Deep (Dark) Web göründüğü kadar korkutucu mu?

Son dönemlerin en çok konuşulan konularından biri Deep ya da Dark Web. Oldukça gizli ve Google'ın bile erişemediği söylenen Deep Web bahsedilen kadar tehlikeli bir yer mi? Deep (Dark) Web göründüğü kadar korkutucu mu? Gelin, hep birlikte Molatik olalım...

Deep (Dark) Web göründüğü kadar korkutucu mu?

Yüzde 90'ını oluşturuyor

Yüzde 90'ını oluşturuyor

Söylenilenlere göre Deep Web tüm internet aleminin yüzde 90'ını oluşturuyor; yüzde 10'luk kısmı ise Google'ın girebildiği tüm internet sitelerini kapsıyor. Yani internet aleminin buzdağının altında kalan kısım diyebiliriz.

İnternetin yer altı dünyası

İnternetin yer altı dünyası

Basit bir tanım ile Deep Web, bizim kullandığımız yüzeysel internetin daha alt boyutlarıdır. İnternetin yer altı dünyası gibi düşünebilirsiniz. Her internet kullanıcısının erişemediği sitelere ve bilgilere burada ulaşılabiliyor. Adeta kuralların, kanunların ya da yasakların olmadığı sınırsız bir alan demek mümkün… 

Katiller cirit atıyor

Katiller cirit atıyor

Tabii hal böyle olunca, suç anlamında aklınıza en uçuk neler geliyorsa, hepsinin döndüğü bir boyut oluyor. Öyle ki, kulağa biraz korkutucu gelse de, kaçırılan insanların satıldığı pazarlar, her türlü uyuşturucu ve öldürücü maddenin satıldığı alanlar, kiralık katillerin cirit attığı bir dünya… Belki de çok daha fazlası…

Nasıl giriliyor?

Nasıl giriliyor?

Peki bu Deep Web'e nasıl giriliyor? Soğan gibi katmanları olan bir alan aslında Deep Web. Öyle elini kolunu sallayan herkes de içeri giremiyor. Belli bir noktadan sonra özel cihazlar gerekiyor ve çok az insan internetin bu katmanında mevcut olabiliyor. Deep Web‘e yani internet dünyasının arka bahçesine girmek için özel bir yazılım var; bu özel tarayıcıyı bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Bu tarayıcı size anlık konumlar veriyor ve böylece anonim olmayı başarıyorsunuz.

Tehlikeli

Tehlikeli

Üstelik bu dünyada standart domain'ler ya da url'ler söz konusu değil. '.onion' şeklinde sonlanan karmaşık url'ler görülmekte. Ancak bilmelisiniz ki bu seviye deep web’in yüzeye en yakın olan katmanıdır. Daha derine inmek ise oldukça tehlikeli olabilir.

Pek legal değil

Pek legal değil

Peki derin internete yani Deep Web'e girmek suç mudur? Hayır, Deep web kullanmak ya da sadece giriş yapmak suç değildir. Ancak önemli bir ayrıntı var ki, legal olan bu boyutun %95’i illegaldir. Pek bir legal işin döndüğü söylenemez burada. Bu yüzden de neye bulaştığınızdan emin olmalısınız.

Ne ararsan var

Ne ararsan var

Çünkü bilim insanları, katiller, uyuşturucu tüccarları, politik aktivistler, teröristler, sapıklar, veri satıcıları, kaçakçılar, ajanlar… Tehlikeli pek çok deney için insan alıp satıldığı, acısız saniyede ölüm sağlayan haplar gibi çeşitli zararlıların rahatça satıldığı, gizli verilerin paylaşıldığı bir ortamdan söz ediyoruz ve haliyle böyle bir yerden legallik beklemek pek de mümkün olmaz.
 

Yasa dışı tonla şey var

Yasa dışı tonla şey var

Mesela ünlü 'Wikileaks' belgeleri bu dünyadan sızmıştı. İstediğiniz hırsızlığı yapıp o anın videosunu size göndereceğini iddia edenler bile var. Sahte pasaport ve vizeler havada uçuşuyor ve daha saymanın mümkün olmadığı yasa dışı her ilana, hatta hayal dahi edemeyeceklerinize burada rastlamanız mümkün.

Kişisel sunuculardan oluşur

Kişisel sunuculardan oluşur

Uzun lafın kısası Deep Web normal internet sitelerinden farklıdır, normal web siteleri sunucuları bir şirketten kiralar ve site dosyalarını burada barındırır, lakin Deep Web çoğunluğu kişisel sunuculardan oluşmaktadır. Yani kendi bilgisayarını bir sunucu gibi kullanmasıdır, fişi çektiği anda site kapanır. Bunun sebebi iz bırakmamak, kendi alanında hakim olmak.

İnternet tarayıcısından giremezsiniz

İnternet tarayıcısından giremezsiniz

Bu sebeple de Deep Web'e herhangi bir internet tarayıcısından girmeniz mümkün değil. Ayrıca iyi bir şekilde yazılım ve İngilizce bilmeniz gerekir. Anlaşılan o ki Deep Web gerçekten korkutucu bir yer. Ama göründüğü kadar da korkutucu değil çünkü bu işe bulaşmazsanız da size bir zararı yok. He aksiyon istiyorsanız orasını da siz bilirsiniz. Ama aksiyona ne gerek var huzurlu huzurlu internetin keyfini çıkarmak varken. 

 

Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak