Geri Dön

Pierre Cardin kimdir, neden öldü? Ünlü modacı Pierre Cardin kaç yaşındaydı, nereli?

Pierre Cardin'in ölüm haberi son dakika bilgisi olarak geldi. AFP'nin geçtiği habere göre ünlü modacı Pierre Cardin yaşamını yitirdi. Cardin'in hayatı ile ilgili detaylar merakla araştırılmaya başlandı. Peki Pierre Cardin kimdir, neden öldü? İşte son dakika gelişmeleri...

Pierre Cardin kimdir, neden öldü? Ünlü modacı Pierre Cardin kaç yaşındaydı, nereli?

Pierre Cardin kimdir? sorusunun cevabı büyük bir merakla araştırılıyor. Fransız ünlü modacı Pierre Cardin hayatını kaybetti. Pierre Cardin'in ölüm haberi sonrasın hayatı ile ilgili ayrıntılar araştırılmaya başlandı. Peki Pierre Cardin neden öldü?

PIERRE CARDIN ÖLDÜ

Fransız modacı Pierre Cardin yaşamını yitirdi. Ünlü moda tasarımcısının ölümünü, ailesi açıkladı.

PIERRE CARDIN KİMDİR?

Pierre Cardin, 2 Temmuz 1922'de doğdu. İtalyan asıllı Fransız modacı.

Giyim ve mimariye olan ilgisi çocuk yaşta başlayan Pierre Cardin, 1936 yılında bir terzinin yanında dikiş öğrenmeye başladı. II. Dünya Savaşı'nda gönüllü olarak Kızılhaç'ta çalışan Cardin, ailesinin 1945 yılında Paris'e taşınması ile birlikte, dönemin ünlü modacıları Jeanne Paquin, Christian Bernard ve Elsa Schiaparelli ile çalışma olanağı buldu. 1947- 1950 yılları arasında Christian Dior'un yanında mesleğini geliştiren modacı, 1950 yılında başlayan haute couture akımını, kendi adına açtığı Maison De Couture mağazasında geliştirdi. 1957'de erkek giyimine yönelik ilk satış yeri "Eve" (Havva) açtı.

1959 yılındaki Japonya seyahatinin ardından ilk hazır giyim koleksiyonunu ortaya çıkardı. 1971'de Paris'te "Espace Cardin" mağazasını hizmete soktu. Beatles grubu, heykeltıraşlar, oyuncular gibi birçok sanatçı topluluğuna, özgün tasarımlar sundu. 1980 yılında New York’ ta “Metropolitan Saat Müzesi” nde Retrospestive sergisini açarak 30 yıllık çalışmalarını sergiledi. Çin Halk Cumhuriyeti'nden Macaristan'a, İngiltere'ye kadar dünyanın birçok yerine adı ve çalışmaları yayılan Cardin, sadece giyimle sınırlı kalmayıp, mücevher, parfüm, restoran zinciri, kırtasiye gibi alanlarda da moda yaratmayı sürdürdü.

Avant-garde tarzına geometrik dizaynlar getirmekle de bilinen Cardin, 1991 yılında UNESCO kültür elçiliğine seçildi.

Azra Akın 'yardım gecesinde dolandırıcılık' iddiasını canlı yayında anlattı!Kanal D’nin, hafta içi her gün canlı yayınlanan 'Neler Oluyor Hayatta' programında, "Umudum Olur musun? Derneği'ne bağış yapacağız" diyerek para toplayan ödül töreni yetkililerinin ortadan kaybolduğu iddiası konuşuldu. Dernek başkanı Azra Akın, dolandırıcılık iddialarıyla ilgili ilk kez konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber