Birinci Dünya Savaşı'nın bilinmeyenleri

Tarihi değiştiren savaş Birinci Dünya Savaşı birçok yenilik ve olaya sahne olmuştu. Teknolojinin, tıbbın geliştiği bir dönem olan Birinci Dünya Savaşı sonrası devletlerin yapısı değişti. Ayrıca İkinci Dünya Savaşı’na da sebep oldu. Biz de Molatik olarak Birinci Dünya Savaşı’nı merak ettik. İşte Birinci Dünya Savaşı’nın bilinmeyenleri.

Birinci Dünya Savaşı'nın bilinmeyenleri

10 milyon asker öldü

10 milyon asker öldü
4 yıl boyunca devam eden Birinci Dünya Savaşı boyunca 65 milyon asker görev yaptı. Bunlardan 10 milyonu hayatını kaybetti. 6 milyonu Osmanlı ve müttefiklerinin askeriyken, 4 milyonu da İtilaf Devletleri’nindi.

İlk alev makinesi

İlk alev makinesi
Alman askerleri savaş meydanlarında ilk defa alev makinesini kullanmıştır. 40 metreye kadar etkili bu makineler o dönem dehşet saçmıştı.

İlk tank kullanıldı

İlk tank kullanıldı
Birinci Dünya Savaşı’nda kullanılan tank hayatımıza girmiş oldu. Devam eden yıllarda büyük gelişmelere sahne olan tank teknolojisinin atası ‘Little Willie’ isimli tanktı. 3 kişilik bir grup ile idare ediliyor ve 4.8 km/s hızla yol alabiliyordu.

Tank ismi nereden geldi?

Tank ismi nereden geldi?
Tanklar tarih sahnesine çıktıklarında ilk isimleri ‘kara gemileri’ydi. Ancak daha sonra İngilizler su tankı süsü vermek istedikleri için araçlara ‘tank’ demeye başladılar.

Dansçı mı ajan mı?

Dansçı mı ajan mı?
Birinci Dünya Savaşı’nın en çok konuşulan isimlerden birisi de Mata Hari’dir. Hollandalı bir dansçı olan Mata Hari, Fransızlar tarafından çifte ajan olduğu şüphesiyle idam edilmiştir. İdam edilinceye kadar ajanlığı reddetmiştir.

Patlamalar havuz yaptı

Patlamalar havuz yaptı
Günümüzde Belçika’da bulunan Barış Havuzu isimli gölet aslında Birinci Dünya Savaşı sırasında meydana gelmiştir. İngilizlerin 1917 yılında 45 ton patlayıcı içeren bir madeni patlatmaları sonrasında oluşan 12 metre derinliğindeki kraterin suyla dolmasıyla oluştu.

Alman antipatisi oluştu

Alman antipatisi oluştu
ABD’de Almanya’ya olan nefret o kadar çoğalmıştı ki ABD’liler Almanca kitapları yakıyor, Alman çoban köpeklerini öldürüyorlardı. O kadar ileri gittiler ki Alman kökenli insanları öldürenler bile vardı.

Milyonları öldürdü

Milyonları öldürdü
İspanyol Gribi ismiyle tanınan hastalık, savaş boyunca ölen insanların üçte birinin ölüm sebebiydi.

Dörtte üçünü kaybetti

Dörtte üçünü kaybetti
Rusya en büyük orduyu çıkaran ülkeydi. 12 milyon kişiyi askere alan Rusya, bu askerlerin dörtte üçü ölmüş, yaralanmış ya da kaybolmuştu.

İmparatorluklar son buldu

İmparatorluklar son buldu
Savaş sonrası dört büyük imparatorluk son buldu. Osmanlı, Almanya ve Avusturya - Macaristan İmparatorlukları İttifak Devletleri’nde, İtilaf Devletleri’nde de Rus İmparatorluğu yıkıldı.

İlk gazı Fransızlar kullandı

İlk gazı Fransızlar kullandı
Bilinenin aksine ilk kimyasal gazı Almanlar değil Fransızlar kullanmıştır. 1914 yılının Ağustos ayında ilk göz yaşartıcı gaz (xylyl bromide) Alman siperlerine atıldı.  

İt dalaşı nedir?
 

İt dalaşı nedir?<br />
&nbsp;
Günümüzde bile kullanılan bir deyim olan it dalaşı Birinci Dünya Savaşı sırasında ortaya çıktı. Keskin manevra yapmak isteyen pilotlar havada motorlarını kapatır daha sonra motor tekrar açıldıktan sonra köpek havlamasına benzer bir ses çıkarırdı. Bu da zamanla uçak savaşlarında it dalaşı ifadesinin türemesine sebep olmuştu.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak