Cecil Hotel'in dehşete düşüren şöhreti

Los Angeles’ta, 700 odalı bir mekan Cecil Hotel. Ancak meşhur olmasının sebebi ise otelde yaşanan olaylar. Peki, Cecil Hotel’de yaşanan dehşete düşüren olaylar nelerdi? Molatik olduğumuz konu Cecil Hotel ve dehşete düşüren şöhreti.

Cecil Hotel'in dehşete düşüren şöhreti

1924 yılında inşa edildi

1924 yılında inşa edildi
Cecil Hotel’in tarihi 1924 yılına kadar dayanıyor. Amerika’nın giderek büyüdüğü, Los Angeles’ın küçük bir kasabadan kocaman bir dünyaya dönüşeceği yıllardı 1920’ler. Haliyle bu büyümeye konaklama ihtiyacını karşılamak için birçok otelle karşılık verildi. O otellerden birisi de Cecil Hotel’di.  20 Şubat 1924’te açılmış ve müşterilerine hizmet etmeye başlamıştı.

Büyük Buhran kaderini değiştirdi

Büyük Buhran kaderini değiştirdi
Ancak bu muhteşem günler 5 yıl içerisinde geride kalmıştı. Büyük Buhran dediğimiz, bütün dünyayı saran büyük ekonomik kriz ABD ekonomisini felç etmiş, haliyle bundan Los Angeles ve Cecil Hotel de etkilenmişti.

Kriminal bir mekana dönüştü

Kriminal bir mekana dönüştü
Ekonomik buhran insanları o kadar etkilemişti ki kimse yarınını düşünemiyordu. Haliyle otelin müşterileri de artık turistler değil, sokaklarda kalan, yoksul ya da polisten kaçan kriminal tipler olmuştu.  Otelde artık olay eksik olmuyor, polisin uğrak noktalarından birisi olmuştu otel. Ucuz olması da bunda etkiliydi. Azıcık para kazanan insanlar sığınmak için burayı tercih ediyorlardı.

Katili hala bulunamadı

Katili hala bulunamadı
Cecil Hotel’de onlarca olay yaşandı ancak biz birkaç tanesine Molatik olabildik. Onlardan birisi 1964 yılında öldürülen Goldie Osgood. Güvercin tutkusu ile tanınıyordu Goldie Osgood, lakabı da Güvercin Goldie’ydi. Cecil Hotel’de tecavüze uğramış ve bıçaklanmıştı. Bununla da kalmamıştı katil, onu soymuştu. Aradan yıllar geçmesine rağmen katil ya da katilleri bulunamadı.

Cinayet işleyip otelde kalıyordu

Cinayet işleyip otelde kalıyordu
Bir dönem 'Night Stalker' olarak ünlenen seri katil Richard Ramirez, Los Angeles’ta dehşet saçıyordu. Ramirez cinayetlerine devam ederken bir yandan da Cecil Hotel’de kalıyordu. Dikkat çekmiyordu çünkü diğer müşteriler gibi kılık kıyafeti vardı. Kanlı elbiseleri şüphelenilmesinin önüne geçiyordu.

Yine bir seri katil

Yine bir seri katil
Aradan birkaç sene geçince otelde yine bir seri katil kalıyordu. Avusturyalı bir seri katil olan Jack Unterweger, kendisini gazeteci ve yazar olarak tanıtarak Cecil Hotel'e girmişti. 3 hayat kadının öldürmüştü Unterwager. Cecil Hotel’de kalmasının sebebi ise Richard Ramirez burada kalmasıydı.

Ortadan kaybolunca…

Ortadan kaybolunca…
Cecil Hotel’de yaşanan son olay ise Elisa Lam isminde bir kızın kaybolması olmuştu. Cecil Hotel’in ününe ün(!) katmıştı bu olay. Bipolar bozukluk ve depresyon ile mücadele eden Lam, uzun süredir planladığı gezi programı kapsamında Los Angeles’a da gelmişti. Konaklayacak yer olarak Cecil Hotel’i seçmişti. Her gün ailesini arıyor haber veriyordu ancak bir gün aramayı yapmadı Elisa Lam.

Herkes alarma geçti

Herkes alarma geçti
Ailesi dolayısıyla polise haber verdi. Los Angeles polisi araştırmaya başladı. Ancak ellerinde sadece garip bir asansör videosu vardı. Görüntüde Elisa asansöre biniyor ancak garip hareketleri dikkatlerden kaçmıyordu. Birçok katın düğmesine basmasına rağmen asansörün kapısı kapanmıyordu. Adeta hayalet görmüş gibi gibiydi Lam. Daha sonra Elisa asansörden çıkıyor ve gözden kayboluyordu. Polis, görüntüyü kamuoyuyla paylaşmış, başta Youtube’da olmak üzere milyonlarca kez izlendi.

 

2 hafta sonra bulundu

2 hafta sonra bulundu
Bunca yaşanan olaydan sonra Elisa Lam yine de bulunamadı. Taa ki kaybolmasının üzerinden 2 hafta geçmesinin ardından. Otel müşterileri ve personel suyun tadının ve renginin değiştiğini fark ettiler. Şikayetler üzerine yapılan çalışmalar herkesi şoke etti. 21 yaşındaki Elisa Lam’ın cesedi su tankında, çürümüş şekilde bulundu. Ölüm nedeni hala bulunamadı ancak tanıkların ifadesine göre zaten ruhsal bir buhran geçiren Lam'in burada intihar ettiği düşünülüyor.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak