Çilek problemi: Peki şimdi ne yapacağız?

TikTok'ta başlayan 'çilek deneyi' sosyal medyayı sallamış durumda. Şu anda nereye baksak çilek görüyoruz. Korkular tavan! Peki şimdi biz ne yapacağız? Gitgide 'havuz problemi'ne dönüşen bu 'çilek problemi'ni nasıl aşacağız? Eski, güzel, çilek kokulu günlere dönmek çok mu zor?

Çilek problemi: Peki şimdi ne yapacağız?

Sosyal medya yıkıldı

Sosyal medya yıkıldı

Sosyal paylaşım sitesi TikTok'ta yayınlanan ve daha sonra diğer sosyal medya platformlarına da sıçrayan 'çilek deneyi' videosuna mutlaka denk gelmişsinizdir diye düşünüyorum. Ortalık çilek aşağı, çilek yukarı epey sallanmış durumda.

Tuzlu suda bekletilince...

Tuzlu suda bekletilince...

Bu videoda ne oluyordu peki? Çilekler tuzlu suda bekletiliyordu ve ortaya bir anda böcekler, kurtçuklar çıkıyordu! Bunun üzerine kamerayı eline alan herkes bu deneyi yapmaya başladı ve ortalık bir anda çilekten geçilmez oldu.

E kafalar karıştı tabii

E kafalar karıştı tabii

Kimisi "Bir daha çilek yemeyeceğim" diyerek sert bir tutum ortaya koydu, kimi de "Arkadaş, ne kafası yaşıyorsunuz, 'doğal' meyvelerin bir çoğunda var zaten bu türden böcekler, kurtçuklar" diyerek çilek taraftarlığı yaptı. Videonun sahte olduğunu düşünenler de epey çok tabii. Hatta videonun sahte olduğuna dair kanıtlar yavaştan ortaya çıkmaya başladı bile...

Aramıza dağlar mı öreceğiz?

Aramıza dağlar mı öreceğiz?

Sonuç ne peki? Ortaya şöyle güzel, okkalı bir 'çilek problemi' çıktı. Peki şimdi biz ne yapacağız? O çok sevdiğimiz çilekle aramıza mesafe mi koyacağız, dağlar mı öreceğiz? Çilekleri bir daha en fazla rüyamızda mı göreceğiz?

Canınız çilek mi çekti?

Canınız çilek mi çekti?

Hemen kendimce bu duruma dair bir çözüm önerisi getiriyorum. Canınız çilek mi çekti? Alın. İçinizde kalmasın. Çilekleri su dolu bir kabın içerisine doldurun. 5-10 dakika bekletin. Böylelikle çileğin üzerinde toprak da dibe çökmüş olacak.

Berksan'ın 'Çilek' şarkısı eşliğinde...

Berksan'ın 'Çilek' şarkısı eşliğinde...

Sonra çilekleri alın bu kaptan. Musluğun altında yıkayın. Baktınız içiniz ferahlamıyor. O zaman -burası önemli- limonlu suda bekletin. Her derde deva limon, olası bir bakteriyi de öldürecektir çilekteki. Sonra? Tercihen Berksan'ın 'Çilek' şarkısı eşliğinde afiyetle yiyin...

"Çileğin gerçek yüzü ortaya çıktı" diyen bile var

"Çileğin gerçek yüzü ortaya çıktı" diyen bile var

Yani şair burada ne demek istiyor? Rutinden şaşmayın, çileğe karşı tavır almayın, olağan dışı tepkiler vermeyin. Biliyorum şu anda bir daha aynı hevesle o çilekleri yemek hiç kolay değil. İster istemez bir mesafe oluştu çünkü çoktan. "Yüzyıllık çileğin gerçek yüzü ortaya çıktı!" diyen bile var espriyle karışık... Müthiş...

Hangimiz sevmedik çılgınlar gibi?

Hangimiz sevmedik çılgınlar gibi?

Ama sormak istiyorum size, hangi yediğimiz şey gerçekten müthiş hijyenik? Hamburger mesela? Patates kızartması mesela? Tavuktan tutun da aklınıza gelebilecek bütün o yiyecekleri hatırlayın. Sonra tekrar çileğe dönün. Hangimiz o çok da yararlı gözükmeyen yiyecekleri sevmedik çılgınlar gibi? Gerçekten beslenme alışkanlığımıza dair biriktirdiğimiz bütün öfkeyi sadece çileğe, çileklere yöneltmek ne kadar doğru?

Videoların gücü adına!

Videoların gücü adına!

Çilek videosu sayesinde videoların müthiş etkileyici gücünü bir kez daha hatırlamış olduk. Ben çilekle arama mesafe koymak yerine videoların gücüne sarılmış vaziyetteyim daha çok. Artık inkâr edilemez boyutlara ulaştı videoların gücü. Hep öyleydi. Ama giderek daha da artıyor bu doz. 

'Olağan' karşılamak çok mu zor?

'Olağan' karşılamak çok mu zor?

Yüzyıllık çileği bile 30 saniyede harcadık, düşünsenize gelinen noktayı. "Bir daha asla çilekli dondurma yemeyeceğim" diyen bile var şu anda. İşte bunlar hep videonun gücü. Zamanla aşacağız bu problemi de. Evet çarpıcıydı ama geçecek, teker teker indireceğiz çilekleri mideye.

Hangimiz "Asla!" dediğimiz şeyi bir daha gerçekten "Asla!" yapmıyor ki? Zamanla unutuyoruz, köşelerimizdeki sivrilikler kayboluyor. Bu "Her şeyi olağan karşılama"ya da olgunluk deniyor. Trend olan her şeye cumburlop atlayıp feveran etmek yerine bu olgunluktan bakabilmek dileğiyle...

Bu makaleye ifade bırak