Championship Manager 01/02 oyununun 10 efsane futbolcusu

Championship Manager 01/02 ya da 2001-2002 bir menajerlik oyunu efsanesidir... Etkisini, gücünü basitliğinden aldığı kesin olan bu oyun halen daha çılgınlarca oynanıyor. Kendi kitlesini yaratan oyun, günümüze uyarlanan 'patch'lerle halen daha güncelleniyor. Oyunda bugüne kadar pek çok efsane isim duyduk. İşte o futbolcular...

Championship Manager 01/02 oyununun 10 efsane futbolcusu

1- Maxim Tsigalko

1- Maxim Tsigalko

1983 doğumlu forvet Maxim Tsigalko belki de bu oyunun en büyük 'bug'ıdır diyebiliriz. Yok böyle bir futbolcu arkadaşlar! Yani elbette var... Ama Tsigalko'yu Dinamo Minsk'ten filan transfer ettiğinizde Şampiyonlar Ligi'nde coşmanız gayet olası...

2- Kennedy Bakırcıoğlu

2- Kennedy Bakırcıoğlu

Hammarby'da oynayan hem İsveç hem de Türk vatandaşı olan Kennedy Bakırcıoğlu da bir başka efsane. Türkiye'de adı sanı duyulmayan, ancak bilenlerin bildiği Bakırcıoğlu da maç kurtaran isimlerin başında geliyor. AMR pozisyonunda Kennedy adeta rakipsiz! Bakırcıoğlu'nu Türk pasaportu sayesinde bizim ligde yabancı kontenjanına takılmadan oynatmak da ayrı bir keyifti elbette.

3- Julius Aghahowa

3- Julius Aghahowa

Ukrayna ligini o dönemde oynayamıyorduk ve bu bizi üzüyordu. Neyse ki paramız olduğunda derhal ilk tercih Shakhtar Donetsk'in Afrikalılarına saldırmak oluyordu. Özellikle Julius Aghahowa gerçek bir joker olarak nerede oynatırsak oynatalım uçuşa geçiyordu.

4- Isaac Okoronkwo

4- Isaac Okoronkwo

Isaac Okoronkwo da tıpkı Aghahowa gibi 10 numara bir yatırımdı CM'ciler için. Aghahowa'ya göre daha defansif olan Okoronkwo, yine Aghahowa'ya göre bonservis bedelinin daha düşük olması sebebiyle daha garanti bir seçimdi.

5- Pawel Brozek

5- Pawel Brozek

Polonyalı Pawel ve Piotr Brozek kardeşler arasında elbette Pawel Brozek'i satın almalıydınız başarılı olmak için. Wisla Krakow'un incisi olan Pawel Brozek gencecik yaşındaki başarılarıyla şahane bir oyuncu özelliğine sahipti.

6- Kim Kallström

6- Kim Kallström

İsveçli Kim Kallström de tıpkı diğer İsveçli futbolcular gibi müthiş özelliklere sahipti. Källström'ü orta sahanın neresine koyarsanız koyun size bir sürü asist ve golle geri dönüyordu.

7- Taribo West

7- Taribo West

Bonservis bedeli olmayan futbolcular arasındaki can simidimiz hiç kuşkusuz Taribo West. Onu takımınıza dahil ederseniz şayet hem kaliteli bir yabancı alıyordunuz, hem de özellikle defansın solunu garantiliyordunuz.

8- Assane N'Diaye

8- Assane N'Diaye

"Ne Shakhtar'mış arkadaş!" demeyin sakın... Assane N'Diaye de tıpkı Okoronkwo ve Aghahowa gibi über fantastik özelliklere sahipti. Ama N'Diaye birkaç yıl sonra vasatlaşırken, Okoronkwo ve özellikle Aghahowa yüksek yüksek tepelere ev kuruyor. Belirtmekte yarar var.

9- Michalis Konstantinou

9- Michalis Konstantinou

Kıbrıs Rum Kesimi'nden Michalis Konstantinou, PAO'nun gözbebeğiydi oyunda. PAO, yani Panathinaikos... Konstantinou, Nijerya doğumlu Polonya vatandaşı Olisadebe ile müthiş bir ikiliydi.

10- Marat İzmailov

10- Marat İzmailov

Oyunun bir diğer efsanesi de Rus futbolcu Marat Izmailov'du. Lokomotiv Moskova'nın forveti oyunda henüz 18'indeydi. Ama kelimenin tam anlamıyla harikalar yaratmayı başarıyordu.

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak