Dizilerde gına getiren detaylar

Bir zamanlar çokça izlediğimiz diziler artık bizleri baymaya, gına getirmeye başladı. Tabii ekonomik ve teknik açıdan belirli şeyler yapılabiliyor ancak senaryolar ve oyuncular yüzünden diziler daha da sıkıcı hale geliyor. Biz de oturduk Molatik olarak dizilere şöyle bir baktık ve dizilerde gına getiren, bıktıran detayları inceledik.

Dizilerde gına getiren detaylar

Aynı karakterler
 

Aynı karakterler<br />
&nbsp;
Tamam oyuncu camiası çok geniş değil ancak bu oyuncular sürekli aynı rolü oynuyorlar. Cidden sıktılar, yakışıklı oğlan, güzel kız. Azıcık oyunculuk yapın da görelim. Bakın Kıvanç Tatlıtuğ’a, Kenan İmirzalıoğlu’na, Cansu Dere’ye…
 

Oğlumuz çok çapkın maşallah (!)
 

Oğlumuz &ccedil;ok &ccedil;apkın maşallah (!)<br />
&nbsp;
Sürekli çapkın bir oğlan olmak zorunda başroldeki çocuk. Çünkü neden olmasın? Kızların efendi erkek yerine tercih ettiği kişiliktir. Niye? Çünkü yakışıklı ve asi, onu ancak başroldeki kızımız adam edebilir. Gerçek hayatta edemez tabii ki, anca dizide.
 

Şirin mi şirin kız olmazsa olmaz
 

Şirin mi şirin kız olmazsa olmaz<br />
&nbsp;
Kızımız da oğlanın tam tersi olmalı. Oturaklı, efendi, tek bakışta aşık olunacak kadar güzel ama sıfır mimiksiz. Oğlumuzu ‘adam’ edecek kızdır o.

Az bakışın da başka sahneye geçelim
 

Az bakışın da başka sahneye ge&ccedil;elim<br />
&nbsp;
Dizimizde uzuuuun uzuuun bakışmalar olmazsa olmaz. Normalde o kadar baksak birine, sevgilimiz bile olsa “Hayırdır” deriz. Ama dizide oldu mu sıkıntı olmuyor. Aslında sıkıntı oluyor, biz sıkılıyoruz, şişiyoruz resmen. Uzun uzun bakarlar ve “Şuradan bana keratayı uzatır mısın?” diye sorarlar.
 

Klişe ilişkiler
 

Klişe ilişkiler<br />
&nbsp;
Tamam dizimiz kız ve erkek üzerine kurulu. Aşık olacaklar belli. Ancak niye dolandırıyorsunuz elli tane yolu. Bir ayrıl bir barış, başkalarıyla aşk yaşa ama diğerini unutama, geri dön, daha mutlu ol.
 

Karadenizli olmayan Karadenizli
 

Karadenizli olmayan Karadenizli<br />
&nbsp;
Genelde Karadeniz dizilerinde olan kötü ağız, taklit itici hale getiriyor dizileri. “Uy haçen da” diyen karakterler var. Neden böyle bir şey yapılıyor. Madem yöre ağzı yapılacak, biraz çalışsalar ya.
 

Para hiç mesele değil
 

Para hi&ccedil; mesele değil<br />
&nbsp;
Bütün dizi boyunca paradan hiç mesela açılmıyor. Herkesin arabası var, otobüse falan binmiyorlar, sürekli jeeplerde spor arabalardalar. Akbil diye bir gerçek var tabii ülkemizde.
 

Klişe romantik eylemler
 

Klişe romantik eylemler<br />
&nbsp;
Biraz gerçekçi ve yaratıcı olsanız keşke. Çiçekli restoranlar, sahilde tek başına yürümeler. Boş sahil bulduk da yürümesi kaldı. Ayrıca restoranda herkes size bakarken nasıl rahat ediyorsunuz. Garip.
 

Milyonuncu tekrar
 

Milyonuncu tekrar<br />
&nbsp;
Bir dizi yayınlandıktan sonra devam eden günlerde milyon kere tekrar tekrar verilir. Hele ki yeni başlayan bir dizi ise. Tamam anladık tutması lazım da bu kadar da olmaz arkadaş.
 
selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak