CaddeSosyologlar İstanbul'da buluşuyor

Sosyologlar İstanbul'da buluşuyor

19.03.2008 - 11:00 | Son Güncellenme:

Yeni mezun ya da konusunda uzmanlaşmış sosyologları İstanbul’da bir çatı altında toplayıp, bilimsel çalışmalar yapmayı amaçlayan ilk dernek kuruldu

Sosyologlar İstanbulda buluşuyor

2007 yılının son günlerinde kurulan Sosyoloji Mezunları Derneği, İstanbul’da sosyologları bir çatı altında toplamayı amaçlıyor. Kısa adı SOMDER olan derneğin kuruluşundan bu yana üye sayısı 100’e yaklaştı. 23 Şubat’ta ilk yönetim kurulu toplantısını yaparak, yönetim kurulu üyeleri belirlenen dernek, İstanbul’daki tüm sosyologlarla buluşmayı hedefliyor.

Haberin Devamı

Yeni oluşumla ilgili bilgi veren derneğin Genel Sekreteri Ünal Özen, kuruluş öyküsünü şöyle anlattı:
"Benim önerimle 4 arkadaş 2007 yılının Ocak ayında bir araya geldik. Dernek benim hep hayalimdeydi ama arkadaşlar çalışma grubu olmasında ısrarcıydı. Her ay düzenli olarak toplanmaya başladık. Sosyoloji ile ilgili yaptığımız tartışmalar,Türkiye ve Dünya sorunları üzerine tartışmalar toplantılarımızın gündemi oldu. Her geçen gün sayımız arttı. Ağustos ayında dernek kurma kararını aldık. İşlemlerimizi tamamlayarak 25 Aralık 2007 tarihinde derneğimizi kurduk"

Sosyolog Ünal Özen, derneğin amacının, “Ülkemiz ve yurt dışındaki üniversitelerin sosyoloji bölümlerinden lisans derecesi ile mezun olan sosyologların mesleki, ekonomik, sosyal, kültürel sorunları ile ilgilenmek, anayasal ve demokratik haklarını koruyup geliştirmek, sosyologlar arasında birlik, dayanışma ve yardımlaşmayı sağlamak, toplumsal sorunlara karşı duyarlılığı arttıracak bir donanım ve uzmanı oldukları alanlarda nitelikli bilgi üretmelerinin olanaklarını yaratmak” olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

Özen, derneğin çalışmaları hakkında bilgi almak isteyen sosyologların 0533 485 09 59 no’lu telefondan kendilerine ulaşabileceklerini sözlerine ekledi.