Carlos Kaiser: Hiç oynamadan efsane olan futbolcu

Dünya futbol tarihi birçok efsaneye tanıklık etmiştir. Ancak biri dışında hepsi yeşil sahalarda boy göstermiştir. İsmi Carlos Kaiser. Çoğunuz bu ismi daha önce duymadınız belki. İşte Carlos Kaiser’in efsane olmasına sebep olan olaylar. Bu defa Carlos Kaiser’e Molatik olduk.

Carlos Kaiser: Hiç oynamadan efsane olan futbolcu

Brezilya’da dünyaya geldi
 

Brezilya&rsquo;da d&uuml;nyaya geldi<br />
&nbsp;
Carlos Kaiser… Brezilya’nın Rio kentinde 2 Nisan 1963’te. Sokakta 4 çocuktan 3’ünün futbolcu olduğu Brezilya sokaklarında o da futbolcu oldu haliyle. 10 yaşına geldiğinde şimdilerde ‘scout’ dediğimiz o dönemin ‘futbol simsarları’ tarafından keşfedilip Botafogo altyapısına kazandırıldı.
 

Futbolcu olup ailesini kurtaracaktı
 

Futbolcu olup ailesini kurtaracaktı<br />
&nbsp;
Her çocuk gibi düşündü o da futbolcu olup çok para kazanacaktı. Böylece sefalet çeken ailesini kurtaracak, onlara iyi bir yaşam sunacaktı. Tıpkı Yüz Numaralı Adam filmindeki Kemal Sunal gibi. Ancak bir sıkıntı vardı, Carlos Kaiser futbol oynamak istemiyordu. Çok garip.
 

İlk transferini yapıyor
 

İlk transferini yapıyor<br />
&nbsp;
6 yıl boyunca Carlos Kaiser Botafogo altyapısında top koşturuyor, istemse de. 6 yılın sonunda ilk transferini gerçekleştiriyor, Meksika'nın Puebla takımına gidiyor. Transfer olduktan sonra forma şansı bulur, hazırlık maçlarında oynar, gol bile atar. Mamafih oynama tutkusu yoktur içinde ve oynamamanın çaresini bulmuştur; Sakatlanmak.

Gerisin geri döndü
 

Gerisin geri d&ouml;nd&uuml;<br />
&nbsp;
Carlos Kaiser’un bu yöntemi tutar. Antrenman sırasında şut çekerken sakatlandığını söyler. O sakatlık bir türlü düzelmez, sahalardan uzak kalır. Zaten Meksika’ya da uyum sağlayamamıştır, Botafogo’ya geri döner. Ancak Brezilya’da da futbol oynama fikri yoktur, ‘sakatlığı’ devam eder.
 

"Bir türlü başaramadım"
 

&quot;Bir t&uuml;rl&uuml; başaramadım&quot;<br />
&nbsp;
Oyuncak bir telefon bulur ve sık sık soyunma odasına gider ‘telefonla’ konuşmak için. “Kulüp başkanlarıyla konuşur gibi yapıp transfer teklifi aldığım izlenimi yaratmaya çalışırdım. Herkesi sinirlendirmek ve kovulmak istiyordum ancak bunu bir türlü başaramadım.”
- Tutmadı mı?
- Tutmadı…

 

Kovulmadı transfer oldu
 

Kovulmadı transfer oldu<br />
&nbsp;
Bu kadar ketenperenin içinde Carlos Kaiser transfer daha yapmaya devam eder. Botafgo’dan Fluminense oradan Vasco da Gama'ya transfer olur. Transfer olur olmasına lakin ‘sakatlık’ bahanesi tutmuştur ve oralarda da forma giymeden yoluna bakar. Takım arkadaşları Carlos Kaiser için “Sürekli sakatlandığını hatırlıyorum. “İnsanları nasıl ikna edeceğini çok iyi biliyor. Sizinle konuşurken cüzdanınızı bile çalabilir!", “Tek istediği futbolcuların yaşadığı muhteşem hayatı yaşamaktı ve bunları yaparken de futbolcu olarak anılıp hiçbir sorumluluk almak istemiyordu.” şeklinde yorumlar yapmışlardı.
 

Nasıl oldu da yıllarca ‘top oynadı’
 

Nasıl oldu da yıllarca &lsquo;top oynadı&rsquo;<br />
&nbsp;
Tam bir üç kağıtçı olan Carlos Kaiser yıllarca nasıl futbol ‘oynamıştı’? Cevabı basit, insanları çok iyi manipüle ediyordu. Bangu'ya transfer olduktan sonra yaptığı disiplinsiz hareketleri yüzünden kadro dışı kalır, maçta yedek soyundurulur. Teknik direktör sonra dakikalarda Carlos Kaiser’i oyna almak ister. Bizimki de oynamak istemez ancak bir çare arar. Isınma hareketleri yaparken birden taraftarlarla kavga eder ve kırmız kart görür, oynamaktan kurtulur. Başkan da maç sonu soyunma odasına girer, Kaiser’e neden böyle bir şey yaptığını sorar. Kaiser de başkana, tribünden başkana küfredildiğini, onu da babası gibi gördüğünü ve bu olaya dayanamadığını söyler. Başkan da duygulanır, yeni kontrat yapar. Yani tam bir ‘kolpacı’ deyim yerindeyse.
 

Fransa’ya da yolu düşer
 

Fransa&rsquo;ya da yolu d&uuml;şer<br />
&nbsp;
Carlos Kaiser kıta değiştirir, Fransa 2. Lig ekiplerinden Gazelec’a transfer olmuştur. Fransa’ya ilk geldiğinde krallar gibi karşılanır, aradığı ortam da budur. 8 yıl boyunca kulübün formasını ‘terletir.’ Keyfe keder takılır oralarda, sahaya çıkmadan futbol oynar.
 

24 yılda 61 maç
 

24 yılda 61 ma&ccedil;<br />
&nbsp;
6 defa transfer yapma başarısı gösteren Carlos Kaiser 24 yıl boyunca sadece 61 maçta forma giymiş, 6 da gol atmış. Gayet ‘iyi’ performans. Kendisi de bu durumu şu cümlelerle açıklıyor. "Oynamadım. Gerçekten hiç oynamadım. Çünkü oynamak istemedim. Ben sadece eğlenmek istedim."

Hikayesi film oldu
 

Hikayesi film oldu<br />
&nbsp;
24 yıl boyunca futboldan kaçan futbolcu olarak yaşam süren Carlos Kaiser’in hayatı sinemaya da aktarıldı. Kaiser’in yaşamının anlatıldığı belgeselde Jose Carlos Araujo, Bebeto, Bernardo De Paula gibi isimler Carlos'u anlatıyor.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak