Ada'da bu mevsim

Adada bu mevsim

Güzel hava görünce mutluluktan çıldıran insanların diyarı İstanbul... Mayıs itibariyle şehir adım atılmaz halde. Herkes sokaklara taştı, trafik berbat. Rotayı, İstanbul'un şahane sürprizleri Adalar'dan yana çevirmenin tam sırası. Bostancı'dan 15 dakikada bir kalkan motorlarla seyahat, hepi topu 20 dakika sürüyür. Motorun hıncahınçlığıyla da barışın; baharda, hafta sonunda vaziyet artık budur. Zaten denizin ortasında kalabalık dahi daha az çekilmez oluyor. Bir tek o denize taşacakmış gibi duran fayton kuyruğundan 'yırtmak' için erken motoru yakalamakta fayda var.
Yolu düşen herkesin oturttuğu bir Ada rutini var galiba. Bisiklete binmek, Aya Yorgi'ye çıkmak vs... Benim turumda önce meydandaki Dolci'de kıtır kıtır palmiye yemek var. Bu pastanenin her ikramı inanılmaz lezzetli. Sonra Splendid Hotel'in hüzünlü bahçesinde bir Türk kahvesi. Ya da Dolci'ye yakın Roma dondurmacısında karadutlu-sakızlı dondurma yemek, ardından uzun bir yürüyüş. Güzelim evlere bakıp hayallenme. Ada'nın en güzel semti Maden'deki Sinek Kafe'de gölgede dergileri karıştırma. (Sinek Kafe'nin adını bir kenara not edin. Hemen her yerin hafif küflü olduğu Ada'nın yegane çağdaş mimarili mekanı. Denize tepeden bakıyor, az ve öz kalemli mönüsü hiç kafa karıştırmıyor.) Tedarikli olduğunuz zamanlarda tüm teferruatı pas geçip Milto'da rakı-balık yemek... Her seferinde yüz güldüren, güzel bir gün için garantili program önerileri.


i-pad'i gördüm, bayıldım!
Gazeteci Elçin Yahşi, tanıdığım en kültürlü, yeniliklere en açık insanlardan biridir. I-pad'i ilk görüşüm de onun sayesinde oldu. Ne güzel, Apple'ın bu yeni oyuncağıyla ilgili okuduklarımdan tam 'ne gerek var' noktasına gelmiştim, masrafa girmeyecektim ki... Elime aldığımda Apple'ın her icadında olan oldu. Bu hafif, Orhun Yazıtları'nın tekno yavrusu tablete aşık oldum.
Ohh, ben bu tabletle 'The Cut'ı da ne güzel okurum, 'Fashion Alert'i de... Becerebilenler ne filmler, diziler seyreder kimbilir i-pad ile... Şimdi bu oyuncağın yan ürün çılgınlığı da başlar. Nitekim antirifintanlı kılıflar çoktan 'sold out' olmuş bile. Şu Steve Jobs nelere kadir! Bu adam bu hırsıyla kesin kanseri yenen ilk insan da olacak!


Zeytinyağının hikmetleri
İlk önce reklam kampanyasıyla, sonra koyu renk cam şişesiyle dikkatimi çekti Zeytin İskelesi. Koyu renk cam şişe meğer zeytinyağının tazeliğini koruması için elzemmiş, ışık zeytinyağına hiç iyi gelmezmiş. Organiz zeytinyağı ise anne sütüne en yakın besin olarak nitelendirilirmiş. Etrafımı saran tüm gebe kadınlara duyurulur!

ŞUNDAN BUNDAN...
- Ahmet Nazif Zorlu, geçenlerde bir röportajında Bebek’te 150 odalı otel yapacağını söyledi. Otel, kendi ifadesiyle "Bebek'e değer katacak nitelikte" olacakmış. Amann! Bebek'in yeni bir değere(!) değil, bilakis bir nebze unutulmaya ihtiyacı var!
-Sohbetin / toplantının orta yerinde Blackberry'sinde kırmızı görüp de bakmadan edemeyenler! Yapmayın. Karşı tarafa bilmeden 'ben meşgul ve önemli biriyim. Sohbetin de artık ilgimi çekmiyor' mesajı veriyorsunuz, şık olmuyor!