Geri Dön

Pelin Karahan'ın eşi Bedri Güntay hakkında 'hayali parfüm' davası!

Oyuncu Pelin Karahan’ın iş insanı eşi Bedri Güntay (38) hakkında ‘hayali ihracat’ suçlamasıyla dava açıldı. Güntay’ın 18 yıla kadar hapsi isteniyor.

Pelin Karahan'ın eşi Bedri Güntay hakkında 'hayali parfüm' davası!

İş insanı Bedri Güntay, ihracatını yapmadığı parfümler üzerinden KDV iadesi almakla suçlanıyor. Güntay’ın da aralarında olduğu yedi sanık ekim ayında hâkim karşısına çıkacak.

Hürriyet'in haberine göre; Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek davanın gerisinde, iki yıl önceki bir ihracat işlemi yer alıyor. Savcı Salih İlkin Dolunay’ın imzasını taşıyan iddianameye göre soruşturma, Ağustos 2019’da CİMER’e yapılan bir ihbarla başlatıldı. İhbarda, birtakım detaylara da yer verilerek hayali ihracatı yapan firma ve kişilere ilişkin bilgilere yer verildi. İhbar üzerine İstanbul Gümrük Muhafaza ve Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

BİLGİLER KOPYALANDI
Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde yürütülen soruşturma sonrası, hayali ihracat gerçekleştirdiği iddia edilen firmanın geriye dönük tüm işlemleri mercek altına alındı. Ekipler çalışmalarını genişlettikçe ilginç bilgiler de ortaya çıktı. İddianamede yer alan bilgilere göre, aynı zamanda Candemir Holding’in CEO’su Bedri Güntay’a ait Yenigün Temizlik ve Servis şirketi, E. Kimya AŞ’ye ait altı ayrı ihracat beyannameleri birebir kopyalandı. ABD’deki alıcı firma dahil beyannamede yer alan tüm bilgiler birebir kopyalandı.

KDV İADESİ İÇİN
Beylikdüzü’nde kurulu bulunan E. Kimya’nın gerçekte de yapılan ihracatı 333 bin dolar olurken, Yenigün Temizlik adına düzenlenen beyannamede 3.6 milyon dolarlık sahte fatura düzenlendi. Tutarın yüksek gösterilmesinin nedeni ise yüksek tutarda KDV iadesi alınmasını sağlamaktı. Yapılan hesaplamalara göre Yenigün Temizlik, bu sayede 3.7 milyon TL KDV iadesi almaya hak kazandı. Savcılığın iddiası, gerçekte olmayan 10 bin 80 şişe parfüme ilişkin ihracat işleminin sahte evraklar düzenlenerek yapılmış gibi gösterildiği yönünde.

GÜNTAY: HABERİM YOK
Soruşturma kapsamında şüphelilerin tek tek ifadeleri alındı. “Firma olarak mağdur durumdayız” diyen Güntay, ifadesinin devamında şunları kaydetti:
“Alıcı firmayı tanımıyorum. Ambarlı Gümrüğü’nde 2019 yılında herhangi bir ihracat işlemimiz olmadı. İhracat beyannameleri ve ekinde düzenlenen faturalar benim muhasebe kayıtlarımda yer almıyor. Düzenlendiği söylenen beyannameler benim bilgim dahilinde düzenlenmemiştir.”

Güntay, holding bünyesinde özel güvenlik, tesis yönetimi ve temizlik hizmeti veren dört şirketlerinin olduğunu, anılan şirketlerde dört bine yakın kişinin çalıştığını belirterek “Aylık yaklaşık 20 milyon TL fatura kesen bir şirket olarak böyle bir işe tevessül etmemiz mantık dışıdır” dedi.

DÖRT AYLIK DEVİR ŞÜPHELİ GÖRÜLDÜ
Hakkında dava açılan isimler arasında Güntay’ın çalışanı Hasan Gündoğdu (25) da yer aldı. İddianameye göre iki yıllık çalışan Gündoğdu’nun da sanık konumunda yer almasının gerisinde ise hayali ihracat yapmakla suçlanan şirketin hisse devri yer aldı. İddianameye göre Güntay, sahibi olduğu Yenigün Temizlik şirketini 11 Nisan 2019’da Gündoğdu’ya devretti. 25 Temmuz 2019’da ise şirket yeniden Güntay’a geçti. Savcılık, hayali ihracat işlemlerinin yapıldığı tarih ile şirketin el değiştirme tarihlerinin çakışmasını ‘şüpheli’ olarak görerek, devrin kağıt üzerinde olduğuna işaret etti. Güntay ve Gündoğdu’nun yanı sıra gümrük müşavirliği şirketi Saha Gümrük Müşavirliği şirketi sahibi Sabahaddin Gülbe (67) ile özel güvenlik firması sahibi Aydın Korkmaz (41) da yer aldı. 18 yıla kadar hapsi istenen yedi sanık, ekim ayında yapılacak ilk duruşmada hakim karşısına çıkacak.

Seda Sayan ve Mehmet Ali Erbil sahnede barıştı!Bir süredir sağlık problemleri ile mücadele eden ve tedavi süreci tamamlandıktan sonra eski sağlığına kavuşan Mehmet Ali Erbil, arasının bir süredir bozuk olduğu ünlü şarkıcı Seda Sayan’ın sahnesine konuk oldu. Dün Kuruçeşme’de konser veren Sayan ile Erbil'in arasındaki diyalog geceye damga vurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner