Geri Dön

Sultan Mesud tarihte kimdir, nasıl öldü? Kuruluş Osman'ın Sultan Mesud'u Şener Savaş nereli, kaç yaşında?

Kuruluş Osman dizisinde Sultan II. Mesud karakteri öne çıkıyor Mesud'a ise oyuncu Şener Savaş hayat veriyor. Dizi ile bilrikte Sultan Medur kimdir, kaç yaşında ve nasıl öldü? soruları gündeme geldi.

Sultan Mesud tarihte kimdir, nasıl öldü? Kuruluş Osman'ın Sultan Mesud'u Şener Savaş nereli, kaç yaşında?

Şener Savaş, ATV ekranlarının sevilen dizisi Kuruluş Osman'da Mesut Sultan'a hayat veriyor. İzleyenler 'Sultan Mesud'u Şener Savaş kimdir, kaç yaşında, nereli?' Oyuncu İstanbul'da doğdu ve eğitimini de burada tamamladı. İşte, Şener Savaş hayatı ve dizileri...

SULTAN MESUD TARİHTE KİMDİR?

II. Gıyaseddin Mesud,  Anadolu Selçuklu Sultanı ve II. İzzeddin Keykavus'un oğludur. Anadolu Selçuklu Devleti'nin Moğolların egemenliği altında hüküm sürdüğü bu dönemde dört defa tahta çıkmış, her seferinde kardeşinin oğlu olan III. Alaeddin Keykubad'la yer değiştirmiştir. II. Gıyaseddin Mesud 1308'de Samsun'da öldüğünde Anadolu Selçuklu Devleti tamamen yıkıldı.

ŞENER SAVAŞ HAYATI

Savaş, 21 Ocak 1971 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Eğitim hayatını İstanbul'da tamamlayan Şener Savaş ilk defa "Cennet Mahallesi" dizisinde rol almıştır.

2010 yılında "Geniş Aile" dizisinde rol alan Şener Savaş akabinde birçok dizi ve filmde rol almıştır. Son olarak Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisinde 'Rafet' karakterini canlandıran Şener Savaş şimdilerde ise Kuruluş Osman dizisinde "Sultan Mesut" karakterini canlandırmaktadır.

Dizileri

2021 : Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz

2018 : Mehmetçik Kut'ül Amare

2016 : Muhteşem Yüzyıl: Kösem

2014 : Yedikule Hayat Yokuşu

2013 : Nizama Adanmış Ruhlar

2011 : İnsan Aldandı

2009 : Kırık Kalpler

2010 : Geniş Aile

2008 : Kız Takımı

2007 : Ezo Gelin

2008 : Doktorlar

2006-2014 Arka Sokaklar

2005 : Beşinci Boyut

2004 : Haziran Gecesi

2004 : Cennet Mahallesi

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber