Demet Akalın 'N'apıyorsan Yap' şarkısıyla ters köşe yaptı

Demet Akalın'ın yeni albümü 'Ateş'in ilk klip şarkısı 'N'apıyorsan Yap' geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Ve tartışmaların fitili de ateşlenmiş oldu. Çünkü 'N'apıyorsan Yap', beklediğimiz kadar 'kopmalık' bir şarkı değil...

Demet Akalın 'N'apıyorsan Yap' şarkısıyla ters köşe yaptı

'Ateş'in geneline sirayet eden bir farklılık var mı, kestirmek zor. Ancak bugüne kadar Akalın'dan duymaya alıştığımız bir 'çıkış şarkısı' olmadığı kesin. Ne 'Mucize'ye ne de 'Affedersin'e benziyor.

Şarkının sözü ve müziği Tan Taşçı'ya ait. Hissediliyor zaten. Tan Taşçı'nın hafif arabesk dokunuşundan nasibini almış. Bu arabesklik Demet Akalın'ın nağmeyi seven vokaline de, tarzına da uygun. Ancak bir Demet Akalın albümünün çıkış şarkısı olacak kadar kopmalık bir parça yok karşımızda.

'Elektrobesk' kokuyor

Akalın'ın albümlerinin açılışı bugüne kadar hep atarlı, giderli, kop-kop şarkılarla yapılıyordu. Bu bağlamda 'N'apıyorsan Yap'ın ilk klip olması enteresan.

Catwork tarafından yapılan aranje, 2010'lu yıllarda Türkçe pop sound'unu esir alan 'elektrobesk' kokuyor. Yani modern altyapı üzerine arabesk bir vokal biçimi.

Gülşen'in izinde 

Gülşen'in izinde 

Demet Akalın, 'popçu' olarak bilinmesine rağmen genelde nağmeli bir vokalle karşımıza çıkar. Ama bu şarkıda ilk defa 'altyapı' trend. Klasik Akalın kop-kop'luğunun aksine 'rap' furyasından nasibini almışlık söz konusu.

Spotify ve iTunes gibi dijital müzik platformlarında rap şarkıların trend olması sadece Demet Akalın'ı etkilemedi. Hatırlayın, geçen yılın sonunda Gülşen de 'Bir İhtimal Biliyorum' ile enteresan bir 'rap'imsi' tat ortaya koymuştu.

Hayranları ikiye bölündü

Hayranları ikiye bölündü

Geçen yaz İrem Derici de 'Yanlış Alarm' gibi bir şarkı yerine 'Ben Tek Siz Hepiniz' şarkısıyla çıkış yapmıştı. Bu şarkı da yayınlanır yayınlanmaz büyük şaşkınlık yaratmıştı. Aynı şaşkınlık 'N'apıyorsan Yap' için de geçerli.

Çünkü şu anda şarkı, Akalın'ın hayran kitlesini adeta ortadan ikiye böldü.

"Kopulmuyor ki bununla!"

"Kopulmuyor ki bununla!"

Kimi "Değişik bir şarkı" derken kimi de "Kopulmuyor ki bununla!" diye eleştiriyor Akalın'ı.

Ancak ortada bir gerçek var, o da klibin başarısı... Nihat Odabaşı yönetmenliğinde çekilen klip hem trend hem de Akalın'ın video klipleri arasından sıyrılabilecek kadar renkli ve orijinal.

"Meğer video çalıntıymış" geyiği çıkar mı bilemiyorum ama eğer çıkmazsa, Demet Akalın'ın gelmiş geçmiş en eğlenceli kliplerinden biri olacağı kesin.

Riske girmiyordu

Riske girmiyordu

Demet Akalın gibi riske girmeyen, tutan şarkılarının çizdiği yoldan yürümeyi seven, sıklıkla 'garantici' eleştirisi alan bir ismin, farklı bir 'sound' denemesi önemli aslında.

Belli ki yakın çevresinin "Abla, trend bu, ayak uydurman lazım yoksa demode olursun" ikazlarına kulak vermiş.

Bu 'trendlere ayak uydurma' meselesi bir popstar için önemli.

Çok hızlı tüketiyoruz

Çok hızlı tüketiyoruz

'90'lardaki şöhretine güvenen nice isim, müzikalite anlamında kendisini yenileyemediği için 2000'li yıllarda kaybolup gitti. Madonna ve Ajda Pekkan ise trendlere kayıtsız kalmadıkları için güncel kalabildiler.

Evet, devir değişti ve bunu kabullenmek şart. Özellikle de müzik sektöründe çok daha önemli bu konu.

Şarkıları hızlıca tüketiyoruz. 3-5 yıl önceki popüler şarkılara baktığımızda bile aradaki 'sound' farkını görebiliyoruz.

Rap ve 'elektrobesk' revaçta

Rap ve 'elektrobesk' revaçta

Bazen dans, bazen house, bazen rap tınıları öne çıkıyor dünya genelinde. Türkiye'de ise rap ve arabesk soslu pop revaçta.

Hal böyle olunca Demet Akalın ve Gülşen gibi isimlerin nağmeli ama Batılı, rap'imsi ama pop'umsu bir sound'la yollarına devam etmeleri normal. 

'Çanta'yı da Tan Taşçı yazmıştı

'Çanta'yı da Tan Taşçı yazmıştı

Demet Akalın bugün, "Gidiyorum şimdi elimde çanta" yapsaydı, ki 'Çanta' da bir Tan Taşçı şarkısıydı, çok demode kaçardı. 

'N'apıyorsan Yap' bomba bir hit değil ama günümüz şartlarında gerekli bir şarkı.

Şarkıcıların böyle ters köşeler yapması, kafalarda tek tip olarak kodlanmamaları gerekiyor. Şaşırtmaları lazım ki ilgi odağı olmaya devam edebilsinler...

"Vaaay" dedirtmeliler

"Vaaay" dedirtmeliler

Yalın ve Sıla örneklerine bakalım. İkisi de bugüne kadar şahane işlere imza attı. Kafadan 20 tane hit şarkı çıkarmışlardır bugüne kadar. Ama Yalın denildiğinde akla 'romantizm' geliyor. Sıla denildiğinde de çoğunlukla duygusal, buram buram damar şarkıları hatırlıyoruz.

Ama işte böyle olmamalı. Sıla ve Yalın da enteresan, sıra dışı bir sound'la dönmeli, "Vaaay" dedirtmeliler.

Stratejik davranmak zorunda

Stratejik davranmak zorunda

Demet Akalın'ın yeni şarkısında ters köşe yaptığını görmek sevindirici. Sonuçta Türkçe pop'a damga vurmuş bir isimden bahsediyoruz. Profesyonel ve stratejik davranmak zorunda. Bazen geri adım atmalı, bazen kontratak yapmalı.

Bence herkesin kendisinden beklediği bir kop-kop'luk da patlatacak. Bunun için şu an vakit kazanmaya çalışıyor gibi.

Bu şarkı, Demet Akalın'ın müzik kariyeri için gerekliydi. Eğlence dozu beklentilerin olsa da elzemdi... Bakalım albümü gerçekten de 'Ateş' ediyor mu?

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak