Geri Dön

Yönetmen Murat Saraçoğlu: Hayallerim var

Hülya Koçyiğit'in sunumuyla TRT 2'de yayınlanan 'Film Gibi Hayatlar' programının bu haftaki konuğu, yönetmen Murat Saraçoğlu oldu. Dört sezondur 'Bir Zamanlar Çukurova’nın yönetmen koltuğunda oturan Saraçoğlu, bir roman adaptasyonu üzerine çalıştığını açıkladı.

Yönetmen Murat Saraçoğlu: Hayallerim var

Sektörde teknik altyapı ve hikaye anlatım biçimi olarak ülkemizin çok ilerlediğini belirten Murat Saraçoğlu, "Bugün Arjantin'den Pakistan'a kadar ve artık Doğu Avrupa, Batı Avrupa gibi birçok yere hikayelerimizi satabiliyoruz. İnanıyorum ki üçüncü dünya ülkelerinin asıl kadim hikayelerini en iyi anlatan ülkeyiz. Bir kere buna alışmamız lazım. Önceden dizilerimizi biraz küçümserlerdi. Artık öyle bir seviyeye geldik ki hem çok iyi anlatıyoruz hikayelerimizi hem sektörümüz çok büyüdü. Hem de bunu gören Amerikalı, Koreli ya da Arap dünyasından turistler, ülkemize gelip burada kurumsallarını kurmaya başladılar. Bizim hikayelerimizi satın almaya ve dünyaya satmaya başladılar. Çok çeşitlilik var. Çok fazla dijital platform kuruldu. Anlatılacak hikayeler çok, mecra da çok. Dolayısıyla buradan büyük bir kazanıma doğru gidiyoruz diye umuyorum" dedi.

"BÜYÜK BİRİKİMİMİZ VAR"

Türk sinemasının seyirciyi yakaladığı birinci yerin Türk edebiyatını kullanması olduğunu dile getiren ünlü yönetmen, "Büyük bir maden var, büyük birikimimiz var. Kullanmalıyız. Hayallerim var. Bir roman adaptasyonu üzerine çalışıyoruz yazarıyla birlikte. Umuyorum yapabilirim" dedi.

Yönetmen Murat Saraçoğlu: Hayallerim var

"ÇOK ETKİLENDİĞİM BİR USTA"

Murat Saraçoğlu, Yeşilçam filmlerini izleyerek büyüdüğünü, birçok yönetmeni örnek aldığını söyledi: Hiç tanışmasam da 'Usta' dediğim yönetmen ve yazdıklarını, konuştuklarını takip ettiğim yönetmenlerin başında Ömer Lütfü Akad geliyor. Anadolu'ya bakışından çok etkilendiğim bir usta. Halit Refiğ de öyle. Ömer Kavur’un kendine has tarzından çok etkilendim. Metin Erksan üniversitede misafir hocaydı.

"SEYİRCİMİZ KESİNLİKLE HİSSEDİYOR"

'Bir Zamanlar Çukurova' dizisini yöneten Saraçoğlu, "Çukurova’nın sevilmesinin en önemli sebebi bence samimiyet ve işe bağlılık. Bizim seyircimiz kesinlikle hissediyor. Yeşilçam filmleriyle büyüdük. Şimdi o hissi yaptığımız işlerde göstermeye çalışıyoruz. 'Bir Zamanlar Çukurova' çok güçlü ve çengelleri çok olan, vaat edici bir hikayeye sahip dönem. Aşk hikayesine, o üçgene ilk başta çok inandılar. Tek bir şey üzerinden, tek bir oyuncu ya da tek bir konu üzerinden değil bütün olarak kabul gördü ve seyirci teveccüh gösterdi. Dört yıldır devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

Cadde Yazarları

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber