Geri Dön

HER ALBÜMÜM DONDURULMUŞ BiR AN GiBi

İstanbul hafta sonunda ünlü kemanist Sarah Chang’i ağırladı. Biz de kendisini konser sonrasında yakaladık ve müzikal yaşantısıyla ilgili konuştuk

Kemanla ne zaman tanıştınız? Neden viyolonsel ya da violayı seçmediniz?
Üç yaşındayken annem piyanoyla tanıştırdı beni. Ben taşıyabileceğim daha küçük bir enstrüman istedim ve keman aldık. Bir yıl sonra babam da keman çaldığı için çalmaya başladım.

Turneniz çok yoğun geçiyor. Egzersiz yapmaya nasıl zaman ayırabiliyorsunuz?
Her gün çalışıyorum. Bazı günler birkaç saat... Röportaj ve konser günleri bu süre 10 dakikaya kadar düşüyor. Yine de çalışmadan geçirdiğim bir gün yoktur.

Birçok orkestrayla çalıştınız. Aralarında belirgin bir fark var mı?
Her orkestranın kendini özgü bir tarzı, karakteri ve etiği vardır. Dünyanın her tarafında farklı orkestralarla çalışabilmek benim için olağanüstü bir şans.

Herkes sizin çok yetenekli bir keman sanatçısı olduğunuz konusunda hemfikir. Peki sizin kahramanlarınız kimler?
David Oistrakh’a hayranım. Tüm zamanlar içinde en çok sevdiğim sanatçıdır. Farklı bir enstrüman çalsa da Yo Yo Ma’nın da en büyük hayranlarından biriyimdir sanırım.

İstanbul konser repertuarınızı nasıl seçtiniz?
Yeniden ülkenizde olmak heyecan vericiydi. Bruch Concerto’yu özellikle seslendirmek istedim. Diğer yandan EMI Classics kataloğu için hazırladığım Brahms’ın konçertosunu da çok severim. Bu CD benim için çok değerli.

Her albümünüzde farklı bir müzikal yolculuk seziliyor. Yeni albüm için neler söyleyebilirsiniz ?
Haklısınız. Her albümüm müzikal gelişimimin bir parçası. Her CD benim için dondurulmuş bir an gibi. Bu nedenle çok seçici olmak ve çalıştığım müzisyenler konusunda çok titiz olmak zorundayım. Brahms ve Bruch benim için çok özeldir. Çünkü onları dinleyerek büyüdüm. Umarım dinleyicilerim de benimle aynı hazzı paylaşıyorlardır.

Yeni projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Benim ilk aşkım romantik repertuardır. Her zaman Tchaikovsky, Sibelius, Bruch, Brahms, ve Mendelssohn’u seslendirmekten keyif duyarım. EMI Classics’in 20'nci yılı nedeniyle modern bir çalışma hazırlığı içindeyim.

Magazin Haberleri Bülteni (13 Ocak 2021)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet