı açıklamada; “Plaj kenarında bir barda oturuyorduk ve o tuvalete gitmek için kalktı. Ben eğilip çantasındaki tüm parayı aldım” dedi. 1984 yılında alkollüyken araba kullanmak ve polise kötü davranmaktan suçlu bulundu ve kefaretini ödeyemeyince 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. 1984 Noel’ini hapiste geçiren Best, Ford Açık Hava Cezaevi Futbol takımına katıldı.
 
 

Ortadan kayboldu

Ortadan kayboldu
Bir dönem kimseye haber vermeden ortadan kaybolan Best’in, kaçırıldığına dair gazetelerde haberleri yer aldı. Birkaç gün sonrasında kendisi ortaya çıkıp; dinlenmek için gizlendiğini söylediyse de, o dönem buna kimse inanmadı.

Televizyona sarhoş çıktı

Televizyona sarhoş &ccedil;ıktı
1990 yılının Eylül ayında bir televizyon programına sarhoş bir şekilde çıkan Best, ettiği küfürler yüzünden tepki aldı. Sonrasında özür dileyip, hayatının en kötü dönemlerinden birini yaşadığını dile getirdi.

George Best, 2000 yılının mart ayında ciddi bir karaciğer sorunu yaşadı. Ağustos 2002‘de karaciğer nakli geçirdi. 2003 yılında halk içinde alkol aldığı görülen Best, tekrar tartışmaların odak noktası oldu. 2004 yılında bir kez daha alkollü şekilde araba kullanırken yakalanan Best’in ehliyetine el konuldu. 

59'unda veda etti

59&#39;unda veda etti
3 Ekim 2005’te grip belirtileriyle gittiği hastanede, karaciğer iltihabı ve iç kanama nedeniyle yoğun bakıma alındı. 

Durumu git gide kötüleşen Best, 20 Kasım günü gazetelerden birine hastane yatağında fotoğrafını yayımlattı. Son mesajı olarak “Benim gibi ölmeyin!” diye yazdıran Best, 25 Kasım 2005 günü Akciğer enfeksiyonu ve organ yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu. Best hayatını kaybettiğinde 59 yaşındaydı.
 

Best’in ölümünden sonra Old Trafford’da oynanan ilk maç, Best’in 1963 yılında ilk kez Manchester United forması giydiğinde, mücadele ettiği West Bromwich Albion ile oynandı. United’in kazandığı maçtan önce, eski takım arkadaşları konuşma yaptı. Best’in eski takım arkadaşları ve Albion oyuncuları bir dakikalık saygı duruşunun ardından, Albion takımı oyuncuları Manchester United takımına katıldılar. Ve Best posterleri tüm taraftarlar tarafından maç boyunca havaya kaldırıldı… 

Twitter: Esra Ermiş

 
Bu makaleye ifade bırak