Buse 16, Tuana 15, Gülizar 16... Çocuklarımıza neler oluyor?

3 genç kız... Daha reşit bile değiller. Buse 16, Tuana 15, Gülizar 16 yaşında daha! Ceplerinde 5 kuruş para yok… Sahile yürüyüşe gider gibi kafa kafaya verip İzmir’e yolculuğa çıkılıyor ve 6 gün boyunca üçünden de haber alınamıyordu!

Buse 16, Tuana 15, Gülizar 16... Çocuklarımıza neler oluyor?

Tablo çok acı!

Tablo çok acı!

Daha 15-16 yaşlarındaki Buse, Tuana, Gülizar kendi aralarında konuşuyorlar. "Kaçalım, nereye kaçıcaz? Ama bugün kaçmayalım yarın kaçarız."

Sinemaya gider gibi ‘kaçmaya’ karar vermeye çalışılıyor. Şaka değil, gerçek! El ele verip kaçıyorlar.

6 gündür ortada yoklar

6 gündür ortada yoklar

Ceplerinde 5 kuruş para yok, kıyafet yok. Ama rotayı İzmir’e çeviriyorlar. Okula diye çıkıyorlar sonrası yok. Aileler perişan. Bu arada Gülizar ve Tuana’nın daha önce kaçma deneyimi var. Onların aralarına Buse de katılıyor. Peki 6 gündür bu kızlar nerede, ne yapıyorlar?

Reşit değiller!

Reşit değiller!

Gençlerdeki bu evden kaçma isteği nedir? Hayır aklım almıyor. Yaşını başını almış, işinde gücünde insanlar cesaret edip bir eve giremiyorken bu çocuklardaki cesaret nereden geliyor?

Bu cesaret nereden geliyor?

Bu cesaret nereden geliyor?

Peki tamam. Çocuklar ilerisini düşünemeden cesaret ediyor. Ama hiç korkmuyorlar mı? Her gün haberlerde birbirinden korkunç şeyler duyuyoruz. Nerede olursak olsun, hangi ülke olursa olsun iyi insanlardan daha fazla görüyoruz kötü niyetli insanları. Onların insan demeye şahit isteyen canavarlar olduklarını biliyoruz.
Kim ne derse desin bunu akıl edebilecek yaştalar. Hepimiz ergenlik yaşadık biz de aynı yollardan geçtik ama bu evden ayrılma isteği neden?

Şımarıklıktan başka bir şey değil!

Şımarıklıktan başka bir şey değil!

Aman psikolojisi, aman canı sıkılmasın dedikçe çocuklar daha çok sorun çıkarmaya başladı… Kimse kusura bakmasın ama ben ailede filan hata görmüyorum. Ailede şiddet ya da istismar söz konusu olmadıkça -buranın altını çiziyorum- 15-16 yaşında kızların bu şekilde evden kaçması şımarıklıktan başka bir şey olamaz…

Yarım akıllı bunlar!

Yarım akıllı bunlar!

Bizzat Buse’nin annesinin cümlesi: "Yarım akıllı bunlar yardım etmeyin!" diyor kadın. "Parasız kalsınlar, aç kalsınlar!" Kadının umudu bu geri dönmeleri için.

Şöyle bir durum da var ki çok iyi niyetli yaklaşsanız bile bu çocuklara yaptığınız yardım suç sayılıyor.

Kahraman Fazıl Bey…

Kahraman Fazıl Bey…

Müge Anlı’yı izleyen Fazıl Bey kızları görüyor ve bulmak üzere yola çıkıyor. En son otobüste onları görüyor ve hemen Emniyet'e haber veriyor. Neyse ki kızlar sağ salim bulunuyorlar…

Eee bulundular, sonra?

Eee bulundular, sonra?

Şimdi ne mi olacak? 2-3 sene sonra reşit olduklarında daha rahat çıkabilecekler o kapıdan. Ve kimse onları geri getirme hakkı olmayacak… Evet gençlik, akan deli kan… Hepimiz hatalar yapıyoruz, yapacağız da. Ama önemli olan bu hatalardan ders çıkarabilmek. Şu an sağ salim geri döndüler ama her zaman bu kadar şanslı olamayabiliyoruz.

Gençler lütfen ama...

Gençler lütfen ama...

Yapılan bu hataların sonuçları kötü olduğu takdirde sadece ailenizin değil tüm ülkenin canını yakarsınız. O yüzden biraz daha bilinçli, çok yönlü düşünebilen, ailesini zor durumda bırakmayı göze alamayacak gençler görebilsek belki de daha az hatalarla, yanlışlarla karşılaşacağız. İnanıyorum…

 

selin.ceylan@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak