Geri Dön

“SCREAM 4 YENi ÜÇLEMENiN iLK FiLMi”

Korku filmlerinin efsane yönetmeni Wes Craven içindeki şeytanı çıkarıyor. Craven, NY Times Magazine’den Andrew Goldman’a konuştu

* Korkuyla bu kadar içli dışlı olmuşken ruhsal durumunuza dair endişeleriniz var mı?
Kardeşim ve ben uzun bir süre 40 yaşında öleceğimiz korkusuyla yaşadık. Çünkü babamız 40 yaşında hayatını kaybetmişti. Aslında bu çok da mantıklı değildi çünkü babamın hiç de sağlıklı bir yaşam tarzı olduğu söylenemezdi.

* Sıkı bir Baptist eğitim aldınız. Sağlıksız olan neydi?
Çok içerdi. Ben çok küçükken kiliseye bir yıl kadar gittiğini hatırlıyorum bir daha hiç geri dönmedi. Bir fabrikanın yükleme bölümünde ölü bulundu.

* Film stüdyoları seks ve şiddette sınırları zorluyor. Ancak din konusunda bunu yapmaya pek niyetli değiller gibi hissediyorum. Neden?
Bence filmlerde Yahudilik bayağı işlendi. Ancak köktenci Protestanlık anlayışı için aynı şey söz konusu değil. Yıllarca kafamda bir film dolaştı durdu. Adı ‘Tümden Batış’ olacaktı. Çocukken çevremdeki herkesten farklı olan hayatımı anlatacaktı. Lisede arkadaşlarımıza “İsa seni seviyor” yazılı cetveller dağıtırdık. Hiçbir zaman kafamda şu fikri oturtamadım: “İsa seni seviyor ama sen de onu sevmezsen sonsuza kadar cehennemde yanacaksın. ‘Kutsal Ruh’ fikrine karşı olduğum için cehennemde yanacağımdan endişeliyim.

* 1972’de yönettiğiniz ilk film ‘Soldaki Son Ev’de (The Last House on the Left) hapishane kaçkınları bir lise öğrencisine tecavüz edip öldürüyordu. Yönetmen Ang Lee’nin bu filmle ilgili olarak, ”Tüm zamanların en iyi filmlerinden. Şu an yasaklanması gerektiğini düşünüyorum” dediği anlatılır.
Bir daha geri dönüp izlemek isteyeceğim bir film değil. Boston’da ilk kez gösterildiğinde yumruklaşmalar olmuş, biri kalp krizi geçirmiş. Bazı insanlar projeksiyon odasına girip filme zarar vermeye kalkışmış.

* Şimdi 40 yıl sonra Çığlık 4 (Scream 4) filmini konuşuyoruz. Çığlık serisi bir üçleme değil miydi? Neler oldu?
Filmdeki karakterlerin devam ettiği doğru ancak bu film yeni bir üçlemenin ilk filmi.

* İnsanlar filmin isminin sonunda 4’ü gördüklerinde bunun para dışında bir motivasyonla yapıldığını düşünmeyecek.
Gerçekten mi? Film sektöründe mi? Şaşırtıcı... Büyük oranda kibir var. Bob Weinstein bu filmin manevi babası. Bu filmin en iyisi olacağı fikrini onun kadar çok savunan olmadı.

* Hangi Freddy Krueger cinayeti sizin favoriniz?
Şiddet olarak Tina’nın ölümü diyebilirim. Önce duvara sonra tavana sürüklenmesi özellikle korkutucuydu.

* Portakal gibi suyu çıkmıştı değil mi? Kan tüm odayı kaplamıştı.
Hayır. Git ve yeniden izle. Johnny Depp’in ölümünde 50 galon kan kullanılmıştı. Tina’da kan izi çıkmıştı ama her yere fışkırdığını sanmıyorum. Yatağa geri düştüğünde kan sıçraması gerekiyordu ama sansür genelikle bu kadarına izin vermiyordu.

* Motion Picture’la bazı sorunlar yaşadınız. Hangi noktada onlardan nefret ettiniz?
İlk ‘Scream’ filminde son bölümde mutfakta geçen çok kanlı bir sahne vardı. İki katil birbirini acı verici ama ölümcül olmayan biçimde bıçaklıyordu. Ancak biri hata yaptı ve yanlış bıçakladığı katil kan kaybederek öldü. Bu bölümün tamamının kaldırılmasını istediler. Ancak bu bölüm filmin son 15 dakikasıydı.

* Peki biz bu bölümü nasıl izledik?
Bob Weinstein onları özel olarak aradı ve, “Anladığınızı zannetmiyorum ama bu çok komik” dedi. Nasıl ve ne söylediyse bundan sonra her şeye izin çıktı.

BAŞLICA FİLMLERİ
Tepenin Gözleri 1977
Elm Sokağı Kabusu 1984
Yılan ve Gökkuşağı 1988
Merdiven Altındakiler 1991
Scream 1996

Magazin Haberleri Bülteni (24 Şubat 2021)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet