Geri Dön

Türk İşi Dondurma oyuncuları kim? Türk İşi Dondurma konusu nedir? İşte, gerçek hikayesi...

Türk İşi dondurma filmi, gerçek hikayeden beyazperdeye aktarıldı. Başrollerinde ise Erkan Kolçak Köstendil ile Ali Atay yer alıyor. Sinema severler ise televizyon ekranlarında yayımlanan filmin konusunu ve oyuncu kadrosunu araştırıyor. İşte, Türk İşi Dondurma hikayesi...

Türk İşi Dondurma oyuncuları kim? Türk İşi Dondurma konusu nedir? İşte, gerçek hikayesi...

Yerli film Türk İşi Dondurma, 2018 yılında vizyona girdi ve milyonlarca kişinin beğenisini topladı. Filmin yönetmenliğini Can Ulkay üstlenmiştir ve yapımcısı da Mustafa Uslu'dur. Senaryosu Gürkan Tanyaş tarafından kaleme alındı. 

TÜRK İŞİ DONDURMA KONUSU

1915 yılı Çanakkale Savaşı, Türk tarihinin varlık mücadelesinin en önemli savaşlarından biri yaşanmaktadır. Avustralya’da iki Türk yaşamaktadır. Biri geçimini devecilik yaparak, diğeri el arabasıyla dondurma satarak sağlamaktadır.

Memlekette savaş çıktığını öğrenen iki genç arkadaş, Çanakkale’ye cepheye gitmek için harekete geçerler. Ancak, savaşta Avustralya askerleri Türkler’e karşı mücadele etmektedir. ANZAK askerleri arasında Avustralyalıların da olması, iki Türk gencin ülkeden çıkış izni almalarına engeldir. Yani, Avustralyalı yetkililer iki Türk gencin ülkelerine gitmesine izin vermez.

Avustralya’da başka Türkler de yaşamaktadır. Avustralya devleti, Türkler aleyhine propagandaya başlar. İngilizler, Avustralya’da savaşa asker götürmek için broşür dağıtmaktadır. İki kahraman Türk, memleketlerinde veremedikleri mücadeleyi Avustralya’da verecektir.

TÜRK İŞİ DONDURMA OYUNCULARI

Erkan Kolçak Köstendil - Deveci Ali
Ali Atay - Dondurmacı Mehmet
Şebnem Bozoklu - Gülsüm
Will Thorp - Captain Wayne
Marleen Mathews - Maria
James Farley - David
Caner Kurtaran - Salim
Alma Terzic - Rose
Tristan Alexander - Billy
Carl Wharton - General Henry Willet

TÜRK İŞİ DONDURMA GERÇEK HİKAYESİ

Filme konu olan hikayesini başlangıcı1912 yılına uzanır. İngilizler, Hindistan’ı işgal eder. Osmanlı ordusu da 300'ü aşkın asker ile Hindistan’a yardıma gider. Buradaki savaşlarda 40 kadar Türk askeri esir düşer. Savaş bittikten sonra bu 40 Osmanlı esir askerini, İngilizler gemilerde çalıştırmaya başlarlar. Bir İngiliz gemisi Avustralya’ya geldiğinde, esir iki Osmanlı askeri bir yolunu bulup gemiden kaçarlar. Bu iki asker, mesleği dondurmacılık olan Maraşlı Abdullah ile savaştan önce kasaplık yaparak hayatını kazanan Tarakçı Mehmet'tir.

Abdullah ve Mehmet mesleklerini yaparak yeni bir hayat kurarlar kendilerine. İşleri ve kazançları iyidir ama onların kulağı sürekli Anadolu’da ve memleketlerindedir. Tam bu sırada Avustralya hükümeti, İngilizlerle birlikte Çanakkale’ye asker çıkarmaya karar verir.

Abdullah ve Mehmet bunu duyunca vatanlarına geri dönmek isterler ama bu mümkün olmaz. Bunun üzerine Avustralya hükümetine savaş ilan ederler. Bunu da yazıp gönderdikleri bir mektup ile duyururlar.

Emre Aşık şikayetçi olarak dinlendi: Mesajda beni öldüreceği yazıyordu Düzce'de eski milli futbolcu Emre Aşık'ı öldürmeyi planladıkları iddiasıyla eski eşi Yağmur Sarnıç'ın da aralarında bulunduğu 3 sanığın yargılandığı davada Emre Aşık, talimatla Anadolu Adliyesi'nde ifade verdi. Aşık ifadesinde sanık Erdi Sungur'un avukatına ulaştığını, Baycan Şentürk'ün ikinci tetikçi olarak yer aldığını ve kendisini öldüreceklerine dair mesajlar olduğunu söyledi. Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşen talimat duruşmasına şikayetçi Emre Aşık ile avukatları Funda Sadıkahmet ve Hasan Tahsin Cevizoğlu katıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber