Geri Dön

'Sadece bir gün değil her gün bizler için'

8 Mart Dünya Kadınlar Günü için cemiyet hayatının ünlü isimleri, duygularını dile getirdi. Alanlarında başarılı olan iş insanları, kadına şiddeti, çalışma hayatının ve bu tempoda kadın olmanın zorluklarını kaleme aldı. CADDE olarak, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarız...

'Sadece bir gün değil her gün bizler için'

‘Fırsat ve olanak sağlanmalı’

Sadece bir gün değil her gün bizler için
“Kadının güçlenmesi, kadınlara her alanda eşit fırsat ve olanaklar sağlanması, kalkınmış ve gelişmiş bir toplumun temelini oluşturur. Ülkece sürdürülebilir kalkınmanın yolu da kadının ekonomik ve sosyal olarak güçlenmesiyle mümkündür. Kadınların, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, sosyal, ekonomik, siyasal alanlar başta olmak üzere, eşit fırsat ve olanaklardan daha çok yararlanmaları sağlanmalı.”

‘Kadın evinin CEO’sudur’
Sadece bir gün değil her gün bizler için

“Biz kadınları yardımcı rollere hapseden bu düzenin kurallarını yeniden koyabilir ve sınırları çizebiliriz.
Kadınların rolü ev içinde anne ve eş olmak; erkeklerin rolüyse geçimi sağlamak. Son derece cinsiyetçi tablo maalesef...
Her kadın evinin CEO’sudur.”

‘Her proje değerlidir’ - GAYE DONAY
“Gençliğimden beri önemsediğim, ‘çocuk gelinler’ ve ‘kadına şiddet’ konularıyla ilgili sosyal sorumluluk projelerim hâlâ devam ediyor. Farkındalık yaratmak adına yapılan her proje çok değerlidir. Laik ülkemin, samimi bir Cumhuriyet kadını olarak çalışmaya, üretmeye ve saygın işler yapmaya devam diyorum. Sadece bir gün değil, her gün bizler için!”

‘Ya Atatürk olmasaydı?’
Sadece bir gün değil her gün bizler için
“O emekçi 129 kadın işçi, grev sonunda yanarak ölmeseydi, bugün Kadınlar Günü diye bir şey kutlanmayacaktı! Peki, ya Atatürk olmasaydı? 8 Mart tüm dünyada kutlansa bile, Türk kadınları yine kutlayamayacaktı.”

‘Saygılı erkeklere ihtiyacımız var’ DEMET SABANCI ÇETİNDOĞAN
“Cezaların yetersizliği, kamuoyuna yansıyan olumsuz sonuçlar, sanırım kadına şiddete cesaret edenlerin sayısını artıyor. Bunun eğitimsizlikle ve ekonomik olumsuzluklarla gibi birçok arka planla ilgisi var. Bir toplumda en az erkekler kadar kadınlar da eğitilmelidir. Saygılı erkeklere ihtiyacımız var.”

‘Aydınlık bir Türkiye için...’
“Aydınlık bir Türkiye için, çocuk gelinlerin olmadığı, şiddetin son bulduğu, üreten kadının desteklendiği, eğitim hakkının her koşulda sağlanıldığı bir ülke için, 8 Mart’ta hep beraber el ele diyorum...”

Sadece bir gün değil her gün bizler için
‘Bizler toplumun merkezindeyiz’
“Kadınlar her zaman, eğitimli olsun, olmasın, ailenin ve toplumun merkezinde... Hele ki fedakâr Türk kadınının yeri tartışılmaz derecede önemli. Başarılı bir iş kadını olmak için uzun ve zor bir yolu, çok çalışarak, fedakârlık yaparak ve zorluklara göğüs gererek yaşamak gerekiyor. Başarıya giden yol da engeller, engellemeler tabii ki oluyor, bunları büyütmeden, yılmadan çalışmaya öğrenmeye devam etmeliyiz.”

‘Günümüz kutlu olsun!’
Sadece bir gün değil her gün bizler için
“Arı gibi çalışan, üreten ve daima şefkatle sarıp sarmalayan kadınımız... Gerektiğinde yoktan var eden kadınımız... Günümüz kutlu olsun! Kendi gücünü, zenginliğini, imkanlarını ve potansiyelini kullanamayan toplumlara baktığımızda, arkada hep ‘güçsüz bırakılan kadınlar’ olduğunu görüyoruz. Toplum içinde saygın, güçlü ve bilgili anaların, kadınların yetiştirdiği çocukların sırtını kimse yere getiremez!”


Esra Dermancıoğlu yeni yaşına böyle girdi! Ünlü isimler kayıtsız kalamadıŞimdilerde 'Kaderimin Oyunu' dizisinde hayat verdiği Zahide karakteri ile izleyici karşısına çıkan Esra Dermancıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı videoyla doğum gününü kutladı. Paylaşımıyla güldüren Dermancıoğlu, "53 yaşıma basmış bulunuyorum… Ne güzel yaşadım bu yaşıma kadar ama en güzeli son 18 yılım…" notunu düştü.
Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber