Bu hafta sinemamızın en iyilerine ödüller verildi. Türsak Vakfı ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen bir törendi. 100 yıllık geçmişi olan Türkiye sinemasının en iyi ‘on’larına ödülleri takdim edildi.
İlk olarak 2008’de düzenlenen ve dört yıl boyunca gerçekleştirilebilen Yeşilçam Ödülleri’ni hatırlayacaksınız. İşte, 23 Mart akşamı düzenlenen ‘Sinemanın On’ları’, önümüzdeki yıl yeniden hayata geçirilecek ‘Yeşilçam Ödülleri’nin ayak sesiydi.
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Türsak Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil, bu düşüncemi bizzat doğruladı. Üstelik Demircan’dan sürpriz bir de açıklama geldi. Gelecek yılın Yeşilçam Ödül Töreni ‘Emek Sineması’nda yapılacak. Yani Emek Sineması’nın o tarihe kadar tamamlanması plan dahilinde. Bu arada adı ‘Beyoğlu Sinema Ödülleri’ olarak değiştirilecek.

YİNE YENİDEN YEŞİLÇAM ÖDÜLLERİ

Davetlerde Cem Yılmaz kriteri
Gelelim ‘Sinemanın On’ları’ gecesine; söz konusu 100 yılın ödülleri olunca uzun bir liste, 110 ödül ve ünlüsü bol bir gece planlandı. Ülkemizde sinema alanında yapılan her ödül töreni için günahıyla sevabıyla demek gerekiyor, bu da öyle geçti.
Geceye katılımı anlatırken, “Cem Yılmaz da vardı” demek, en önemli kriter oldu. Çünkü Yılmaz varsa, ödül geceleri renkleniyor, akıllarda zekice birer ‘şaka’ kalıyor.
Üstelik bu kez şovmen yanına Hülya Avşar’ı da aldı. İkilinin dansı, gecenin en eğlenceli anları oldu. Serenay Sarıkaya, Bergüzar Korel ve Zafer Algöz’ün Enbe Orkestrası’yla şarkı söylemeleri, büyük usta Ara Güler’in toplu fotoğraf çekmesi hoş birer hatıra oldu.
Ancak geceye katılmayanların eksikliği hissedildi;
- Jüri ve halk oylarıyla ‘100 Yılın En İyi Filmi’ ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ seçildi ancak Kadir İnanır ve Türkan Şoray geceye gelmedi.
- Yılmaz Güney’in imzasını taşıyan ‘Yol’, ‘Sürü’ ve ‘Umut’ filmleri birçok kategoride ödüle layık görüldü. Bu filmlerde rol alan ve ‘En İyi 10 Erkek Oyuncu’dan biri olan Tarık Akan geceye gelmedi.
- Nuri Bilge Ceylan, ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ ve ‘Kış Uykusu’ filmleriyle ödüle layık görüldü ama gecede yoktu.
- ‘En İyi 10 Yönetmen’den biri seçilen Zeki Demirkubuz geceye katıldı ama ödül konuşmasında Cem Yılmaz’a teşekkür etmeyi tercih etti.
- Fatma Girik, Filiz Akın, Hülya Koçyiğit, Müjde Ar ve Zuhal Olcay törene katılmayan diğer isimlerdi. Dört Yapraklı Yonca olmadan, sinemamızın 100 yılının resmi eksik kaldı.

‘SÖZ VE MÜZİK’ KAYAHAN ÖZEL BÖLÜMÜ

NTV’de ‘Gece Gündüz’ programının arı gibi çalışan ekibi, günlük akışın yanı sıra özel çalışmalara da imza atıyor. ‘Söz ve Müzik’ belgeseli de o çalışmalardan biri. ‘Söz ve Müzik’ serisinde bu kez büyük usta Kayahan’a saygı duruşu niteliğinde bir bölüm ekrana gelecek. Üstelik çok anlamlı bir zamanlamayla, sanatçının doğumgünü olan 29 Mart’ta ‘Kayahan Özel Bölümü’ seyirciyle buluşacak.
‘Yemin Ettim’den ‘Bir Aşk Hikayesi’ne, ‘Geceler’den ‘Esmer Günler’e, gönlümüze işlemiş nice şarkıyla zirveye giden bir öykü, özel röportajlar, arşivlerden unutulmaz kayıtlarla, Türk Pop Müziği’nin 40 yıllık tarihinden dönüm noktaları titizlikle derlendi ve hazırlandı. Müzisyen dostları özel röportajlarda Kayahan’ı anlattı.
Ben de o en kıymetli anları, anıları, Kayahan şarkıları eşliğinde, gözlerim dolu dolu seyrettim. Böyle ayrıcalıklı bir program için bir kez daha arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Büyük Usta’ya doğum gününde en güzel dileklerimi gönderiyorum.
29 Mart Pazar akşamı saat 21.00’de; Handan Özsoy ve Suat Kavukluoğlu’nun hazırladığı, danışmanlığını Yavuz Hakan Tok ve Hakan Eren’in üstlendiği, kurgusunu Nevzat Saraycıklı’nın yaptığı ‘Söz ve Müzik: Kayahan’ belgeselini kaçırmayın.