Bu durumlarda Facebook hesabınız silinebilir

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında gelen Facebook 7’den 70’e milyarlarca kullanıcıya sahip. Kullanıcılarının memnuniyetini sağlamak için Facebook’un belli kriterleri var. Bu kriterlere uymayan kullanıcıların üyelikleri silinebiliyor. Bizler de Facebook’un hesap silme kriterlerine Molatik olduk.

Bu durumlarda Facebook hesabınız silinebilir

Şiddet unsuru

Şiddet unsuru
Facebook hesabınızda şiddet içeren ve şiddet unsuru bulunan paylaşımlar yapmak hesabınıza veda etmek anlamına gelebilir.
Facebook hesabınızda suç unsuru sayılabilecek paylaşımlar ve silah ve uyuşturucu madde satışı yapmak hesabın silinmesi ile sonuçlanıyor.

Güvenlik

Güvenlik
Bu madde her ne kadar tartışmaya açık olsa da Facebook kullanıcılarının hesaplarının güvenliğini tehlikeye atacak hareketlerde bulunma ve siber zorbalık, Facebook'un tolere etmediği maddeler arasında sıralanıyor.

Sakıncalı içerik

Sakıncalı içerik
Facebook, sakıncalı içerik konusunda son derece sıkı önlemlere sahip. Nefret söylemi, ayrımcılık, sansürlenmemiş şiddet ve müstehcen içerik paylaşımı sakıncalı içerik kapsamında değerlendiriliyor.

Kaba ve duyarsız paylaşımlar

Kaba ve duyarsız paylaşımlar
Facebook, bir kullanıcıyı ya da grubu hedef alan kaba ve duyarsız paylaşımları duygusal ve fiziksel şiddet olarak değerlendiriyor. Bu durum ayrıca siber zorbalık kapsamına giriyor ve kullanıcıların güvenliğini olumsuz etkileyen bir durum olarak düşünülüyor.

Yalan haber

Yalan haber
Facebook üzerinde yayınlanan içeriklerin tümünün bütünlük ve gerçeklik ilkeleri ile uyumlu olması gerekiyor. Yalan beyan konusunda son derece duyarlı olan platfom, sahte isimle hesap açtığınızı tespit ettiği anda hesabınızı siliyor.
Fakat Facebook, yalan haber olarak şikayet edilen içeriklerin tümünü silmeyeceğini de söylüyor. Bunun sebebi yalan haber ile eleştiri ve fikir arasında ince bir çizginin bulunması olarak açıklanıyor.

İçerikle ilgili talepler

İçerikle ilgili talepler
Kendi rızanızla Facebook hesabınızı silmek isterseniz, platform bunu sizin adınıza gerçekleştiriyor. Diyelim ki bir aile yakınınız hayatını kaybetti. Böyle bir durumda Facebook'la iletişime geçerek yakınınızın hesabını kapatma talebinde bulunabiliyorsunuz.
Facebook, yetkili merciler tarafından belirtilen hesap kapatma taleplerini de işleme alıyor.
 
Bu makaleye ifade bırak