Geri Dön

‘Bestekârdan çok kemancıyım’

Kendisini her daim sahne için hazır hissettiğini söyleyen Sarah Chang, “Beste de yapıyorum ama ben bir bestekârdan çok, kemancıyım” dedi

‘Bestekârdan çok kemancıyım’

Günümüzün en büyük kemancılarından biri olan ve sekiz yaşındayken New York Filarmonisi eşliğindeki ilk konserini veren Sarah Chang, Zorlu PSM ve Piu Entertainment iş birliğiyle 9 Şubat’ta Zorlu PSM Turkcell sahnesinde sevenleriyle buluşacak. 20 yılı aşkın kariyerinde dünyanın önde gelen orkestralarıyla çalışan ve 20 albüm çıkaran Chang, İngiliz piyanist Ashley Wass’le vereceği konser öncesinde merak edilenleri yanıtladı.
Çok genç yaşta şöhrete kavuştunuz. Bu durum hayatınızı ve ilişkilerinizi nasıl etkiledi?
Bu sektördeki en zorlu durum, kişisel ve profesyonel hayatınızda sağlıklı bir denge sağlayabilmektir. Neredeyse her hafta konser vermek için farklı bir şehre ya da ülkeye gidiyorum. Bu nedenle ilişkileri yürütmem, biraz ustalık gerektiriyor.
Klasik müziğin yükselen yıldızlarının çoğu son zamanlarda Asya’dan çıkıyor. Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?
Dalgalanarak gittiğini düşünüyorum. 50 yıl önce en iyi viyolonistler Rusya’dan çıkardı, sonra İsrail, şimdi de Asya gibi görünüyor ve eminim ki birkaç yıl içinde yer değiştirecek. Bu müzikle ilgili muhteşem bir durum ve bize ne kadar evrensel olduğunu gösteriyor.
Babanızın bir keman öğretmeni olduğunu öğrendim. Bu enstrümanı seçmenizde onun etkisi nasıl oldu? Birlikte performans sergilediniz mi? Onunla çalmak nasıl bir duyguydu?
Dört yaşındayken onunla aynı enstrümanı çalmak istediğim için bana da öğretti. Gençken beraber bir
konser verdik. Çok eğlenceliydi. Bunun sadece bir kez gerçekleşmiş olmasının da bir sebebi var. Aileyle çalışmak her zaman harika bir fikir olmayabiliyor.

'Türkiye’ye bayılıyorum’
Daha öne Türkiye’de bulundunuz. İstanbul’la ilgili neler hatırlıyorsunuz?
Türkiye’ye tam anlamıyla bayılıyorum. İnsanları olağanüstü sıcakkanlı ve misafirperver. Yemekleri de harika!
İstanbul konserinizde bizi nasıl bir repertuvar bekliyor?
Bu, Türkiye’de bir orkestra ve şefi olmadan, yalnızca bir piyanistle vereceğim ilk resitalim olacak. Mükemmel bir programımız var ve oraya gelmek için sabırsızlanıyorum.

İlham aldığınız bir kemancı var mı?

‘Bestekârdan çok kemancıyım’
David Oistrakh ve Pinchas Zukerman.
Her zaman dolu bir ajandaya sahipsiniz. Boş zamanlarınızda neler yapmaktan hoşlanırsınız?
Dört yaşında Chewie adından bir av köpeğim var ve o benim her şeyim. Şimdiye dek gördüğüm en sevimli ve sevilesi köpek. Boş zamanım kalırsa, onunla yürüyüşe çıkıyorum, sarılıyor ve onun için yemek pişiriyorum. Şehir dışında olmadığım zamanlarda da nereye gidersem, onu da yanımda götürüyorum.
Her sahnenizde farklı duygular yaşatmayı başarıyorsunuz. Sırrınız nedir?
Sıkılmamak için konçertolarımı sıklıkla değiştiriyorum. Ayrıca her hafta farklı şefler ve orkestralarla çalışıyorum. Böylece kendimi sürekli hazır hissediyorum. Beste de yapıyorum ama ben bir bestekârdan çok; kemancıyım.
2019 yılı için hedefleriniz nelerdir?
Köpeğim, arkadaşlarım ve ailemle daha fazla zaman geçirmek!
21 Şubat 2021 Magazin Haberleri Bülteni21 Şubat 2021 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet