Geri Dön

Gıda fiyatları kadınları fuhuşa zorluyor

Kontrolsüzce artan gıda fiyatlarının fakir kadınları, gıda karşılığı seks yapmaya zorladığı belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri tüm dünyada kontrolsüzce artan gıda fiyatlarının fakir kadınları gıda karşılığı seks yapmaya zorladığını, bunun da AIDS'in hızla yayılması için yeni bir risk unsuru olduğunu belirtti. Mexico City'de düzenlenen AIDS konferansında Pasifik'teki balıkçı kadınlar ile Kenya'daki kadınların vakaları masaya yatırıldı.

Bu kadınların gıda için bedenlerini satmak zorunda kaldıklarının altı çizilirken BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) Güney Afrika temsilcisi Fadzai Mukonoweshhuro gıda gibi bir ihtiyaç için insanların sınır tanımalarının olanaksız olduğunu belirtti. BM'ye göre biyoyakıtların kullanımının artması, Asya'da hızla artan nüfusun yüksek tahıl talebi, seller ve piyasalardaki spekülasyonlar nedeniyle önüne geçilemez bir şekilde artan gıda fiyatları 2007'de önceki yıla göre 50 milyon daha fazla insanın açlıkla yüz yüze kalmasına neden oldu.

HIZLA YAYILAN FUHUŞ AIDS VAKALARINI ARTIRIR

International Food Policy Research Institute (Uluslararası Gıda Politikaları Araştırma Enstitüsü) yetkilisi Stuart Gillespie, bu sıkıntılı durum nedeniyle insanların çeşitli çareler üretmeye çalıştığını, bunlardan birinin de kadınların çocuklarını besleyebilmek için fuhuş yapmak zorunda kalmaları olduğunu söyledi. Reuters'a konuşan Gillespie, gıda bulmak amacıyla fuhuşun Botsvana, Swaziland, Malavi, Zambia ve Tanzanya'da yaygın olduğunu, korunmasız cinsel ilişki nedeniyle AIDS'in hızla yayılmasından endişe edildiğini vurguladı.

AIDS konferansında ayrıca iyi beslenme ve AIDS tedavisi arasındaki bağlantıya da dikkat çekildi. Dünya Gıda Programı şef beslenme uzmanı Martin Bloem "Yeterli beslenemeyen AIDS hastalarının kullandıkları ilaçlar mideye zarar verebiliyor. Yeterli gıda olmazsa ölmeleri daha olası" dedi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) AIDS ile savaş programı direktörü Kevin De Cock da gıda krizinin fuhuşu artırması sorununu yakından izlemek gerektiğinin altını çizdi ve "Artan petrol fiyatları, artan gıda fiyatları ve artan AIDS tedavisi maliyetleri ile karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı. Bugün dünyada 33 milyon AIDS'e neden olan HIV virüsü taşıyıcısı olduğu biliniyor. Bunların yarısı kadınlardan oluşuyor ve her yıl 2 milyon kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor.

Zeynep Tokuş ile eşinin yoga videosu gündem olduOyunculuğu bırakıp yoga eğitmenliği yapmaya başlayan Zeynep Tokuş, eşi Erdem Yılmaztürk ile yoga öncesi ısınma hareketleri yaparken çekilen videolarını sosyal medya hesabından paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet