'Camdaki Kız' dizisi beklentileri karşılayacak mı?

Gülseren Budayıcıoğlu'nun aynı adlı romanından, gerçek bir aşk hikâyesinden uyarlanan 'Camdaki Kız' daha ilk bölümden oldukça büyük bir ilgiyle karşılaştı. Peki kurgusu, kadrosu daha ilk bölümden heyecan yaratan 'Camdaki Kız' bize ne anlatıyor? 'Camdaki Kız'a Molatik oluyoruz...

'Camdaki Kız' dizisi beklentileri karşılayacak mı?

Yanan biz olacağız!

Yanan biz olacağız!

Yeni bir dizimiz daha var artık: 'Camdaki Kız'... Dizide başrolü Burcu Biricik canlandırırken Devrim Yakut, Feri Baycu Güler, Feyyaz Şerifoğlu, Hamza Yazıcı, Hande Ataizi, Merve Polat, Nihal Menzil, Nur Sürer, Selma Ergeç, Şerif Erol, Tamer Levent ve Tuğrul Tülek gibi dev bir kadro bizi karşılıyor. Dizinin müziğinden, sahnelerine, repliklerinden, oyunculuklara kadar her şey gerginlik ve merakı aynı anda uyandırmaya yetiyor.

Her hafta izleyerek göreceğimiz hikâyenin özeti şu: Esas kızımız Nalan'ın başından geçenler... Her halinden sıcakkanlı, sevimli, masum ve iyi olduğu anlaşılan Nalan çevresinde sevilen biri. Annesinin olmuş ve olması muhtemel tüm katı uygulamalarına karşı bile gülmeyi başarabilen biri. Ailesinin tek çocuğu olması sebebiyle el bebek gül bebek gibi büyütülen Nalan'ın bence pek de el bebek büyümüş bir hali yok. Varlıklı bir aileye sahip olan Nalan aynı zamanda başarılı bir iş insanı.

Bir yandan da Sedat var tabii, esas erkek yani. Sedat ise Türkiye’nin en büyük oteller zinciri olan Koroğlu şirketinin sahibi. Nalan ise tahmin etmesi zor olmayan bir şekilde Koroğlu şirketinde çalışan başarılı bir mimar. Burdan sonrasını tahmin etmek zor değil -belki de zordur-. Dizinin ilk bölümünden Nalan ve Sedat'ı sonu güzel olacağını sandığımız bir evlilik macerasının beklediğini görüyoruz. "Sanıyoruz" diyorum çünkü her iki tarafın aile yapılarını ve esasgillerin yetişme biçimlerini göz önünde bulundurduğumuzda bu hikâyede yanan biz olacağız gibi hissediyorum. Hadi hayırlısı! 

"53 ideal kilo, gerisi boşa yük"

"53 ideal kilo, gerisi boşa yük"

Dizinin ilk başında gizemli bir kutunun toprağa gömüldüğünü ve üstüne kocaman bir ağaç filizlendirildiğini görüyoruz. O kutunun içinde saklı olanların ne olduğunu merak etmemize vakit kalmadan bir banyo sahnesi karşılıyor bizi. Ama ne sahne! Açık ara gerginlik yaratan banyo sahnesindeki hijyen çılgınlığı ve anne rolünün dizinin en başından yarattığı merak takdire şayan. Esas kızımız Nalan'ın başına gelecekleri tahmin etmek epey zor. Tahmin falan edemeyiz... Daha ilk sahneden Nalan'ın evdeki yardımcı tarafından yıkanması, annesinin rutin kilo kontrolü ve o damga vuran repliğiyle karşılaşıyoruz. İdeal kilonun 300 gram üstüne çıkan Nalan'a "53 ideal kilo, gerisi boşa yük" cümlesi geliyor. Bu cümle ile hepimiz sirkeleniyor, kendimize geliyoruz. Hadi kızlar hedef 53!

Koroğlu çılgınhanesi

Koroğlu çılgınhanesi

Dizide hikâyenin iki aile üzerinden işlediğini görüyoruz. Esas kızımız Nalan'ın evinden sonra dizinin esas erkeği Sedat Koroğlu'nun evine geliyoruz ki ne gelmek. Daha dışından "Burda yaşayan birileri var mı?" dedirten evin içine girdiğimizde öyle detaylarla karşılaşıyoruz ki "Biri burda ne olduğunu açıklasın!" diye çıldırıp bağırası geliyor insanın. Evde aşırı bir 'gramına uygun yaşama sevdası' var. Her şeyin gramının, sayısının ölçüldüğü 'fazlası zararcılık' uygulamları ile karşılaşıyoruz. Bir de çok ciddi otoriter bir baba, evin babasının sözünden çıkmayan bir aile ve Sedat'ın yasak aşkı ile ilgili ciddi bir mücadele olduğunu görüyoruz. Oğlunun evli bir kadınla ilişki yaşamasını istemeyen öfkeli babanın oğlu için temiz aile kızı (!) kalıplarına uyacak bir gelin arayışında olduğunu görüyoruz. 

'O ilk karşılaşma'

'O ilk karşılaşma'

Sonunda Nalan ve Sedat'ın karşılaştıkları sahneye gelebildik. Fikrimce samimi bir karşılaşmaydı. Samimi ve klasik. Aynı yerde çalışıyor olmalarına rağmen bunca zamandır asla karşılaşmamış Nalan ve Sedat... Nalan telefonunu şarj etmek için kendini bulduğu ilk yere atar ki bulduğu ilk yerde çalıştıkları otelin kafesidir. Sedat kahve almak için kafeye gelir ve Nalan'ı kafede çalışan biri zanneder. Kahve sipariş etmeler, kahve yapamamalar derken çiftin ilk karşılaşması bu şekilde gerçekleşir. 
 

'Görümce Selen'den muhteşem hamle

'Görümce Selen'den muhteşem hamle

Dizide birçok karakterin ayrı ayrı meziyetleri görevleri var. Fakat bence asıl kilit isim 'Görümce Selen'. Ondan ilk başta güzel bir elektrik almış olsam da sanki ilerleyen bölümlerde farklı bir yönünü görebiliriz gibi hissediyorum. Kilit isim demiştik. Evet görümce Selen Sedat ve Nalan'ın hikâyesini yazan kişi olabilir. Çünkü büyük patron, kızgın baba Rafet Koroğlu oğlu Sedat'ı aile üyelerinden hiçbirinin sevmediği biriyle evlendirmek isteyince Selen bu işe el atar ve Nalan'ı görür "İşte bu!" der ve bu iş olur. Görümce Selen sana sesleniyorum; allem ettin kallem ettin Nalan'ı gelin alacaksınız, hadi bakalım hayırlısı. 
 

İsmiyle müsemma 'Adil Baba'

İsmiyle müsemma 'Adil Baba'

Dizide en çok sevdiğim isimlerden biri Nalan'ın babası Adil baba oldu. Resmen kendisi babaların babası bir kişilik. Merhametli, sakin sevecen oldukça kibar biri öyle kibar ki ne yapacağını asla kestiremediğiniz eşi Feride'ye karşı da oldukça sabırlı. Adil baba eski emekli bir vali. Kızı Nalan'la olan iletişime bakacak olursak ilerleyen bölümlerde içimizi ısıtan baba-kız sahneleri görmemiz çok mümkün.

Feride ne yaşadı?

  Feride ne yaşadı?

Bu dizide anneler biraz ilginç ve gizemli. Gerek Sedat'ın annesi gerek Nalan'ın annesi Feride olsun öyle sahneler var ki "Yahu bu kadınlar ne yapıyor böyle?" demeden edemiyorsunuz. Feride Hanım zannımca ciddi bir travma geçirmiş üstelik izlediğimiz kadarıyla Nalan'ın Sema adında bir ablası varmış ve bu bir sır gibi saklanıyor. Oldukça soğuk bir ifadesi ve sert bir kabuğu olan Feride'nin içerlerde bir yerlerde ciddi kırgınlıklarla dolu anlar yaşadığını ve bunlara hapsolduğunu söyleyebiliriz. Kendisi öyle gizemli öyle ilginç bir kişilik ki muhtemelen izleyeceğimiz her bölümde şaşkınlıklar içinde kalacağız. Feride ne yaşadı da Nalan'a katı kurallarla dolu bir hayatı layık gördü ilerleyen bölümlerde göreceğiz. 

İlk akşam yemeği

İlk akşam yemeği

İşte o ilk akşam yemeği... Görümce Selen'in Nalan'ı aday olarak göstermesiyle büyük patron Rafet Koroğlu hızla Nalan'ın ailesinden onay aldıktan sonra çiftimiz için bir akşam yemeği emri verdi. Bu karara itaatsizlik etmeyen Sedat ise başına geleceklerden habersiz bir şekilde Nalan'la yemeğe çıktı. Her halinden Nalan'dan hoşlandığı belli olan Sedat'ın oldukça radikal bir kararla yasak aşkından vazgeçip Nalan'a aşık olması an meselesidir benden söylemesi. Güzel bir akşam yemeğinin ardından evlerine dağılmak üzere olan çiftimiz magazincilere yakalanınca Sedat fırsat bu fırsat diyip babasının emrinin bir parçası olan evlenme teklifini Nalan'a kameralar önünde yapar. Ve kapanış... 

Hoş tesadüf 'Camdaki Adam'

Hoş tesadüf 'Camdaki Adam'

İlk bölümün ardından sosyal medyada yapılan paylaşımlar ve diziye dair ilginç detayları bulan seyircinin gözünden 'Camdaki Adam' da kaçmadı. Evet yanlış duymadınız dizinin tanıtım çekimlerinde de Nalan rolündeki Burcu Biricik'in cam bir fanusun içinde olduğunu görmüştük. Kısa bir süre önce genç şarkıcı Evren Adam'ın 'Aşk Uzak Bana' isimli yeni video klibinde sanatçının Nalan'ın fanusunun aynısı bir cam fanusun içinde şarkı söylediğini görüyoruz. Bu benzerliğin sosyal medya kullanıcılarının gözünden kaçmamasıyla "Camdaki kız yalnız değilmiş, camdaki oğlan da varmış" gibi başlıklarla iki video arka arkaya montajlanarak üretilen mizahi içerikler almış başını gitmiş. Yaşanan bu tesadüf bizlere 'Camdaki Kız' pozunun bir akıma dönüşüp dönüşmeyeceğini düşündürttü. Hazır sosyal mesafe kurallarına da bu kadar alışmışken ve cam fanus fikri sosyal mesafeye de uygunken gelir mi hepimizden bir 'camdakiler' pozu? 

Peki şimdi ne olacak?

Peki şimdi ne olacak?

Dizinin son sahnesi öyle bir bitti ki belli ki haftaya bizi yine ilginç gelişmeler bekliyor. Final gibi bir ilk bölümdü desem yanlış olmaz sanırım. Daha ilk bölümden her şeyin çok hızlı ilerlemesini ve karakterlerin ilginç özellikleri göz önünde bulundurduğumuzda "Peki şimdi ne olacak?"larla dolu bir sezonun bizi beklediğini söylemek mümkün...

 

twitter.com/betulyaseminn
instagram.com/betulyaseminkeskin
blykeskin@gmail.com

 

Bu makaleye ifade bırak