Her hafta daha vizyona girmeden yeni yerli yapımları seyreden bir sinemasever olarak, giderek kaygılanıyorum. Gönül rahatlığıyla seyretmeye değer diyebileceğim yerli film sayısı azalıyor. Daha vahim olanı, iyi filmler de hak ettiği seyirciyle buluşamıyor, çokluk içinde kayboluyor. Bugün gösterime giren 4 yeni yerli filmden müzikal drama türündeki ‘Çekmeköy Underground’ dışında, diğerleri hayal kırıklığı yaratıyor.
Gelin iyi şeyler de oluyor diyerek, Türkiye sinemasında, 2014 yılının en iyilerini hatırlayalım. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından 47’nci kez verilen ödüllerden ve ödül töreninden aldığım notları öne çıkarayım.

Cannes’dan büyük ödülle dönen ‘Kış Uykusu’, 10 dalda 13 adaylıkla adını rekor düzeyde adaylık alan filmler arasına yazdırdı. Dolayısıyla gecenin kazananı da beklendiği gibi ‘Kış Uykusu’ oldu. Nuri Bilge Ceylan, her zamanki gibi zarifti. Üzerine en çok yazılan sanatın sinema olduğunu söylerken, sinema yazarlarına küçük bir gönderme de yaptı. Ayrıca, Ceylan bu kez törene ceketle katıldı.

Özel anlar, sinemamızın efsane isimlerine onur ödüllerinin takdimi sırasında yaşandı. Bir kez daha, ‘Ne varsa eskilerde var’ diye aklımızdan geçti.

Cem Yılmaz, olmazsa olmazdı. Usta yönetmen Yavuz Turgul’a onur ödülü takdim etti. Öncesinde konuştuğumuzda ise, Yavuz Turgul ‘Cem sunuyor diye bana ödül veriyorlar’ diyecek kadar mütevazı, ‘Yeniden film yapmak için iyi senaryo yok’ diyecek kadar da gerçekçiydi. Öyle ki, Turgul, ‘Bundan sonra iyi film yapmak için artık Cem çalışsın’ diyerek bir anlamda görevi ona devrediyordu.

En samimi olan ise güzeller güzeli Nebahat Çehre’ydi. Sohbetimiz sırasında, onur ödülünü çok zamandır beklediğini, geç de olsa verdikleri için çocuklar gibi sevinçli olduğunu söyledi. Ayrıca hâlâ bir sinema filmi için teklif beklediğini ve salon kadını dışında farklı bir karakteri oynamak istediğini tekrar etmekten çekinmedi.

En şirin olan Kenan Doğulu’ydu. ‘ Unutursam Fısılda’ filminin müzikleriyle ödül aldı. Ödülü, babası Yurdaer Doğulu’yu anarak ve eşi Beren Saat’e teşekkür ederek aldı.
Böylece 47’nci SİYAD ödülleri de geride kaldı. Son tahlilde ise görüldü ki, ne kadar iyi niyetle yola çıkılsa da, Türkiye’de ödül töreni yapmak konusunda hâlâ pek çok sıkıntımız var.

‘OYUNDA KAL’ MARDİN’DE

Geçen hafta sonu, Darüşşafaka Doğuş Baketbol ekibi Mardin’deydi. ‘Oyunda Kal’ projesi kapsamında Mardin Midyat Meslek Lisesi, basketbol sahasını yenilediler. Darüşşafaka Doğuş Basketbol Yöneticisi İbrahim Kutluay ve Doğuş Grubu Gayri Maddi Varlık Yönetimi Başkanı Semih Yalman önderliğindeki ekip, nisan ayından bu yana 11 ili ziyaret edip, 5 bin çocuğa ulaştı, 20 basketbol sahasını yeniledi. Hedefleri ülke genelinde tüm çocukların sporla oyunda kalmasını sağlamak...
Şehirlerde sıkışan hayatlarımıza sporu, sporla beraber centilmenliği, hoşgörüyü katmaya hepimizin ihtiyacı var.
Çocuklarımıza spor yapabilecekleri yeni alanlar kazandırmak bizlerin de oyunda kalması için bir motivasyon.