Geri Dön

İnegöl Kalesi nerede? İnegöl'ün fethi ne zaman, kim tarafından gerçekleşti?

Kuruluş Osman dizisinde de geçen İnegöl Kalesi konumu merak konusu. İnegöl fethi, Osmanlı tarihinde önemli bir noktada bulunduğu gibi Osman Bey için de kritiktir. Bursa sınırları içerisinde olan İnegöl'de, Anglecoma kalesi olarak bilinen İnegöl kalesi fetih edilmiştir. Peki, İnegöl Kalesi haritadaki konumu neresi, İnegöl'ü kim fetih etmiştir?

İnegöl Kalesi nerede? İnegöl'ün fethi ne zaman, kim tarafından gerçekleşti?

Bursa'nın en büyük ilçelerinden olan İnegöl'ün, Osmanlı dönemine kadar Bizans hakimiyetinde olduğu biliniyor. Osman Bey beraberindeki Turgut Alp tarafından 1299 yılında fetih edilmiştir. Kuruluş Osman dizisinde de yer alan İnegöl fethi hakkında detaylar haberimizde...

İNEGÖL FETHİ NE ZAMAN, KİM TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİ?

Osman Bey İnegöl yakınlarındaki Kulaca Kalesine baskın yaparak kaleyi ele geçirir. Bu fethin Osman Gazinin ilk fethi olduğu belirtilmiştir.

Bu gelişmelerden endişe duyan İnegöl tekfuru, diğer tekfurlar ile ittifak kurar. Bu ittifaktan haberi olan Osman Bey silah arkadaşı Turgut Alp’i İnegöl’ün fethi için görevlendirir. Turgut Alp’in uyguladığı kuşatma planıyla, İnegöl 1299 tarihinde fethedilir. Bu fetihten sonra İnegöl ve çevresinin yönetimi Turgut Alp’e verilir.

Fetih sırasında Sultan Osman Han'ın ağabeyi Gündüz Gazi şehit düşmüş ve Nikola, Turgut Alp tarafından öldürülmüştür.

İnegöl’ün Kirles (Paşaören),Süle, Genci (Turgutalp Köyü), Gelene (Kayapınar) ve Kıran Mahallelerinin içinde bulunduğu bölge Turgutel i- Turgutlar mıntıkası olarak anıldı. İnegöl’ün fethinden sonra Bursa’nın fethinde de önemli yararlılıklar gösteren Turgut Alp, yerleştiği Genci Köyünde(günümüzdeki adı Turgut alp Köy Mahallesi) vefat eder.

İNEGÖL KALESİ NEREDE?

İnegöl Kalesi olarak bilinen ve Bizans döneminde Anglecoma Kalesi adıyla anılan tarihin önemli parçalarından olan kale, Bursa ilinin İnegöl ilçesinde yer alır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber