Cadde Müjde Ar: Anneme ‘Deli Aysel’ diyorlardı ama o bir dehaydı!

Müjde Ar: Anneme ‘Deli Aysel’ diyorlardı ama o bir dehaydı!

10.05.2022 - 14:44 | Son Güncellenme:

Küçükçekmece Belediyesi’nin 'Çekmecemde Kitap Var' söyleşilerine konuk olan Müjde Ar, Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Annesi Aysel Gürel’in vefatının ardından onun anısına armağan edilen 'Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam' şiir kitabını ve usta sanatçıya anılarını anlatan Müjde Ar, “Annem tabuları yıkarak, ataerkil sistemin dayattığı her şeyi yıkarak kendine bir yol çizerdi. 'Deli Aysel' diyorlardı ama o bir dehaydı” dedi. Ünlü oyuncu, annesinin yazdığı, Sezen Aksu'nun seslendirdiği 'Ünzile' şarkısının dramatik hikayesini de anlattı.

Müjde Ar: Anneme ‘Deli Aysel’ diyorlardı ama o bir dehaydı

Kadın yazarlarla kadın okurları buluşturan 'Çekmecemde Kitap Var' söyleşisini, Müjde Ar’ın eşi eski Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ercan Karakaş ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi de izledi. Moderatörlüğünü Elif Akkaya’nın yaptığı söyleşide, Aysel Gürel’in 60 yıl boyunca biriktirdiği şiirlerinden toparlanan ve Tekin Yayınevi’nden çıkan 'Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam' adlı kitap katılımcılara hediye edildi.

Haberin Devamı

"HARİKA BİR SLOGAN, HARİKA BİR PROJE"

'Çekmecemde Kitap Var' projesini çok değerli bulduğunu söyleyen Müjde Ar, annesi Aysel Gürel’in kitaplara olan bağlılığını anlatarak, “Harika bir sloganla harika bir proje ortaya çıkaran Küçükçekmece Belediyesi’ni tebrik ediyorum. Bu proje için elimden geleni yapmaya hazırım. Gönül borcu hissettim" dedi.

Müjde Ar: Anneme ‘Deli Aysel’ diyorlardı ama o bir dehaydı

"NE KADAR AKILLI OLDUĞUNU SONRADAN FARK ETTİK"

67 yaşındaki oyuncu, "Biz çok parasızlık çektik. Çocukken altı ay mercimek yediğimizi hatırlıyorum. Böyle bir hayat varken, annem Cağaloğlu’na gidip, bize cilt cilt kitaplar alırdı. Dede Korkut masalları. 10 yaşındayken sokak kapısının demirine beni bağladı. 'Karamazov Kardeşleri her gün 30 sayfa okuyacaksın' dedi. 'Deli Aysel' diyorlardı etraftan. Ama ne kadar akıllı olduğunu sonradan fark ettik. Bizim evimiz kitap doluydu. Onun hayatı kitaptı. Hiç ilgilenmediği konulardan oluşan kitaplar bile vardı. Sorduğumda 'Benim merakım sonsuz' diye ifade ederdi” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

“ANNEM EN ÇOK KADINLAR İÇİN YAZDI”

Müjde Ar, hit olmuş birçok parçanın bestecisi olan, Şubat 2008'de yaşamını yitiren annesi Aysel Gürel’in yazdığı, Sezen Aksu'nun selendirdiği ‘Ünzile’ şarkısının hikâyesini de şu sözlerle anlattı:

Annemle turnedeydik. Turnede otobüsün lastiği patladı, şoför bizi indirdi. 'Şurada bir köy var, oraya gidelim' dediler. O sırada köy düğünü oluyordu. Ben ‘Ünzile’yi gördüm, o düğüne şahit oldum. Annemin de bir fotoğraf makinesi vardı. Her yerde bizim resmimizi çekiyordu. Annem düğün kalabalığının arasına karıştı. Orada kadının biri anneme 'Abbas’ın kızı bu. Bunu yedi koyuna verdiler' dedi. 'Kız güzel yoksa, iki koyuna gidiyor burada kızlar' dedi. Annem otobüse döndükten sonra orada yazdı Ünzile’yi. O ağıttır aslında. 50 sene geçti. Hala kadınlar alınıp, satılıyor. Annem gibi kadın hakları için ölünceye kadar mücadele edeceğim, kim ne derse desin dinlemiyorum. Annem ölmeden önce bacağı titrerken bile yazdı. Ben de 85 tane film yaptım, bu filmleri kadınlar için yaptım. Ölmeden önce kıymeti bilinmiyor ama annemi kaybettikten sonra farkettim ki annemi toplum özellikle kadınlar anlamış. Çünkü annem çoğu şeyi onlar için yazdı.

"KÜÇÜKÇEKMECE’NİN KÜLTÜR-SANATLA ANILACAK, HAFIZALARDA İZ BIRAKACAK"

Müjde Ar’ı Küçükçekmece’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, “Göreve geldikten sonra bir iddiamız vardı. Her yer belirli özellikleriyle anılır. Hayalim; Küçükçekmece’nin kültür, sanat ve sporla anılmasıydı. Projelerimizi de bu hayalim gerçekleşmesi için hazırlıyor, hayata geçiriyoruz. Bu çalışmaları yaparken de yol arkadaşlarımın önerileri ve ürettikleri ile yürüyoruz. Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz Güney Özkılınç’a Küçükçekmece’de kültür sanata sağlamış olduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Onun emeği ve katkısı büyüktür. ‘Çekmecemde Kitap Var’ projesi kapsamında iki ayda bir kadın yazarları, kadın okurlarla ve okurları, kitapla buluşturmaya devam edeceğiz” diyerek, sanatçıya teşekkür etti ve çiçek takdim etti.

Müjde Ar: Anneme ‘Deli Aysel’ diyorlardı ama o bir dehaydı