Geri Dön

Alparslan Büyük Selçuklu Gevher Hatun tarihte kimdir? Gevher Hatun'u oynayan Esila Umut kaç yaşında, nereli?

Gevher Hatun, Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde öne çıkıyor. Diziden Gevher Hatunu ise Esila Umut canlandırıyor. Sevilen dizi ile gündeme gelen Gevher tarihte kimdir, hangi oyuncu oynuyor? Esila Umut yaşı ve boyu kaç?

Alparslan Büyük Selçuklu Gevher Hatun tarihte kimdir? Gevher Hatun'u oynayan Esila Umut kaç yaşında, nereli?

TRT 1'de yayımlanan Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Gevher Hatun karakteri dikkat çekiyor. Gevher Hatun, Muhammed Tapar'ın eşi olarak biliniyor. Büyük Selçuklu Sultanı II. Mahmut ile Süleyman Şah'ın da annesi olarak tarih kaynaklarında yer alıyor. Peki, Alparslan Büyük Selçuklu dizisinde Gevher Hatun kimdir?

GEVHER HATUN TARİHTE KİMDİR?

Gevher Hatun, Muhammed Tapar'ın eşi. Büyük Selçuklu Sultanı II. Mahmut ile Süleyman Şah'ın annesidir.

Gevher Hatun, I. Melihşah'ın kızıydı. 1073'te III. Mesud ile nişanlanıncaya kadar Irak-ı Acem'de yaşadı. Bazı kaynaklara göre Gevher Hatun, III. Mesud'un oğlu Arslanşah'ın annesiydi, diğer bazı kaynaklar ise onun üvey annesi olduğunu belirtiyor.

ESİLA UMUT KİMDİR?

Umut, 2001 tarihinde Antalya'da dünyaya geldi ve aslen İzmirlidir. 1.68 cm boyunda ve 54 kg olan oyuncu, ilk kez 2015 yılında Sevdam Alabora dizisi ile ekrana gelmiştir. 2016’da Kardeşim Benim ve 2019’da Kin adlı filmler ile yine 2019’da Payitaht Abdülhamid, 2020 yılında Akrep adlı dizilerde rol aldı.

Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber