Diyarbakırlı abinin Feminizm ile ilgili söyledikleri neden önemli?

Türkiye’de her geçen gün enteresan olaylar yaşıyoruz. Beklenmedik kişilerden beklenmedik açıklamalar ve davranışlar gelmesine; şiddete, hakarete kadınlara karşı olan yersiz söylemlerle her gün karşı karşıyayız. Lakin geçtiğimiz günlerde Diyarbakırlı bir abimiz 'Feminizm' ile ilgili bazı açıklamalarda bulunmuş. Birçoğumuzun ön yargıyla açtığı, bir Youtube kanalında röportaj veren Diyarbakırlı abimizin Feminizm ile ilgili söylemiş oldukları neden önemli? Molatik olmamak elde değil.

Diyarbakırlı abinin Feminizm ile ilgili söyledikleri neden önemli?

Diyarbakır'da Feminizm

Diyarbakır'da Feminizm

Bir Youtube kanalında; son günlerde sıkça karşımıza çıkan, çıkması da gereken bir kavram olan Feminizm kavramını Diyarbakır’daki insanlara sormuşlar.  Açıkçası ben de merak edip videoyu izledim.

Feminizm nedir?

Feminizm nedir?

Feminizm ile ilgili açıklamaları yapan abimizden hemen önce sonsuz bir önyargıyla açacaktım videoyu ama bu abimiz öyle bir şey yaptı ki ben ön yargılı olduğumdan dolayı utandım. "Demek ki bazı şeyler bizim algıladığımız ya da yaklaştığımız gibi değil" diyerek videoyu oynattım. İlk olarak Diyarbakır’da kadınlara sordular “Feminizm nedir?” sorusunu. Videoda yer alan kadınların neredeyse hiçbiri Feminizm hakkında bilgiye sahip değildi. Narsisizmle bağdaştıran da oldu daha önce hiç duymayan da.

Tövbe estağfurullah diyen de oldu

Tövbe estağfurullah diyen de oldu

Sonra erkeklere bu soruyu yönelttiler. Erkeklerin bilme olasılığı kadınlara göre daha çoktu ama Feminizm sözünü duyunca “Tövbe estağfurullah bir daha deme abla o ne” diyenler de oldu. Çat pat herkes bir şeyler söyledi. Ama bir abimiz öyle bir açıklama yaptı ki yani bence Feminizmi savunan (ben dahil) birçok kişi abimiz kadar kısa ve öz biçimde durumu izah edemez.

“Özgürlükçü bir bakış”

“Özgürlükçü bir bakış”

İsmi belirtilmeyen abimizin Feminizm ile ilgili "Aslında kadına bakış açısında özgürlükçü bir mantıktır, ben pozitif ayrımcılık olarak bakıyorum" ilk olarak bunu söyledi. Gerçekten benim ağzım açık kaldı. Çünkü Feminizmin kadınla alakalı bile olduğunu söyleyemeyecek birçok kişinin olduğu bir toplumda toplumun tamamen dışında Feminizmin ne olduğunu merak eden, araştıran ve üzerine analiz edip bazı yorumlarda bulunan birinin çıkması tabii ki herkesi şaşırttı.

“Ben feministim”

“Ben feministim”

Biz şaşırmaya devam ederken abimiz; "Feminizm olması gereken bir yaşam biçimi" diyerek devamında ise "Ama korkularım da var, özgürleşme adı altında erkekleşme de çok çok tehlikeli. Çünkü mevcut sistem kadını özgürleştireyim derken farkında olmadan eğitsel alt yapı olmadığı için erkekleşme, erkeği taklit etme, oysa kadını kadın olmaktan çıkaran erkek egemenlik zihniyetin ta kendisidir, ötesi değildir. Doğru temelde mücadelesi verilirse özgürlükçü tarafı olmazsa olmazdır, ben de feministim" ifadelerini kullandı.

Kısa ve öz

Kısa ve öz

Yaklaşık yarım dakika içinde Feminizmi, nasıl uygulanması gerektiğini, yanlış anlaşılmasıyla ilgili doğacak sorunları ve çözümleri o kadar kısa ve öz şekilde ifade etti ki gerçekten şaşırmamak elde değil. Şaşırmamızın sebebi de insanları küçük görmek, “Zaten onlar bilmez” diyerek yaklaşmak değil. İlk olarak bir önyargımız var ama bu önyargının sebebi insanlara olan üstten bakış değil bazı toplumsal tecrübeler ve videoyu ilk açtığımızda ön yargıları alt üst eden abimize kadar.

Şaşırıyoruz çünkü…

Şaşırıyoruz çünkü…

Diğer bir noktada şaşırtan bir konu ise, artık bu gibi durumların; eğitimle, mevkii ile coğrafya ile ilgili ilgili olmaması. O kadar alıştık ki kadınla ilgili olsun, Feminizm ile ilgili olsun; gerek bakanından milletvekilinden, profesöründen, gerekse 21. yy’da İstanbul’un göbeğinde üniversite okuyan öğrencisinden (sadece erkeklerden bahsetmiyorum) eril, erkeği üste tutan, Feminizmi bir bela olarak gören, kadınlarla alakalı çirkin ve yanlış sözlere…

Umut oldu

Umut oldu

O yüzden bir erkek ya da bir kadın fark etmez, ne zaman ki kadınlarla alakalı bir açıklama yapacak ya da bir şey söyleyecek olsun gergin bir şekilde “Acaba yine ne saçmalayacak” diye bekliyorum doğru söylemek gerekirse. Bu yüzden genel olarak topluma bir önyargımız mevcut. Diyarbakırlı abimizin açıklamaları hepimize umut ışığı oldu gibi.

Gerçek erkekler...

Gerçek erkekler...

“Ya tamam ama bir de bu tarafı var” diyenleri, okuyup araştırıp analiz edip sorun çözme yolunda olan, toplumun tamamen dışında utanmadan, sıkılmadan, “Kim ne der” diye düşünmeden “Ben feministim” diyebilecek birilerinin olması ve özellikle erkek olması umutları yaşartmıyor değil. Bu yüzden Diyarbakırlı abimizin açıklamaları oldukça önemli. Hem bize umut oluyor hem de belki çevresi için yanlış anlaşılan Feminizm algılarını yıkıyor. Son olarak diyeceğim şu ki; “Unutmayın ki, gerçek erkekler daima feministtir.

senolfazilet@hotmail.com

twittercom/SenolFazilet

 

Bu makaleye ifade bırak