Can Yaman'ın 'libido' açıklamasını hepimiz mi yanlış anladık?

Can Yaman'ın 'libido' açıklaması 2019'a damga vuran magazin olaylarından biriydi. Aylar sonra sessizliğini bozmuş Yaman. "O laf çok farkı yerlere gitti" demiş. Pardon da Can Yaman'ın 'libido' açıklamasını hepimiz mi yanlış anladık?

Can Yaman'ın 'libido' açıklamasını hepimiz mi yanlış anladık?

"Libidosu yoktu"

"Libidosu yoktu"
Can Yaman, oynadığı dizide birlikte rol aldığı partneri Selen Soyder için "Libidosu yoktu" açıklamasını yaparak hepimizi şoke etmişti. Yani lafı neresinden tutsak elimizde kalıyordu.

"Erkek egemen kıro dünyadan bıktık"

"Erkek egemen kıro dünyadan bıktık"
Yaman'ın 'aşırı libido' kurbanı olduğunu kanıtlayan bu laftan sonra ortalık karışmıştı. Ben en çok Tuba Ünsal'ın laflarına Molatik olmuştum. Ünsal, "Sizden de sizin yarattığınız erkek egemen kıro dünyadan da bıktık. Senin şimdi karısını döven adamdan ne farkın kaldı? Zihniyet aynı" demişti.

Sert bir şekilde eleştirilmişti

Sert bir şekilde eleştirilmişti
Hislerimize tercüman olan bu eleştiri yalnızca bir örnek. Can Yaman -bence hak ettiği gibi- en sert şekilde eleştirilmiş ancak konuya ilişkin bir açıklama yapmamıştı.

"Konu çok farklı yerlere gitti"

"Konu çok farklı yerlere gitti"
Yaman, askere gitmiş. Dönmüş. Ve aylar önce söylediği 'libido' lafına bir açıklama getirmiş. Demiş ki, "Yanlış anlaşıldığımı düşünüyorum. Libido kelimesi çok farklı yerlere giden bir kelimeymiş. Ders çıkarmış oldum. Hata insanlara mahsus. Ben o kelimeyi daha geniş ve kapsamlı bir anlamda kullanmak istemiştim. Dizide aşkı inandırıcı kılan kimya ve uyumdan bahsetmek istemiştim. Ama konu çok farklı yerlere gitti. Bu kadar dallanıp budaklanacağını hiç tahmin etmedim. Dikkat etmem gerekirmiş..."

Bazı hatalar insanın üzerine yapışıyor

Bazı hatalar insanın üzerine yapışıyor
Evet, her insan hata yapabilir. Elbette hatayı kabullenmek büyük bir erdemdir. Ve fakat, bazı hatalar var ki, insanın üzerine yapışıyor. Ne yaparsa yapsın hep o hatayla anılıyor.

Ama sonuç değişmiyor

Ama sonuç değişmiyor
Can Yaman'ın bir kadın oyuncuya "Onun libidosu yoktu" demesi de aynen bu şekilde bir hata. Hadi diyelim niyeti 'farklı yerlere gidecek laflar etmek' değildi, ama sonuç değişmiyor.

'Erkek hata yapmaz'cılık

'Erkek hata yapmaz'cılık
Tuba Ünsal'ın verdiği örnek çok doğru. Karısını döven adam da suçu kadında arıyor. Suçluyor kadını. "Erkek hata yapmaz, kadın hata yapar; erkek eksik değildir, kadın eksiktir" kafası. Ve kaba kuvvete başvurup ilkel çağdan kalma bir zihniyetle fiziksel şiddete başvuruyor.

"Benim libidom yüksek de..."

"Benim libidom yüksek de..."
Can Yaman'ın 'libido' açıklaması da işte hesap. Yolları aynı olmasa da sonuç aynı kapıya çıkıyor. "Benim libidom yüksek de işte karşı tarafta iş yok be abi" gibi bir zihniyet var. Çirkin. Cinsiyet ayrımcılığının zirvesinde. Yakışmıyor.

Havalı bir laf etmek isterken...

Havalı bir laf etmek isterken...
Can Yaman'ın 'libido' açıklamasını hepimiz mi yanlış anladık? Sanmıyorum. Can Yaman bence şöhreti kaldıramadı. Fazla havalı bir laf söylemek isterken sözlü tacize imza attı. Olmadı. Yanlış anlaşılmalara mahal verecek herhangi bir laf etmemeli ünlüler. İş işten geçince artık çok geç oluyor. Bakalım Can Yaman'ı hâlâ eğlencesine 'ayaklı libido' olarak görmekten vazgeçebilecek miyiz? Ben pek sanmıyorum...


can.sisman@milliyet.com.tr


 
Bu makaleye ifade bırak