Geri Dön

Eray Şamdan kimdir, kaç yaşında? İşte Eray Şamdan'ın biyografisi...

Eray Şamdan, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda karatede erkekler kumite 67 kiloda gümüş madalya kazandı. Bugün ekranlara gelecek Masterchef'in yeni bölümünde konuklar arasında Eray Şamdan da yer alıyor. Peki Eray Şamdan kimdir?

Eray Şamdan kimdir, kaç yaşında? İşte Eray Şamdan'ın biyografisi...

Masterchef yeni bölümü ile bu akşam izleyicilerle buluşacak. Masterchef'in yeni bölümünde 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda gümüş madalya kazanan Eray Şamdan konuk olarak katılıyor. Şamdan'ın yaşamı ise izleyiciler tarafından araştırılıyor. Peki Eray Şamdan kimdir?

ERAY ŞAMDAN KİMDİR?

Eray Şamdan, 25 Temmuz 1997 tarihinde doğdu. Karateye karşı küçük yaşlarda başlayan ilgisi kendisi gibi karateci olan babası Adnan Şamdan sayesinde olmuştur. Karateye resmi olarak 5 yaşında Gebze Şamdan Karate-Do İhtisas Kulübünde başlamıştır.

Sürat ve tekniği ile "Rüzgarın Oğlu" lakabını almıştır. Antrenörlüğünü babası Adnan Şamdan yapmaktadır. Şu anda Darıca Belediyesi Eğitim ve Spor Kulübü sporcusu olan Şamdan, genç yaş kategorilerinde üst üste 7 kez Avrupa Şampiyonu olarak Avrupa Karate Federasyonu (EKF) tarihine geçmiştir.

Kariyerinde 12 Türkiye şampiyonluğu bulunan sporcu, Türkiye'yi ilk kez 2012'de Azerbaycan'da yapılan Avrupa Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Şampiyonasında temsil etti ve ümitler kumite 52 kiloda Avrupa üçüncüsü oldu. Takip eden yıllar içerisinde üst üste altı Avrupa Şampiyonluğu elde etti. 12-15 Kasım 2015'te Endonezya'nın başkenti Cakarta'da yapılan 9. Dünya Ümit, Genç ve 21 Yaş Altı Karate Şampiyonasını ve ilk kez yer aldığı 21 yaş altı grubunda 60 kiloyu dünya şampiyonu olarak tamamladı. 2021 Büyükler Avrupa Şampiyonu oldu. Sporcunun ulusal, uluslararası ve bölgesel turnuvalarda 200'den fazla madalyası bulunuyor.

Olimpiyat tarihinde ilk defa 2020 Yaz Olimpiyatları'nda yer alan karate branşında yarışarak Türkiye'ye ilk madalyayı getirmiştir. Kumite 67 kilo finalde Steven Da Costa'ya mağlup olarak ikinci oldu ve gümüş madalya elde etti.

'Yargı'nın Eren Komiser'i Uğur Aslan türkü söyledi! Sosyal medyada gündem olduKanal D ekranlarında yayınlanan 'Şarkılar Bizi Söyler'in bu haftaki konuklarının arasında yer alan Uğur Aslan, söylediği türkülerle hem program sunucuları Sibel Can, Hakan Altun ve Hüsnü Şenlendirici'yi mest etti hem de mimik ve hareketleriyle sosyal medyada viral oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber