Demet Akalın 'Bu Defa Son' şarkısına neden 2 yıl sonra klip çekti?

Demet Akalın 2016'da 'Rakipsiz' albümünü yayınladı. Özellikle Gülşen imzalı çıkış şarkısı 'Hayalet' yeri göğü inletti. 'Ah Ulan Sevda', 'Nazar' gibi şarkıların haricinde 'Damga Damga' da kliplenen bir diğer şarkıydı. Demet Akalın hayranlarına bir sürpriz yaptı ve...

Demet Akalın 'Bu Defa Son' şarkısına neden 2 yıl sonra klip çekti?

Muhtemelen 'Rakipsiz'in son klibi

Muhtemelen 'Rakipsiz'in son klibi

Albümün beşinci ve muhtemelen son klibini 'Bu Defa Son'a çekti. Sözlerini Gözde Ançel'in yazdığı, müziği Ançel ile Buray'a ait olan 'Bu Defa Son'in şahane düzenlemesi Erdem Kınay imzalı.

Girişinden sonuna kadar 'duymak istediğimiz trendlik'te bir Demet Akalın şarkısı bu. Eller havaya ama öyle bir sağa bir sola değil, tam rüzgârlı havaya karşı bir 'eller havaya'...

Düşük bütçeli bir video

Yeni albüm hazırlıklarına başlayan Demet Akalın'ın 'Rakipsiz'e aylar sonra dönüp 'Bu Defa Son'u kliplendirmesi biraz enteresan...

Şarkıya çekilen klip olabildiğince düşük maliyetli, olabildiğince az masraflı. Siyah beyaz Akalın görüntülerinin yanına bir de sahne görüntüleri eklenmiş "İşimdeyim gücümdeyim" der gibi...

2 dakikada hazırlanmış gibi

2 dakikada hazırlanmış gibi

Her şey gördüğünüz gibi ne kadar kolay... Daha önce bir yayıncı kuruluşa Twitter'dan "Beni ara @xx" diye mention atan Demet Akalın, bu kez de "Klip çekelim şipşak" demiş gibi.

2 dakikada klip hazırlanmış ve Demet Akalın'ın SMS'i ilgili kişi ve/veya kişilere gönderilmiş. Ben bu hikâyeden bunu anladım şahsen.

Belli ki mesaj vermek istiyor

Belli ki mesaj vermek istiyor

Ama sevindirici olan albümün en havalı şarkılarından birinin kliplenmesi.

Yani 'Rakipsiz'deki 'Vereceksen Ver' ya da '50 Cevapsız Arama' gibi görece rahatlıkla tutabilecek, 'piyasa' denilebilecek şarkılar değil, 'Bu Defa Son' gibi havalı Demet Akalın şarkılarından birinin kliplenmesi.

Bundaki en büyük sebep Akalın'ın -belli ki- özel hayatında bir mesaj verme kaygısı içerisinde olması.

'Bu Defa Son' başka türlü keşfedilemez miydi?

'Bu Defa Son' başka türlü keşfedilemez miydi?

Şimdi bu şarkının klibi olmasından ötürü radyolarda çalabilecek. Kısa süreli bir popülerlik yakalayacak ve biraz da olsa geniş kitlelere ulaşabilecek.

Peki 'Bu Defa Son'un keşfedilebilmesi için Demet Akalın'ın özel hayatında problemler yaşaması, dosta düşmana bir şarkıyla mesaj verme ihtiyacı içinde olması mı gerekiyordu? 

'Kalbimdeki İmza' da klipten sonra uçmuştu

'Bu Defa Son' gibi Demet Akalın standartlarının üzerinde bir şarkının keşfedilebilmesinin başka bir yolu yok muydu? İlla klip çekilmesi mi gerekiyor bir şarkının duyulabilmesi için?

Biliyorsunuz birkaç albüm önce de Akalın, 'Kalbimdeki İmza' şarkısını kliplendirmişti.

Şarkının tek kusuru adıydı, sözlerinin gidişatı itibariyle 'Kalbindeki İmza' olması gerekiyordu. O kadar. Demet Akalın'ın gelmiş geçmiş en kusursuz şarkılarından biriydi.

Kimsenin o ana kadar dikkatini çekmeyen şarkı Akalın'ı sevmeyenler tarafından bile ayıla bayıla dinlenmişti. 

Eskiden radyolarda patlardı

Eskiden radyolarda patlardı

Klipsiz şarkıların esamesinin okunmadığı bu dönemi tam da bu yüzden sevebilmek çok güç. Eskiden şarkılar radyoda patlardı, sonra klibi gelirdi. Şimdi klibi olmayan şarkıların fark edilebilmesi zor.

Çünkü neden? Radyo dinleyenlerin sayısı azaldı. Ve kabul edelim ya da etmeyelim gözden uzak olan gönülden de uzak olmaya başladı. Ne yazık ki her şey görsellik artık...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak