Dişe diş bilgiler kılavuzu

22 Kasım Diş Hekimliği Günü ve Ağız ve Diş Sağlığı Haftası geldi çattı. Peki ağzımızın incileri dişlerimizin sağlığıyla ilgili neler yapmalıyız? Haydi gelin ağız ve dişlerimizle ilgili eğlenceli ve bir o kadar da ilginç bilgilere Molatik olalım, sağlığımızı koruyalım...

Dişe diş bilgiler kılavuzu

Arkadaşlar, hazır mısınız?

Arkadaşlar, hazır mısınız?

Sağlıklı dişler için önerilerden dünyanın diş ve ağızla ilgili eğlenceli rekorlarına, ilginç tarihsel bilgilerden güzel Türkçemizin örneklerine kadar ağız ve dişlerle ilgili bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

İşte 22 Kasım Diş Hekimliği Günü ve Ağız ve Diş Sağlığı Haftası için derlediklerimiz...

Rekorlarla başlayalım...

Rekorlarla başlayalım...

Rus koleksiyoner Grigori Fleicher, bin 320 farklı parçadan oluşan diş fırçası koleksiyonuyla, 2008 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye hak kazandı.

 

37 bin dolar'lık diş!

37 bin dolar'lık diş!

Kanadalı diş doktoru Michael Zuk, açık artırmada en yüksek fiyata satılan dişi çekti. 2011'de Londra'da 37 bin dolar'a satılan dişin John Lennon'a ait olduğu biliniyor.

Bazı bebekler annedeki kalsiyum fazlalığından dişli doğar. 10 Nisan 1990'da İngiltere'de dünyaya gelen Sean Keaney de 12 dişiyle hem ailesini şaşırttı hem de doğuştan rekortmen oldu.

 

Diş değil; diiiiiiiiiiiiiş

Diş değil; diiiiiiiiiiiiiş

Max Lukas isimli bir doktor, iki yıl önce çenesindeki şişlik nedeniyle kendisine başvuru yapan hastanın ağzındaki 37.2 milimetrelik dişini çekti. Bu uzunluk hem tarihe hem de rekorlar arasına yazıldı.

2014 yılında Erna Kohane, 'Dünyanın En Yaşlı Diş Çıkaran İnsanı' olarak rekorlar kitabına adını yazdırdı. 93 yaşındayken diş çıkaran Kohane Amerika'da yaşıyordu.

Rekortmen ağız

Rekortmen ağız

Angolalı Francisco Domingo Joaquim, 17 santimetre genişliğindeki ağzıyla Guiness Rekorlar Kitabı'na girdi. Elastik ağzı sayesinde İtalya'da yapılan Büyük Ağız yarışmasında 'Dünyanın En Büyük Ağzı' unvanına sahip olan Joaquim, YouTube'da keşfedildikten sonra reklam yıldızı oldu.

Güzel Türkçemiz!

Güzel Türkçemiz!

Türk Dil Kurumu sözlüğünde 'Çene kemiklerinin üstüne dizili, ısırıp koparmaya ve çiğnemeye yarayan sert, beyaz organlardan her biri' anlamına gelen diş kelimesi, Türkçe'de dört farklı anlamda daha (çark, testere, tarak vb. çentikli şeylerdeki çıkıntıların her biri; sarımsak dilimi, karanfil tanesi; dantel ve işlemelerin kenarlarındaki yuvarlak sivri bölüm ve omurgalıların çene, gırtlak ve ağızlarında bulunan kemiksi sert parçalar) kullanılıyor.

Sizler için bazı birleşik kelimeleri derledik:

Dişe dokunur kelimelerimiz

Dişe dokunur kelimelerimiz

Diş kirası: Sarayda, zengin konaklarında iftardan sonra konuklara verilen armağan veya para. Bir kimseye fazladan verilen para, armağan vb.

Diş buğdayı: Çocuk ilk dişini çıkardığında kaynatılıp üzerine toz şeker ile dövülmüş ceviz vb. ekilerek yakınlara dağıtılan buğday. Bu sebeple yapılan tören.

Duvar dişi: İleride eklenecek duvarın iyice tutunması için duvarın bir yerinde bırakılan tuğla çıkıntıları, ekleme dişi.

Faredişi: Bir iğne veya boncuk oyası türü.

Yıldız dişi: Herkesçe sevilen, sempatik.

İlginç bilgilerle yola devam...

İlginç bilgilerle yola devam...

Lucy Hobbs Taylor, bilinen ilk kadın diş hekimidir. 1866 yılında Amerika'da diş hekimliği okulundan mezun olan doktor, başlangıçta cinsiyeti nedeniyle okula kabul edilmemiştir.

Diş hekimliği tarihi Antik Mısır'a kadar dayanır. Bundan 5 bin yıl önce Mısır'da yaşayan Hesi-Re'nin dünyadaki ilk diş hekimi olduğu bilgisi kanıtlanmıştır.

 

Bakteri yuvası olmayın

Bakteri yuvası olmayın

Ağzımızdaki bakterilerin sayısı, dünya üzerindeki insan sayısından fazladır. Bir diş plağında ise 300 çeşitten fazla bakteri bulunur.

Solak insanlar çiğnerken ağızlarının sol tarafını kullanmaya, sağ elini kullanalarsa ağızlarının sağ tarafını kullanmaya daha yatkındır.

Mesajı verelim: Çocuklar gülsün!

Mesajı verelim: Çocuklar gülsün!

Bir kadın günde ortalama 62 kez gülümser. Erkekler için bu sayı, günde sekizdir. Çocuklarsa günde ortalama 400 kez gülümseyebilir.

Tıpkı parmak izleri gibi, herkesin dil izi birbirinden farklıdır.

Biz saymadık, araştırmalar söylüyor

Biz saymadık, araştırmalar söylüyor

Normal bir diş fırçasında, 40 adet kıl demeti ve her demette ortalama 40-50 adet kıl bulunur.

Günümüzde de çekilen süt dişlerini çeşitli inanışlarla çöpe, dama atanlar, yastık altında saklayanlar, ineğin altına koyanlar ve toprağa gömenler bulunuyor.

Bembeyaz gülüşler...

Bembeyaz gülüşler...

Bir diş hekimi tarafından klinikte yapılan profesyonel diş beyazlatma, kişinin gülüşünü aydınlatmanın en başarılı yoludur. Öncelikle derin bir temizleme yapılır. Yüzeyine sürülen beyazlatıcı ajan, diş minesinin derinlerine nüfuz ederek, yıllar içinde dişin renklenmesine sebep olan maddelerin çözünmesini sağlar. Bu sayede diş minesi daha şeffaf, altındaki dentin tabakası da daha açık renk olur.

Hızlı beyazlatma işlemi 1-2 saat sürer. Bu konuda hekimin profesyonel görüşüne güvenilmelidir.

Kanama kanser belirtisi olabilir, dikkat!

Kanama kanser belirtisi olabilir, dikkat!

Kan kanserinin en yaygın belirtisi, diş eti kanamasıdır. Dünya Sağlık Örgütü, yetişkinlerin yarısından fazlasında diş eti hastalığı görüldüğünü ve bu olasılığın, yaş, sistemik hastalıklar ve yoksulluk artıkça da yükseldiğini bildirmiştir. O yüzden erken dönemde fark edilebilmesi için hiçbir belirti göz ardı edilmemelidir. Kan kanseri, diş etinde artmış ödem, kızarıklık ve kanama şeklinde belirti verir. Kötü huylu kan hücreleri diş etine birikir, dokular şişer ve diş eti büyümüş gözükür.

İki dakika şart!

İki dakika şart!

Diş fırçalama seansı için doktorlar tarafından önerilen süre iki dakikadır. Daha kısa sürede macundaki florür, diş minesine fayda sağlayamaz. Ayrıca diş macunu ağız içindeki tükürükle etkileşime girerek, köpürür. Fırçalamadan önce suyla ıslatılması, etken maddesinin kaybolmasına yol açar.

Son beş öneri...

Son beş öneri...

Dişleri korumanın yolunun sigara, asitli ve şekerli içeceklerden uzaklaşarak yapılabileceği unutulmamalıdır.

Dişlerin mutlaka günde iki kez fırçalanması gerekirken; bu bakımın birinin mutlaka akşam yatmadan önce yapılması gerekmektedir.

Doğru bir diş temizliği için ara yüz fırçası ya da diş ipi kullanılmalıdır. Bunun yanında diş hekimi kontrolleri altı ayda bir yapılmalıdır.

Diş aralarına kürdan ya da sivri uçlu başka materyaller değdirilmemeli; sert kuruyemişler dişlerle kırılmamalıdır.

Diş ağrısında ya da diş sıkma, gıcırdatma gibi sorunlarda mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır.

Sağlıklı günler!
 

Bu makaleye ifade bırak