Charles Manson: Filme konu olan cani

Tarihte birçok manyak gelip geçmiştir ancak çok azı filmlere bile konu olmuştur. Adı Charles Manson… Kurduğu örgütle insanları etkileyen, suç işleten bir caniydi Charles Manson. Peki, Charles Manson neler yapmıştı da filmlere konu olmuştu?

Charles Manson: Filme konu olan cani

İsmi yoktu
 

İsmi yoktu<br />
&nbsp;
Charles Manson doğduğunda bir isme malik değildi. Doğum belgesinde "İsimsiz Maddox" yazıyordu. Maddox annesinin soyadıydı. Ne kadar doğru olduğu tartışılacak bir söylentiye göre 16 yaşındaki annesi onu bir sürahi bira karşılığı başka bir kadına satmıştı onu. Amcası yoğun uğraşlar neticesinde onu bulmuş ve geri almıştı.
 

Suç batağına düştü
 

Su&ccedil; batağına d&uuml;şt&uuml;<br />
&nbsp;
Charles Manson, annesi cezaevine düşünce sokaklarda kalmaya başladı. Bu dönemde suça da karışmaya başladı. 18 yaşında da içeri girdi. Kırılma anı işte o andı belki de…
 

İstismara uğradı
 

İstismara uğradı<br />
&nbsp;
Cezaevinde oldukça zor günler onu bekliyordu. Charles Manson cezaevinde bıçak tehdidiyle bir koğuş arkadaşı tarafından cinsel istismara uğrayınca ıslah evine yerleştirildi. 1954’te, 20 yaşında tahliye oldu. Ancak belirli aralıklarla yine cezaevine girdi, son olarak 1967’de dışarı çıktı ve tarihe adını kanlı harflerle yazdırdı.
 

Çiftlik kurdu
 

&Ccedil;iftlik kurdu<br />
&nbsp;
Los Angeles’a yerleşen Charles Manson kendisine bir çiftlik kurdu. İnsanlar yavaş yavaş Manson’un etrafında toplanmaya başlandı. Kurduğu örgüt kült bir tarikata dönüştü, teorileriyle insanları etkilemeye başladı.
 

"Aile" adını verdi

&quot;Aile&quot; adını verdi
Bu örgüte Charles Manson “Aile” adını verdi ama aile bildiğimiz aileler gibi değildi. Seks tarikatı olan bu örgütte 100’e yakın kişi vardı. Bunlardan biri de 14 yaşındaydı.

Örgütünde insanları ikna etmek için, herkese sürekli LSD içiriyor ve kendisini İsa’nın ruhunun kendi bedeninde yeniden dünyaya geldiğini söylüyordu. İnsanlar da inandı…
 

Ünlüleri de etkiledi
 

&Uuml;nl&uuml;leri de etkiledi<br />
&nbsp;
Charles Manson’un üyeleri arasında ünlü isimler de vardı. Onlardan biri The Beach Boys'un bateristi Dennis Wilson’dı. Birlikte müzik icra ettiler, grup seks yaptılar ve lsd kullandılar. Hatta Wilson, herkes belsoğukluğuna yakalanınca, onları doktora götürdü.
 

Müzikte başarısız olunca…
 

M&uuml;zikte başarısız olunca&hellip;<br />
&nbsp;
Müzikle de ilgilenen Charles Manson’un kariyeri istediği gibi gitmedi. The Beatles hayranı olan Manson, grubun White Album isimli albümlerinin sübliminal mesajlar içerdiği ve etnik savaş çıkaracağını söylüyordu ama öyle bir şey tabii ki olmadı. Manson da çileden çıktı, sabırsızlandı ve en kanlı cinayetlerinden biri için adım attı. Zenginleri öldüreceklerdi…
 

Hamile kadın hedefinde
 

Hamile kadın hedefinde<br />
&nbsp;
Tex Watson, Susan Atkins, Linda Kasabian, ve Patricia Krenwinkel isimli müritlerini yanına alarak 10050 Cielo Drive adresine gittiler. Orada ünlü oyuncu ve yönetmen Roman Polanski’nin 8,5 aylık hamile eşi Sharon Tate ve arkadaşları yaşıyordu.
 

"Ben şeytanım"

&quot;Ben şeytanım&quot;
Eve vardıklarında Watson, Tate'in evindeki konuklardan birini, kafasına tekme atarak uyandırdı. Watson'a kim olduğunu sorunca Watson ona "Ben şeytanım ve şeytanın işini yapmak için buradayım." şeklinde cevap verdi. 26 yaşındaki Sharon Tate, bebeği için yalvardı, rehin almalarını istedi kendisini.
 

Ancak cani ekip onu dinlemediler. Tate’i 16 kez bıçaklayıp öldürdüler. Tate ve arkadaşı Jay Seybring, boyunları aynı iple bağlanmış bir şekilde bulundu. Tavan kirişlerinden asılmıştı. İddiaya göre Manson, cinayetleri tamamladıktan sonra üç kadına "Bir iz bırakın... Şeytani bir şey" dedi. Kadınlardan biri, Tate'in kanıyla ön kapıya "Domuz" yazdı.
 

Cinayetlere devam
 

Cinayetlere devam<br />
&nbsp;
Ertesi gece bu kez Manson'un da katıldığı grup, Labianca çiftini aynı şekilde öldürüp parçaladı. Taraftarı olan bir kadının, farklı bir suçla tutuklandığında, işledikleri cinayetleri övünerek anlatması sonucunda Manson ve 4 arkadaşı tutuklandı. Yargılama neticesinde 35 kişinin öldürülmesi olayına karıştığı için idam cezasına çarptırıldı. Kaliforniya yüksek mahkemesince idam cezasının kaldırılmasıyla, cezaları ömür boyu hapis şekline dönüştürüldü.
 

Ünlü şarkıcı ondan esinlendi
 

&Uuml;nl&uuml; şarkıcı ondan esinlendi<br />
&nbsp;
2014 yılında Charles Manson, hala hayatta ve hapishanedeyken, öldükten sonra vücudunu bir cam kafeste sergileyebilmesi için onunla evlenmek istediği söylenilen, 25 yaşındaki bir kadınla nişanlandı.

2017’de cezaevinde ölen Charles Manson popüler kültürü de etkiledi. Birçok müzik grubu ona şarkılar ithaf etti. Ünlü şarkıcı Marlyn Manson ise sahne adındaki ‘Manson’u Charles Manson’dan almıştır.  

'Once Upon A Time In Hollywood' filminde Sharon Tate'i, Margot Robbie canlandırmıştı.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr
Bu makaleye ifade bırak