BiZi KÖK HÜCRE İYİLEŞTİRECEK

Yüzüne ve saçlarına estetik amaçlı kök hücre uyguladığımız hastalarda; reflü düzeliyor, gözler daha iyi görüyor ve fibromyalji (adale ağrıları) azalıyor.

Dünyadaki ölümlerin en sık nedeni kalp krizleridir; her dakika bir insan, kalp krizinden ölüyor. Bunun topluma maliyeti sadece ABD’de yılda 148 milyar dolar.

Günümüzde doktorların elinde birçok imkan (anjiyo, stent ve bypass) bulunmasına rağmen ölümden kurtulanların hiçbirinde kalp adaleleri eskisi gibi olamamakta ve hastalar sakatlanmış bir kalp adalesiyle yaşamaya devam etmekte.

Kalp krizi sonrası, kalp adalesi beslenemez ve ölür. Damar tıkanmıştır ve stent takılır veya bypass yapılır.

Kalp adalesini canlandırır

Kan, tekrar kalp adalesine gelir ama doku tam olarak toparlanamaz. Kök hücre, bu ölü kalp adalesi için gerekli yeni damar ve adale dokusunu oluşturup, onu tekrar canlandırır. Bu sayede yakın bir gelecekte kalp nakilleri de oldukça azalacaktır.

En son çalışmalarda doktorlar; mıknatıslarla koldan enjekte ettikleri işaretlenmiş kök hücreleri kalp duvarına kadar taşıyıp, oraya ekleyebilmektedir. Ayrıca işaretlenmiş kök hücreleri, doğrudan belirli bir bölgeye yollamak da mümkündür.

Farelerin bacak adalelerine enjekte edilen kök hücrelerin kalp adalesini kalınlaştırabileceği de bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bu yöntemin yakında FDA onayı alması bekleniyor.

Yüksek başarı

En başarılı kök hücre tedavisi, kan hastalıklarında oluyor. Bu nedenle hastanın bağışıklığının, yani kanserli hücrelerin önceden ortadan kaldırılması gerekli.

2. Dünya Savaşı’nda, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombaları en fazla kan hücrelerini etkilemiştir.

Bombanın atıldığı gün sonunda hayatta kalanlar, 30 gün sonra kemik iliği iflası ve buna bağlı kansızlıktan ölmüş. Bu olaydan faydalanan doktorlar, kemik iliği ve kan hastalıklarında kanserli kan hücrelerini ışınlama sayesinde ortadan kaldırır.

1970’te kan kanserlerinin kemik iliğinden kaynaklandığı düşünülmüş ve kök hücrelerin varlığından habersiz yapılan kemik iliği nakilleri ile başarı sağlanmış. Bu iyileşmenin kemik iliğindeki kök hücrelerden kaynaklandığı ise çok daha sonra anlaşılmıştır.

ZOR İYİLEŞEN DOKU ONARIMI

Günümüzde bilimadamları, kök hücreler sayesinde beyin veya sinir dokusu gibi zor iyileşen dokuların da onarılabileceği kanısında.

İspanya’da beyin kanaması geçiren bir hastada; kendi onarıcı kök hücreleri ve büyüme hormonları (PRP) karıştırılıp, bir çay poşeti büyüklüğünde paketlenip, kafatası içinde kanayan yere konuldu. 4-5 ay içerisinde felçli hastada belirgin bir düzelme gözlendi.

Damardan verilen kök hücreler sayesinde Alzheimer belirtileri azalmakta, Parkinsonlu hastalarda belirgin bir düzelme ve titremelerde azalma olmakta.

Avustralya’da bir kongrede gördüğüm Parkinsonlu bir hasta “Eskiden torunlarımla iskambil oynayamıyor, kartları elimde bile tutamıyordum. Şimdi ise kartları düşürmeden elimde tutabiliyor ve onları daha rahat yeniyorum” dedi.

MULTİPLE SKLEROZ TEDAVİSİ

Basit olarak MS’i tarif edersek; nasıl bir elektrik kablosu etrafındaki izolasyonu kaybedince kısa devre yaparsa, bu hastalıkta da sinirler etrafında plaklar oluşup iletim bozulur.

Bu hastalara kök hücreler, damardan veya doğrudan MS plaklarına yakın yerlere enjekte edildiklerinde, plaklar kısmen kaybolur ve iletişim yeniden düzelebilir.

Daha bir sürü yeni tedaviler mevcut. Devamı haftaya...