Birinin narsist olduğunu nasıl anlarsınız?

Narsisizm son yıllarda karşımıza sık sık çıkan kelimelerden birisi. Bir kişilik problemi olan narsisizmi çoğu kişi anlayamadan onunla yaşıyor. Peki, narsist insanları nasıl tanırız? Narsist insanlara Molatik olalım bu defa da…

Birinin narsist olduğunu nasıl anlarsınız?

Narsisizm nedir?

Narsisizm nedir?
Öncelikle narsisizmi açıklayarak başlayalım. Narsisizm nedir? Türk Dil Kurumu'na göre, narsisizmin karşılığı özseverlik. TDK, özseverlik kelimesini "kişinin kendi bedensel ve ruhsal benliğine karşı duyduğu hayranlık ve bağlılık, narsistlik, narsisizm" olarak tanımlıyor. Birçok kişilik özelliğini kendi üzerinde bulunduran narsisizme tıpta Narsisistik Kişilik Bozukluğu adı veriliyor.

Birinin narsist olduğunu nasıl anlarız?

Birinin narsist olduğunu nasıl anlarız?
Narsisizm tanımını yaptık, güzel. Peki, birinin narsist olduğunu nasıl anlarız? Aslında biraz basit biraz zor bir durum. Bunun için elimizde birkaç veri var. Ancak her veriye uyan da narsist değildir. Sadece size fikir vermesi açısından birkaç ipucu veren bilgiler.

Kendisini abartır

Kendisini abartır
Karşınızdaki kişi yaptığı işle ilgili abartılı ifadelerde bulunuyorsa narsist olma ihtimali yüksektir. Özellikle iş dünyasında karşınıza çıkabilecek tiplerdir bunlar. Başarılıdır evet ama sanki o olmasa dünya dönmeyecek gibi hissederler, hissettirirler.

Kendisi ve diğerleri vardır

Kendisi ve diğerleri vardır
Dünya üzerinde eşi benzeri yoktur narsist insanın. Kendisi ve diğer insanlar olarak sınıflandırır insanları. Kendisi gibi birinin olmadığını iddia ederler.

Sınırsız istekler

Sınırsız istekler
Narsist kişilerin argo deyimle ayarı yoktur. Sevgide, işte, zekada, güçte sınırsız başarı isterler. Sevdiği kişiden görmek istediği sevginin sınırı olmamalıdır, karşısındakinin daha zeki olmasını, güçlü olmasını ister. Sonu yoktur bunun.

Sürekli övülmek ister

Sürekli övülmek ister
Bir başka gözlemlenir özelliği ise sürekli övülmek istemeleridir. Süper iş yaptığı, harika sevdiği, zekasına hayran olunulduğu söylenmelidir kendisine.

Bütün güzellikleri hak ediyordur

Bütün güzellikleri hak ediyordur
Kendisi bütün güzellikleri hak ediyordur. Kötü bir şey geldiğinde başına "Ben bunları hak etmiyorum" derler. Ancak iyi bir şey olduğunda da bunu sonuna kadar hak etmiştir. Kötü bir şey olamaz hayatında.

İnsanları çok iyi kullanırlar

İnsanları çok iyi kullanırlar
İşin içinde kendi çıkarları varsa herkesin yüzüne gülebilir. İnsanları amaçları doğrultusunda kullanabilir. İşi bitinceye kadar yüzünüze güler, iş bitince “Aaaa sen kimsin?” bile diyebilirler. Dereyi geçinceye kadar "dayı" derler…

Empati mi? Ne empatisi… Empati ne arar la bazarda…

Empati mi? Ne empatisi… Empati ne arar la bazarda…
Sizin psikolojinizi kesinlikle anlamazlar. Sizin kötü olmanız onların umurunda değildir. Sizin neler hissettiğinizi anlamazlar, bağ kuramazlar sizinle. Sadece kendi hisleri vardır.

Narsistler kıskançtırlar

Narsistler kıskançtırlar
Oldukça kıskanç yapıları vardır. Kıskançlık dediğimiz sevgili kıskançlığı gibi değil. Herhangi bir şeyi bile kıskanabilirler. "Onun var benim neden yok" tarzı kıskançlıklar. Ufacık bir şeyi bile kıskanabilirler.

Saygısı yoktur

Saygısı yoktur
Başkaları narsistler için önemli olmadığı için saygı göstermelerine de gerek yoktur. Özellikle kendilerinden alt kademede birini görürlerse ilk fırsatta ezmek isterler. Narsist tanımanın belki de en kolay yoldur bu. Bir mekanda garsonlara kötü davranan biri görürseniz narsist olma olasılığı yüksektir.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak