Disney karakterlerinin anneleri neden yok?

Birçoğumuz Disney çizgi filmleriyle büyüdük. Her birinin birbirinden farklı hikâyeleri olan karakterlerdi. Fakat belki dikkatinizi çektiyse hepsinin tek bir özelliği var o da annelerinin olmaması. Peki Disney karakterlerinin neden anneleri yok? Gelin hep birlikte Molatik olalım...

Disney karakterlerinin anneleri neden yok?

Neden?

Neden?

Disney filmlerine şöyle bir bakacak olursanız başta Sindirella olmak üzere birçok karakterinin anne ya da babasının olmadığını göreceksiniz. Bunun farkında olan birçok Disney izleyicisi de haliyle neden böyle olduğunu merak etmiş.

Kendi yollarını buluyorlar

Kendi yollarını buluyorlar

Filmlerdeki ana karakterlerin ebeveynlerinin olmaması, onların büyümelerini anlatmak için çok basit bir yol olarak gösteriliyor. Konu ile ilgili şirketin yapımcısı Don Hahn yaptığı açıklama yeterince makul.

"Tek sebep bu değil

"Tek sebep bu değil

Hahn, bu çok makul bir sebep olduğunu çünkü filmler 80-90 dakika civarında ve çoğu karakterin büyümesi ile ilgili olduğunu söylüyor. Ama hikayelerde anne figürünün olmamasındaki tek sebep bu değil. Çünkü herhangi bir klavuz olmadan kendi yollarını buluyorlar.

Ana karakter gelişimi

Ana karakter gelişimi

Disney filmlerinin çoğunun ana karakterlerin gelişimi üzerine kurulduğunu hatırlayalım. 'Bambi'nin annesi öldürülmüştü ve tek başına büyümek zorunda kalmıştı. 'Güzel ve Çirkin'de Belle'nin sadece babası vardı ve sonrasında kaybolmuştu.

Acı bir gerçek...

Acı bir gerçek...

Ayrıca bunun arkasında yatan sebep Walt Disney ve ailesinin başına gelmiş trajik bir olayın yattığı gerçeği... Özellikle annesinin başına gelmiş üzücü bir olayın...
 

Bozuk fırın

Bozuk fırın

Bilindiği kadarıyla Walt Disney'in bu işe girdiğinde tek bir hedefi vardı. O da annesi ve babasına bir ev satın almaktı. 

Anne-babasını eve taşıdı

Anne-babasını eve taşıdı

Bunu başarıp, annesi ve babasını bu eve taşıdıktan sonra; Walt Disney, şirket çalışanları ile birlikte bu eve gidip eşyaları tamir ettiler. Bozuk eşyalardan biri de evdeki fırındı.
 

Gaz kaçağı...

Gaz kaçağı...

Walt Disney'in yardım için beraberinde getirdiği stüdyo çalışanlarından bir tanesi yardım esnasında çok kötü bir hata yaptı. Gaz ile çalışan fırını tamir ederken, gaz kaçağına sebep olacak bir hata yaptılar. 

Yerde yatar şekilde

Yerde yatar şekilde

Ev işlerinde yardımcı olan görevli ertesi gün eve geldiğinde Walt Disney'in anne ve babasını yerde yatar şekilde buldu. Evi havalandırarak onları hayata geri döndürmeye çalışan görevli, anneyi hayata döndüremedi. Babası ise çabalar sonucunda hayata döndü.

Ölümünden sorumlu tuttu

Ölümünden sorumlu tuttu

Bu sebeple Walt Disney hayatı boyunca kendini bu ölümden sorumlu tuttu. Bu acı hikayenin etkisi ile karakterlerini yaratan Walt Disney'in eserlerinde anne figürüne rastlanmıyor. Günümüzdeki Disney yapımlarında elbette durum farklı ancak klasikleşmiş Disney karakterleri hep annesiz olacak.

 

Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak