Geri Dön

Fatih Şef kimdir? Fatih Tutak nereli, kaç yaşında? Fatih Tutak biyografisi

Fatih Tutak Şef, dünyaca tanınan aşçılar arasında bulunuyor. Sayısız ödülün de sahibi olan Tutak, ilk aşçılık eğitimini bolu'da aldı. Turk Fatih Tutak adlı restoranı açtı ve dünyanın en iyi 20 restoranı listesinde bulundu. İşte, Fatih Tutak hayatı, ödülleri...

Fatih Şef kimdir? Fatih Tutak nereli, kaç yaşında? Fatih Tutak biyografisi

MasterChef yarışmasına konuk aşçı olarak katılan Fatih Tutak, 2015 yılında Bangkok'ta bir restoranda baş aşçı oldu, ardından Tayland mutfağında profesyonelleşmeye karar verdi. Mutfak Operasyonları Direktörü olduğu restoran, 2017 yılında Asia's 50 Best Restaurants listesinde yer aldı.

FATİH TUTAK KİMDİR?

Tutak, 31 Ağustos 1985 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. İlk profesyonel eğitimini Bolu Mengen Aşçılık Okulu'nda aldı. İstanbul'da çırak olarak Paul Pairet ile çalıştıktan sonra ilk olarak Çin'in liman kentleri Qingdao, Pekin ve Hong Kong’ta ve sonrasında da Singapur'da, Marina Bay Sands'in mutfağında görev aldı. Buradayken şef Seiji Yamamoto tarafından yönetilen Nihonryori Ryugin'de dört aylık stajyerlik hakkı kazandı. Ardından Kopenhag'ta, dünyanın en iyi restoranı seçilen Noma'da şef Rene Redzepi ile çalıştı. 2015’te Bangkok'ta The Dining Room of The House of Sathorn’da baş aşçı oldu ve Tayland mutfağına yöneldi. Mutfak Operasyonları Direktörü olduğu restoran 2017'de Asia's 50 Best Restaurants listesine[6] girdi. 2018-19'da Michelin Guide Thailand listesine girdi.

Fatih Şef kimdir Fatih Tutak nereli, kaç yaşında Fatih Tutak biyografisi

Annesinin mantısından yola çıkarak bir mantı hazırladı. “From My Mum” adını verdiği bu yemeği ilgi çekti ve The Dining Room of The House of Sathorn’da Türk mutfağından yola çıkan bir menü sundu. 2019'da Türkiye'ye döndü ve Aralık 2019'da İstanbul'daki ilk restoranı Turk Fatih Tutak'ı açtı. CNN Travel'ın 2020'nin dünyanın en iyi 20 yeni restoranı listesinde yer aldı.

Emre Aşık şikayetçi olarak dinlendi: Mesajda beni öldüreceği yazıyorduDüzce'de eski milli futbolcu Emre Aşık'ı öldürmeyi planladıkları iddiasıyla eski eşi Yağmur Sarnıç'ın da aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılandığı davada Emre Aşık, talimatla Anadolu Adliyesi'nde ifade verdi. Aşık ifadesinde sanık Erdi Sungur'un avukatına ulaştığını, Baycan Şentürk'ün ikinci tetikçi olarak yer aldığını ve kendisini öldüreceklerine dair mesajlar olduğunu söyledi. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşen talimat duruşmasına şikayetçi Emre Aşık ile avukatları Funda Sadıkahmet ve Hasan Tahsin Cevizoğlu katıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber