Bob Ross bizlere nasıl oldu da resmi sevdirdi?

TRT 2 dediğimiz vakit akla gelen ilk şey Bob Ross olurdu. Yaptığı resimlerle bizleri bizden alır, kendine hayran bırakırdı. 4 Temmuz 1995’te aramızdan ayrılan Bob Ross nasıl oldu da bizlere kendini bu kadar sevdirdi? Bob Ross ile Resim Sevinci hepimizin sevinci…

Bob Ross bizlere nasıl oldu da resmi sevdirdi?

Sanat sanat için midir yoksa sanat toplum için midir? Uzun yıllardır tartışılan bir konudur kendisi. Tarihe konu olan bu tartışmanın içinden sıyrılan bir isim var; Bob Ross. TRT ekranlarında yıllardır bizimle ‘olan’ Bob Ross bize nasıl oldu da resmi bu kadar sevdirdi?
 

Oldukça samimiydi
 

Olduk&ccedil;a samimiydi<br />
&nbsp;
Bob Ross’un bu kadar sevilmesinin başlıca nedeni tabii ki samimi olmasından kaynaklanıyordu. İzlediğimiz kadarıyla kendisinde ‘sanatçı kaprisi’ yoktu. Tatlı tatlı gülerek bize resimlerini çizerdi. Sokaktaki ‘Bob Amca’ gibi tavırları vardı.
 

Hızlı hızlı çizerdi
 

Hızlı hızlı &ccedil;izerdi<br />
&nbsp;
Basit bir resim tarzı vardı. Resim çizerken en kolay şekilde çizmeye çalışırdı. Ancak kolay çizmek işin kolay olduğu anlamına gelmiyordu, sonuçta kendisi yıllardır palet ve tuvallerle iç içeydi. Kas hafızası vardı.
 

Minik bir çalısı hep vardı
 

Minik bir &ccedil;alısı hep vardı<br />
&nbsp;
Yeşillik hayranıydı kendisi, ağaç, çalı, çimen çizmeden duramazdı. Manzara resmi denilince akla gelen ilk isim Bob Ross gelirdi.
 

Heveslendirirdi
 

Heveslendirirdi<br />
&nbsp;
Kolay ve hızlı resim çizmesi içinde resim aşkı bulunanları harekete geçirmişti. Birçok kişi resme onun sayesinde başlamıştır.
 

Burçin Oraloğlu etkisi
 

Bur&ccedil;in Oraloğlu etkisi<br />
&nbsp;
Türkçe dublajı da etkili tabii ki bunda. Aşk-ı Memnu’da Çetin Özder’i canlandıran Burçin Oraloğlu yıllar Bob Ross’a sesiyle hayat verdi. Tok ve güven veren sesi bize kendine daha çok çekti.
selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak