Geri Dön

Ferhan Şensoy'u anma töreninde gözyaşları sel oldu! 'Ölümden hiç korkmadı babam'

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Ferhan Şensoy için bugün Ses Tiyatrosu'nda tören düzenleniyor. Törenin girişinde babasının tabutunu göre Derya Şensoy, gözyaşlarına boğuldu. Anma töreni sırasında konuşan Müjgan Ferhan Şensoy ise babasına; "Size babamı anlatmaya kalkamam. En az benim kadar tanıyorsunuz" sözleriyle veda etti. Şensoy, Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Ferhan Şensoy, iki gün önce İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ciddi kalp damar hastalıkları ve solunum yetersizliği nedeniyle vefat etmişti. Şensoy'un sarı-kırmızılı kulübün bayrağına sarılı tabutu, Ses Tiyatrosu'ndan önce bir süre öğrenim gördüğü Galatasaray Lisesi'ne getirildi. Kızları Derya ve Ferhan Şensoy, gözyaşlarına boğuldu.

 Ardından 70 yaşında hayatını kaybeden usta oyuncu Ferhan Şensoy’un naaşı Ses Tiyatrosu’na getirildi. Kızı Derya Şensoy gözyaşlarını tutamadı.

BABASINA BÖYLE VEDA ETTİ
Anma töreninde konuşan Müjgan Ferhan Şensoy, "Annemden sonra konuşmak biraz zor olacak. Zaten o kadar güç ki burada böyle durmak. Ayağımın altındaki halıya, perdelere, şuradaki kulise rağmen. Ne söylesem eksik kalacak. Size babamı anlatmaya kalkamam, onu az benim kadar tanıyorsunuz. Babamı ne kadar sevdiğimden bahsetsem eminim hepiniz benim kadar ayrı ve özel olarak seviyorsunuz. Küçükken bu sevgiyi paylaşmak zorlardı beni. Onu en çok benim sevdiğimi ispat etmeye uğraşırdım.  Birkaç gündür ve şu an burada dururken bu sevgiyi sizlerle paylaşmak ve bölüşmek yüreğimi biraz olsun hafifletiyor. Bir insanın tüm benliği ve sahiciliğiyle gerçekleştirmesi ve bundan bir an bile şüphe duymaması... Ölümden hiç korkmadı babam. Yaşamını anlamlı kılmaya kıymet verdi. Sayısız insanın aklına, kalbine ve fikrine ektiklerine bakınca anlıyorum ki hayat tam olarak böyle bir inatla yaşanır" ifadelerini kullandı.

Ferhan Şensoyu anma töreninde gözyaşları sel oldu Ölümden hiç korkmadı babam

TORUNUNU GÖREMEDİ
Derya ve Müjgan adında iki kız babası olan sanatçı, dedelik heyecanı yaşıyordu. Müjgan Ferhan Şensoy, kız bebeğine 9 aylık hamile. Ancak usta sanatçı, doğmasına sayılı günler kala torunu 'Pera'yı göremeden vefat etti.

Ferhan Şensoyu anma töreninde gözyaşları sel oldu Ölümden hiç korkmadı babam

"BABA KIZ AŞKIMIZ YILDIZLARI AŞTI"
Törende üniversite yıllarında babasına yazdığı şiiri okuyan Derya Şensoy, sözlerine şöyle devam etti:

"Giderek zorlaştı konuşma yapmak. Ben üniversitedeyken babamla uzun süre ayrı kalmıştık, ayrı kıtalardaydık. Ona bir şiir yazıp yollamıştım:

'Zamanlardan bir zaman çıksa gelse
Ben o gün izlemeye doysam seni
Hadi diyelim dünya tersine dönse
Ve okumaya doysam seni
Hatta haftanın 8. günü
Aklına bile doyarım belki
Ama sana hiçbir zaman doyamam baba.'

O da bana şöyle yazmıştı mektubunda; "Bir baba-kız aşkıdır. Aşar okyanusları, çok yunusları…” demişti. Baba kız aşkımız şimdi okyanusları, çok bulutları ve yıldızları aştı. Seni çok ama çok seviyorum."

Ferhan Şensoyu anma töreninde gözyaşları sel oldu Ölümden hiç korkmadı babam

"CANIM BABACIĞIM UÇTU GÖKLERE"
Babasını kaybeden oyuncu Derya Şensoy, "Canım babacığım uçtu göklere" mesajını paylaşmıştı. Şensoy'un diğer kızı Müjgan Ferhan Şensoy da yaşadığı büyük üzüntüyü, "Babam uçtu göklere" tweeti ile dile getirmişti.

"BÜYÜK BİR KAYIP"

Eski eşi Derya Baykal, "Hepimiz için; Türk tiyatrosu, edebiyat için, Ses Tiyatrosu için büyük bir kayıp. Bunu benim söylememe bile gerek yok" diye konuştu. Oyuncu Ferdi Atuner, "Öncelikle ailesine sabır versin. Sonrasında sevenlerine sabır versin. Aynı oyunda bir araya gelmedik ama kendisini fazlasıyla seyrettim. Provalarını çok gördüm, yan yana tiyatrolarda oynadık. Ölmesini hazmedemedik" dedi.

"BÜYÜK BİR USTAYDI"

Uzun süre kendisiyle sahne alan oyuncu Celal Belgil ise, "Nöbetçi tiyatrodan beri tanıyorum. Çırayım yani. Ortaoyuncular'da yetiştim. Büyük bir ustaydı. Büyük bir kayıp. Ortaoyuncular devam etsin istiyordu. Bu da gerçekleşecek inşallah" şeklinde konuştu.

Ferhan Şensoyu anma töreninde gözyaşları sel oldu Ölümden hiç korkmadı babam

ALKIŞLARLA UĞURLANDI 

Ferhan Şensoy tabutu cenaze arabasına götürülürken, sevenleri alkışladı, tabutuna karanfiller attı. Kızı Derya Şensoy da babasını uzun süre gözyaşları içinde alkışladı. Şensoy'un cenazesi defnedilmek üzere Zincirlikuyu Mezarlığı'na götürüldü. 

Ferhan Şensoyu anma töreninde gözyaşları sel oldu Ölümden hiç korkmadı babam

DEFNEDİLDİ

Ferhan Şensoy, Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Ferhan Şensoyu anma töreninde gözyaşları sel oldu Ölümden hiç korkmadı babam

KAVUKLU TİYATROCU
Yaşamı boyunca birçok ödüle layık görülen Ferhan Şensoy, Kel Hasan Efendi'den bugüne kadar gelen 'Kavuk'u 1989'da Münir Özkul'dan devralmıştı. Tek kişilik oyunu 'Ferhangi Şeyler' 1987 yılından beri aralıksız devam eden sanatçı, Ortaoyuncuları Kavuğu'nu Rasim Öztekin'e devretmişti.

Ferhan Şensoyu anma töreninde gözyaşları sel oldu Ölümden hiç korkmadı babam

Azra Akın 'yardım gecesinde dolandırıcılık' iddiasını canlı yayında anlattı!Kanal D’nin, hafta içi her gün canlı yayınlanan 'Neler Oluyor Hayatta' programında, "Umudum Olur musun? Derneği'ne bağış yapacağız" diyerek para toplayan ödül töreni yetkililerinin ortadan kaybolduğu iddiası konuşuldu. Dernek başkanı Azra Akın, dolandırıcılık iddialarıyla ilgili ilk kez konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber