Geri Dön

Fettah Can kimdir, aslen nereli? Fettah Can kaç yaşında? İşte hakkında bilinmeyenler...

İbo Show konukları arasında yer alan Fettah Can kimdir sorusu araştırma konusu olmaya devam ediyor. Aslen Arnavut kökenli olan Fettah Can müziğe babasının tavsiyesi üzerine başladı. Çocukluğu Bursa İnegöl'de geçen Fettah Can, belediye konservatuarında şan dersleri alarak müziğe adım atan Fettah Can bir yandan da ut ve gitar çaldığını söylüyor. O yaşlarda hem müzik eğitimi alan Fettah Can hem de söz yazıp besteler yaptım açıklamasın yapıyor. Peki Fettah Can kimdir, aslen nereli, kaç yaşında? İşte hayatı hakkında bilinmeyenler...

Fettah Can kimdir, aslen nereli? Fettah Can kaç yaşında? İşte hakkında bilinmeyenler...

Fettah Can konusunda araştırmalar devam ediyor. Star TV ekranında yayınlanan İbo Show konukları arasında yer alan Fettah Can konusunda araştırmalar devam ediyor. 1975 yılında Bursa'nın Karacabey ilçesinde dünyaya gelen Fettah Can aslen Arnavut kökenlidir. Müziğe babasının yönlendirmesi ile başlayan Fettah Can Bursa'dan müzikle ile ilgili bir süre çalışmalar yürüttükten sonra meslekte etkili işler yapabilmek için İstanbul'da taşındı. İlk olarak Emel Müftüoğlu'na verdiği bestesi Ara Ara ile adından söz ettirdi. İşte Fettah Can hakkında merak edilenler...

FETTAH CAN KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Fettah Can (d. 12 Ekim 1975; Karacabey, Bursa), Türk şarkıcı-şarkı yazarı.

Fettah Can 12 Ekim 1975 yılında Bursa'nın Karacabey ilçesinde dünyaya geldi. Arnavut kökenlidir. Çocukluğu İnegöl'de geçti. Müziğe bıçak imalatı yapan babasının yönlendirmesiyle başladı. Fettah Can o yıllarda gelecekteki mesleğiyle ilgili hayaller kurmadığını söylüyor: “Ben o yaşlarda şarkı söylemekten bile utanırdım. Ama babamın isteği üzerine, gündüzleri tezgâhtarlık yaparken akşamları belediye konservatuvarında şan dersleri almaya başladım. Bir yandan da ut ve gitar çaldım. Şarkı yazma isteğim de çoktu. Ve o yıllarda söz yazıp besteler yaptım. Bir yandan da dışarıdan liseyi bitirdim ama üniversiteye gitmedim. Kendimi müzik dersleriyle eğittim. Barlarda şarkı söyleyip hayatımı kazandım."

Müzik alanında daha etkili işler yapabilmek adına İstanbul'a yerleşen Fettah Can, ilk olarak Emel Müftüoğlu'na verdiği Ara Ara isimli şarkısıyla ses getirdi. Bursa'dan müzisyen arkadaşı Alper Narman ile birlikte Hande Yener'in 2002 yılında yayınlanan Sen Yoluna... Ben Yoluma... isimli albümüne 11 şarkı birden yazdılar. Bu albümün başarısının ardından Levent Yüksel, Gülben Ergen, Sibel Can, Murat Boz gibi isimlerle çalışmaya başladı.

Gülben Ergen'in kendi ismini taşıyan 2006 tarihli albümünde söz ve müziği Fettah Can ve Alper Narman'a ait olan Yalnızlık şarkısında geri vokal yapması kendi albümünü çıkarması konusunda Fettah Can'ı düşündürmeye başladı. Bunu da "Ben iyi şarkı söyleyen bir adamım. Sahnede olmayı da çok seviyorum. Yıllardır şarkı yazıyorum. Söylemek keyifli olacak diye düşündüm. Gülben Ergen’e verdiğim ‘Yalnızlık’ şarkısında sesimi kullanmaları bu kararımda etkili oldu. Ergen, Açıkhava konserinde beni sahneyi çağırdı. Şarkıyı söyledik, insanlar yine dinlemek istedi. Oradaki o olumlu tepki beni kamçıladı. Sesimi beğeniyorum ve kimseyi bu sesten mahrum bırakmak istemedim." sözleriyle dile getirmiştir.

Fettah Can 2010 yılının Temmuz ayında Hazine isimli ilk albümünü çıkardı. Albümden ilk klipler Hazine ve Kahpe Diller isimli şarkılara çekildi. Albüm listelerde üst sıralara yükseldi.

Fettah Can, 2010 yılında ünlü Yunan şarkıcı Giorgos Mazonakis'in Ta Isia Anapoda albümüne üç bestesini verdi. Albüm Yunanistan müzik listelerinde üst sıralara çıkmış, albüm bu şarkılarla Yunanistan'da Platin Plak Ödülü'ne layık görülmüştür.

2011 yılının Mayıs ayında Sana Affetmek Yakışır isimli teklisini çıkaran Fettah Can, Kasım 2011'de Boş Bardak isimli teklisini piyasaya sürdü.

19 Mart 2012'de Aklımda Kalanlar albümü ile müzik kariyerine devam etti. Bu albüm özellikle daha önce Işın Karaca'nın seslendirdiği "Mandalinalar" şarkısı ile beğeni kazandı.

Diskografisi

Albümleri

YılAlbüm adıYapımcı
21 Temmuz 2010HazineÇınar Müzik Yapım
19 Mart 2012Aklımda KalanlarDokuz Sekiz Müzik
12 Eylül 2013Yalanlar CumhuriyetiDokuz Sekiz Müzik
28 Nisan 2016Sen En Çok AşksınDokuz Sekiz Müzik

Teklileri

YılSingle adıYapımcı
24 Şubat 2011"Yanan Ateşi Söndürdük" (Demet Akalın ile)Seyhan Müzik
Mayıs 2011"Sana Affetmek Yakışır"Dokuz Sekiz Müzik
Kasım 2011"Boş Bardak"Dokuz Sekiz Müzik
Ekim 2012"Rüzgâr Ektim Fırtına Biçeceğim"Dokuz Sekiz Müzik
Ağustos 2015"Delirme"Dokuz Sekiz Müzik
Kasım 2015"Yalan Bu Dünya"Dokuz Sekiz Müzik
Ocak 2018"Kalakaldın mı?"CF
Ağustos 2018"Aradığım Aşk"CF
Ekim 2019"Bırak Ağlayayım"CF

 

Magazin Haberleri Bülteni (13 Mayıs 2021)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet