Ders çalışmamak için yapılan anlamsız 10 hareket

Hepimiz biriken işleri yapmamak ya da ders çalışmamak için çeşitli numaralar yapıyoruz. Aslında hiç başvurmadığımız bu yöntemler nedense bir işimiz olduğunda ekstra önem kazanıyor. Peki ders çalışmamak ya da biriken işleri yapmamak için hangi bahanelere sığınıyoruz?

Ders çalışmamak için yapılan anlamsız 10 hareket

1- Temizlik

1- Temizlik

Nedense böyle durumlardan birden etraf çok pis görünmeye başlar. İşi yapacağınız yerden çalışacağınız masaya toplu bir temizliğe girişilir. Temiz bile olsa! Maksat vakit geçsin.

2- Yemek yemek

2- Yemek yemek

Yapılacak işten önce tok bile olsa "Acıkırım da belki yemek beni böler" diye mutlaka işe başlamadan önce yemek yenir. Ama sanmıyorum ki o işe başlansın. 

3- Saatin tam olmasını beklemek

3- Saatin tam olmasını beklemek

Bu belki de benim gibi erteleme hastalığı olan arkadaşların en sık yaptığı şey. Eğer saat 13:01'se o işe hayatta başlanmaz. O sizin erteleme gücünüze göre değişir. Kimi 10 olmasını bekler, kimi yarım kimi de saatin tam olmasını. Ama saat tam olsa bile hiçbir şeyin çözümü değildir tekrardan ertelemeye yeni bir bahane bulunur.

4- Gereksiz makale indirmek

4- Gereksiz makale indirmek

Özellikle pc başında ders çalışırken makale arıyorsanız ve bu makale arayışı bir türlü bitmiyorsa bir sürü konuyla alakasız makale indirmektendir. Sonra da telaş edilir "Bunca makaleyi nasıl okuyacağım?" diye. Böyle anlamsız şeyler olur çok kurcalamamak gerek.

5- Konuları tasnif etmek

5- Konuları tasnif etmek

Makaleyi indirdik, konuları sınıflandırmak kaldı. Vize, final başka her türlü şey için asla işe yaramayacak ve gereksiz olan bir tasnif yapılır. O tasnif uzadıkça uzar. Bitmez tükenmez.
 

6- Atıştırmalık hazırlamak

 6- Atıştırmalık hazırlamak

E yemek yedik ders arasında ya da iş yaparken atıştırmalık aramaya da kalkmayalım. Süreki bir şeyler yemek istersek olmaz atıştırmalık hazırlamak önemlidir. 

7- Buzdolabına boş bakmak

7- Buzdolabına boş bakmak

Bu en sık yapılan davranışlardan biri. Eğer o gün işiniz varsa en az on defa buzdolabının kapağı kapanıp açılır. Evinde annesiyle yaşayanlar da "Beş dakika önce bir şey yoktu beş dakika sonra ne beklemeyi umuyorsun" diyerek azarlanır. Bu tembelliğin kaderidir. 

8- Pc başında vakit öldürmek

 8- Pc başında vakit öldürmek

Boş olsun ya da olmasın ders çalışmamak için pc başında gereksiz içerikler okunur, videolar izlenir değerli vakit harcamaya yönelik hiçbir şey yapılmaz. Yeter ki bir şeyler ertelensin.
 

9- Uyumak

9- Uyumak

Bir işe başlanacağı zaman genelde yorgun hissediyor musunuz? İki dk kıvralayım iki saat kıvrılayım ama kıvrılayım ve hop bir bakmışsınız gün bitmiş. Uyuyup işe başlama fikri de bir o kadar kötü bir fikirdir pek bir işe yaramaz. Ertelemeciler için...

10- Acelesi olmayan işleri yapmak

10- Acelesi olmayan işleri yapmak

Ders çalışmanız ya da bir işi halletmeniz gerekiyor ama acelesi olmayan halletmeniz gereken başka bir iş varsa o mutlaka yapılır. Yapılmadan olmaz. Gereksiz olan her şeyi yapmak makbuldür. 
 

Bonus: Hiçbir şey yapmamak

Bonus: Hiçbir şey yapmamak

Ve tabii ki son olarak hiçir şey yapmamak. O gün boyunca kendinizi oyalar durursunuz. Ne film ya da dizi izlerseniz ne de arkadaşlarınızla buluşursunuz ne de sevdiğiniz bir şeyle ilgilenirsiniz sırf vicdan azabı duymamak için. Bütün bunları yapmamanıza rağmen gün sonunda o iş yine hal olmamış olur ya da ders çalışmamış olursunuz. Bunu kendimize niye yapıyoruz bilinmez ama sanırım bu işin kuralı bu.

Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak