Geri Dön

Mihrişah Valide Sultan kimdir? Mihrişah Valide Sultan kimin eşiydi?

Mihrişah Valide Sultan kimdir sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Aslen Gürcü asıllı olan Mihrişah Valide Sultan Osmanlı Padişah III. Selim'in annesi ve III. Mustafa'nın eşi olarak bilinmektedir. Sarayda Gürcü güzeli olarak anılan Mihrişah Valide Sultan oğlu III. Selim'in tahta çıkması üzerine Valide Sultan oldu. İşte Mihrişah Valide Sultan biyografisi...

Mihrişah Valide Sultan kimdir? Mihrişah Valide Sultan kimin eşiydi?

Mihrişah Valide Sultan kimdir sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Bu akşam MasterChef haftanın üçüncü takım oyunu Mihrişah Valide Sultan İmarethanesinde gerçekleştirilecek. MasterChef yarışmasını takip edecek olan izleyiciler Mihrişah Valide Sultan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli sorularına yanıt arayacak. Peki Mihrişah Valide Sultan kimdir, aslen nereliydi? Osmanlı Padişah'larından kimin annesi kimin eşiydi?

MİHRİŞAH VALİDE SULTAN KİMDİR?

Emine Mihrişah Kadınefendi ile karıştırılmamalıdır.

Mihrişah Valide Sultan (ö. 16 Ekim 1805), Osmanlı İmparatorluğu'nun Valide Sultanı, Osmanlı Padişahı III. Selim'in annesi ve III. Mustafa'ın eşi.

Gürcü asıllıydı fakat doğduğu zamanki ismi bilinmemektedir. Aslen Gürcü Ortodoks bir papazın kızı olan Mihrişah Sultan, sarayda Gürcü Güzeli olarak anılmaktaydı. 1789 yılında oğlu III. Selim'in tahta çıkması üzerine valide sultan oldu. 1795 yılında İstanbul'un Eyüpsultan semtindeki Mihrişah Valide Sultan Okulu ve Külliyesi'ni, 1796 yılında Bahçeköy'deki Arabacı Mandırası Deresi üzerindeki Valide Bendi'ni, 1801 yılında Levet Kışlası ve Hasköy Lâğımcılar Kışlası camileri ile Kasımpaşa Mevlevihanesi de Mihrişah Valide Sultan tarafından yaptırılmıştır. 1805 yılında Yeniköy'deki Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi'ni yaptırmıştır. Haremin hazinedar ustalarından çaşnigir Zeyneb için Eminönü Balıkpazarı'nda yaptırdığı kitâbesinde Hazinedar usta çaşnigir Zeyneb yazmasına rağmen halk arasında Mihrişah Vâlide Sultan Çeşmesi olarak bilinen çeşme de bugün yerinde yoktur. Halıcıoğlu Kışlası ile Haliç Köprüsü arasındaki iki minareli Mihrişah Valide Sultan (Kumbarhane) Camii'ni yaptıran da odur.

Eyüpsultan semtinde 1795 yılında inşa ettirdiği imaret ise 225 yıldan beri faaliyetlerini sürdürmektedir.

Vefatı

Oğlunun saltanatı sırasında 1805 yılında öldü ve Eyüpsultan'da 1792 yılında yaptırılan Mihrişah Valide Sultan Türbesi'ne defnedildi. Türbe içinde Mihrişah Sultan’dan başka III. Mustafa ile Adilşah Sultan’ın kızlarından Beynan Sultan, Perestu Sultan (II. Abdülhamid’i büyütmüştür), Hatice sultan da yatmaktadır. Mihrişah Valide Sultan ve oğlu Padişah III. Selim'in her ikisi de Mevlevî (Muhammed Celaleddin-i Rumi) Tarîkatı mensubuydular.

 

Magazin Haberleri Bülteni (22 Ekim 2020)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları...
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber