Büyük ikramiyeyi kazanınca hayatı değişen insanların öyküsü

Zengin olmak için kullanılan araçlardan birisi de piyangolardır. Büyük ikramiyeyi kazanıp hayatı değişen birçok kişi var. Bizler de bu duruma Molatik olduk. İkramiyeyi kazandıktan sonra insanları hayatı nasıl değişti?

Büyük ikramiyeyi kazanınca hayatı değişen insanların öyküsü

Mickey Carroll - 10 milyon sterlin

Mickey Carroll - 10 milyon sterlin
Büyük ikramiyeyi kazanmadan önce çöpçülük yapan İskoç Mickey Carroll, 19 yaşındayken talih kuşuyla tanıştı. Birdenbire 10 milyon sterlin kazandı. İlk işi kendine altın takılar, altın kıyafetler satın almak oldu. Ardından 700 bin pound’a havuzlu bir ev alıp çılgın partiler düzenledi. Talihsiz bir parti sonrasında gece yarısı arabayla caddede dolaşırken bir sapanla çelik toplar atmaya başladılar etrafa. O gece tam 32 arabaya zarar verdiler.

"Piyango magandası"

"Piyango magandası"
O günden sonra gazeteler Mickey için “Piyango magandası” demeye başladı. Birkaç yıl sonra ise Mickey tüm parayı tüketmişti. 700 bin pound’a aldığı evi 100 bin pound’a sattı ve bu parayla borçlarını kapattı. Şu anda yine çöpçülük ve tamirat işleri yapıyor. Son röportajında “Hiç pişman değilim” dese de, bilemiyoruz.

Karl Crompton - 11 milyon sterlin

Karl Crompton - 11 milyon sterlin
1996'da Karl Crompton yaklaşık 11 milyon sterlin tutarında bir para kazandı ve yakışıklı da olduğu için dünya çapında şöhret oldu. ‘Dünyanın en gözde bekarları’ listesine girdi. Bir playboy gibi takılmaya başlayan Karl, lüksün dibine vurdu, çılgın partiler düzenledi.

Gayrimenkula para yatırdı

Gayrimenkula para yatırdı
Önceleri parasını hiç düşünmeden harcadı ama neyse ki hepsini değil! Bir kısmıyla da gayrımenkul yatırımları yaptı. Bu sayede şu an hala iyi durumda. Ve artık eski sınıf arkadaşıyla evli… Kendi güzel evlerinde mutlu mesut yaşıyorlar.

David Ashcroft - 12 milyon pound

David Ashcroft - 12 milyon pound
30 yaşındaki marangoz David Ashcroft, İngiltere'deki en ünlü ve şanslı insanlardan biri. Çünkü 1997'de piyangoyu kazandıktan sonra, hayatında hiçbir şeyi değiştirmedi.

Parayla yaptığı tek şey, kendisi için bir kamyon, bir Mitsubishi Sedan, anne-babasına bir karavan alması ve evinin terasını tamir ettirmesiydi. Ferrari aldı ama akrabalarına verdi. Gazeteler ona "Gizli milyoner" adını taktı. Bugün olmuş hala onu yakından izliyorlar, nereye ne harcadığını yakından takip ediyorlar. 2013 tarihli bir habere göre, David pencerelerini değiştirmiş mesela…

Brad Duke - 220 milyon dolar

Brad Duke - 220 milyon dolar
ABD Idaho'lu Brad Duke, piyangoyu kazanmadan önce de varlıklıydı. 5 spor salonunun işletmeciliğini yapıyordu. 2005'te piyangoyu kazandıktan sonra, 1 milyar dolarıyla insanlara yardım etmek istediğini söyledi.

Sözünü tuttu, bazı hayırişlerine para harcadı. Bir yandan spor salonlarını işletmeye devam ederken, bir yandan tahvillere ve gayrimenkullere yatırım yapmaya başladı. Sermayesini iki katına çıkardı. Şimdilerde bir kitap yazmak istiyor.

Andrew J. Whittaker Jr - 314 milyon dolar

Andrew J. Whittaker Jr - 314 milyon dolar
Andrew büyük ikramiyeyi kazandığında, herkes kendi işini geliştirebileceğini düşündü. Zira kendi inşaat şirketi vardı, neredeyse 17 milyon dolar ediyordu. Başlarda her şey başta iyiydi. İkramiyenin  yüzde 10'unu bağışladı. Hatta ona şanslı bileti satan kişiye ev ve araba aldı.

Ama sonra her şey değişti. İçki içmeye ve kumar oynamaya başladı, çok miktarda para kaybetti.  Hırsızlara tam 500 bin dolar kaptırdı. Sonra biri banka hesaplarını sahte çeklerle silip süpürdü. 2016'da, Jack'in sigortasız olan evi yandı. Sonuç olarak, 4 yıl içinde bomboş bir cep ve  kumarhaneye olan 1.5 milyon dolar borçla kalakaldı.

Jane Park - 1 milyon sterlin

Jane Park - 1 milyon sterlin
Jane Park, bugüne kadar büyük ikramiyeyi kazanan en genç insan. 17 yaşındayken o kadar para eline geçince tabii ki ilk iş olarak kendini alışverişe verdi. 4 yıl sonra, "Piyango kazanmasaydım hayatım şimdi 10 kat daha iyi olurdu” dedi.

Peter Lavery - 10 milyon sterlin

Peter Lavery - 10 milyon sterlin
Basit bir otobüs şoförü olan Peter Lavery, piyangodan en iyi şekilde yararlananlardan biri: Büyük ikramiyeyle birkaç işyeri açtı. Damıtım fabrikasının yanı sıra, bir tadım odası ve 200 kişilik bir restoranı var. “Piyangoyu kazanmadan önce daha az çalışıyordum” diyor, “Ama çok mutluyum."

 
Bu makaleye ifade bırak