Cadde İklim Tamkan'ın iddiaları sonrası Gonca Vuslateri'den Fırat Tanış'a olay sözler!

İklim Tamkan'ın iddiaları sonrası Gonca Vuslateri'den Fırat Tanış'a olay sözler!

28.02.2024 - 09:41 | Son Güncellenme:

Fırat Tanış, 2014 yılında evlendiği kızının annesi Kübra Tanış ile 2022'de yollarını ayırdı. Oyuncu, boşandıktan sonra piyanist İklim Tamkan'la yeni bir aşka yelken açtı. Geçtiğimiz eylül ayında ayrılan çiftten Tamkan, Tanış'ın peşini bırakmadığını ve ağır psikolojik şiddet uyguladığını iddia etti. Oyuncu hakkında uzaklaştırma kararı aldıran piyansit, "Bu korkunç sürecin bende yarattığı tahribatı tümüyle onarabilecek hiçbir merci olduğunu düşünmüyorum" dedi. Gündem olan açıklamaların ardından, Tanış ile 2019'da bir tiyatro oyununda yer alan Gonca Vuslateri'nden Tamkan'a destek geldi. Vuslateri, sosyal medya hesabından yayınladığı mesajda Tanış hakkında çarpıcı ifadeler kullandı.

İklim Tamkanın iddiaları sonrası Gonca Vuslateriden Fırat Tanışa olay sözler

Oyuncu Fırat Tanış'la ilişkisi biten piyanist İklim Tamkan, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Tamkan'ın iddiaları kısa sürede gündem oldu.

Haberin Devamı

"TARİFİ VE TAHMİNİ MÜMKÜN OLMAYAN HİSLER"

Eylül ayı sonunda beraberliğimi sonlandırdığım Nuri Fırat Tanış'ın ayrılık sonrasında beni, ailemi ve yakınlarımı içine çektiği süregelen ağır psikolojik şiddet, tehdit, ısrarlı takip sarmalına karşı uzaklaştırma kararı almış bulunuyorum. Yaşadığım bu tecrübe benim için 'yanlış bir seçimdi' deyip geçemeyeceğim kadar yıpratıcı ve ürkütücü, sürreal bir hikayeye dönüşmüştür. Maruz kaldığım şiddet sarmalı bana, aileme ve yakın çevreme şu ana dek hiç karşılaşmadığımız, tanık olmadığımız tarifi ve tahmini mümkün olmayan hisler yaşatmış ve bizde derin yaralar açmıştır.

İklim Tamkanın iddiaları sonrası Gonca Vuslateriden Fırat Tanışa olay sözler

"BU ZİNCİRİN SESSİZ BİR HALKASI OLMAYI REDDEDİYORUM"

İklim Tamkan, "Daima her türlü canlıya sevgi ve saygıyla yaklaşmayı ilke edinmiş biri olarak böylesi bir durumda toplumsal, ahlaki ve vicdani sorumluluk taşıdığımın farkındayım. İnandığım değerler, öz saygım ve öngörülerim bu kişinin bir şiddet faili olduğu bilgisini hemcinslerimle ve kamuoyu ile paylaşma zorunluluğunu doğurdu. Bu şiddet zincirini kırmayı bir sorumluluk olarak görüyorum ve bu zincirin sessiz bir halkası olmayı reddediyorum. Uzaklaştırma kararının, gördüğüm şiddet sonrasında bozulan ruh ve beden sağlığıma tekrar kavuşma sürecinde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

İklim Tamkanın iddiaları sonrası Gonca Vuslateriden Fırat Tanışa olay sözler

Haberin Devamı

"HİÇ KORKMUYORUM"

Tamkan, "Şahsın beni maruz bırakmış olduğu eylemler kişilik haklarıma açıkça bir saldırıdır ve Türk Ceza Kanunu kapsamında birden fazla suçun konusunu oluşturabilecek niteliktedir. İçinde yaşadığımız toplumun her hücresine nüfuz etmiş erkek egemen zihniyetin davranış kalıplarına ve yargılarına boyun eğmeyi reddediyorum. Yaşadığım bu korkunç sürecin bende yaratmış olduğu tahribatı tümüyle onarabilecek hiçbir merci olduğunu düşünmüyorum. Özetle, bu eylem epeydir gölgede kalmış bir gerçeğin günyüzüne çıkarılmasından ibarettir. Maruz kaldığım psikolojik şiddet, tehdit ve ısrarlı takip sarmalı fail tarafından sonlandırılmadığı takdirde eken biçecektir, eden bulacaktır. Çünkü hiç korkmuyorum" açıklamasını yaptı.

İklim Tamkanın iddiaları sonrası Gonca Vuslateriden Fırat Tanışa olay sözler

GONCA VUSLATERİ'DEN İLKİM TAMKAN'A DESTEK!

Gündeme bomba gibi düşen bu açıklamanın ardından, bir dönem Fırat Tanış ile birlikte 'Erkek Arkadaşım Bir Feminist' adlı tiyatro oyununda yer almış olan Gonca Vuslateri'den konuyla ilgili paylaşım geldi.

İklim Tamkanın iddiaları sonrası Gonca Vuslateriden Fırat Tanışa olay sözler

Tanış'la ilgili haberi X (Twitter) hesabından yayınlayan Vuslateri, şu ifadeleri kullandı:

Defterin sayfalarını aralardım da... Gebelikte kendimi geremem. Bilinmesinden duyduğumuz tarifsiz 'görülüyor' hissi... Göğsüme giden nefesi ve ilahi adalet duygumu tarif edemem. Eminim kendisi yüzünden terapist kapılarında uyuyan kadın meslektaşları biraz olsun huzur bulmuştur.

İklim Tamkanın iddiaları sonrası Gonca Vuslateriden Fırat Tanışa olay sözler

"KİŞİ NE ZAMAN HAZIRSA, O ZAMAN KONUŞUR"

Ardından bir mesaj daha paylaşan oyuncu, "Bir şiddet failinin mağduru kadına, 'Bu zamana kadar neredeydin, neden sustun' demenin psikolojide bir 'anlam karmaşası' yoktur. Profesyonel bir hekim suskunluğun hikayesini de inceler. Ne vakit kişi hazırsa, o vakit konuşur. Tanıklık da dahildir buna" diye yazdı.