FIRINDAN NEFİS KOKULAR YÜKSELİYOR

Bugün fırın yemekleri konusuna giriyorum. Balıkta, ette, tavukta ve hamur işlerinde vazgeçilmez bir pişirme yöntemi fırınlama. Püf noktalarını öğrenirseniz sonuç mükemmel olacak

Fırın yemekleri benim için hep heyecan verici olmuştur. İyi bir fırın yemeği yapacaksanız birkaç özelliğiniz olmalı; en önemlisi sabırlı olacaksınız çünkü bol zamana ihtiyacınız var. Fırınınız eşit pişiren bir fırın olacak yani ısının her yere eşit dağılması gerekiyor. Fırınınız çok teknolojik değil mi? Her tarafı eşit pişirmiyor mu? Size kalkıp, şu markalı bir fırın alın diyecek halim yok. Elinizdekini doğru çalıştıralım, bize yeter. Fırının bir köşesine ısıya dayanıklı bir kap içinde su koyarsanız, bu su buharlaşıp ısının her yere eşit dağılmasını sağlayacak. Özellikle hamur işlerinde kesinlikle bu yöntemi kullanın.

Fırında balık
Peki balık yapıyorsak? O zaman balığın suyunu kaçır- mayacak bir yöntem denemek gerekiyor. Kapalı bir kapta ya da kalın kaya tuzu içinde pişirmek iyi sonuç verebilir. Kapalı kap derken size çok marjinal bir tarif vereyim. Bir kavanoz alın ve içine birkaç parça somon, biraz zeytinyağı, bir tutam tuz, defne yaprağı falan atın, artık dolapta ne varsa... Kavanozun kapağını kapatın.
Fırına bir tencere koyun ve tencerenin içine sıcak su ilave edin. İçinde balık olan kavanozu suyun içine oturtun ve önceden 100 derecede ısıtılmış fırında 1 saat pişirin. Artık balığa ve fırına karşı bakışınız, hisleriniz değişecek. Şimdi en iyi arkadaşınız fırınınız, tabii benden sonra...

Tavukta da sonuç mükemmel
Peki tavuk yapıyorsanız? Tavuğun her yerini bir avuç tuz ve toz kırmızı biberle ovun. Daha sonra tavuğu, bir kola şişesi üzerine gerisinden oturtun.
Tavuğun rahatını sağladıktan sonra içine üç parmak su olan fırın tepsisine koyun ve önceden 160 derecede ısıtılmış fırında 1 ya da 1.5 saat pişirin. Ara sıra fırını açıp tavuğun üzerine fırın tepsisinden aldığınız bir kaşık suyu dökebilirsiniz.

Dışı iyi içi az pişmiş olacak
Peki kocaman bir et pişiriyorsanız, şöyle büyük bir bonfileyi mesela? Adı çok afili olsa da yapması kolay bir yemektir. Bonfilenin göbeğinden yapılır. Bütün bonfileyi zeytinyağı ve tuzla güzelce ovun.
Izgaranız varsa her tarafını mühürleyip ızgaranın dinlen- dirme bölümünde 15 dakika kadar pişirin. Eğer döküm tavada yapacaksak, her tarafını yine mühürleyip 200 derece fırında 10 dakika kadar dinledirin. Masaya bütün olarak getirdiğiniz etinizi misafirin yanında porsiyonlayın. Dış kısımları iyi pişmiş iç kısımları da orta ve az pişmiş olacak. Ya da bugün saat 3’te benim programı kaçırmayın, çünkü bu yemeği yapacağım.