Doğa İçin: Orman yangınlarını önlemek için neler yapılabilir?

Ülke olarak yangın haberlerine üzülüyoruz. Yangınla olan mücadelemiz devam etse de bu durum bizlere ileriki zamanlar için de büyük bir ders oldu diyebiliriz. Peki bundan sonrası için olabilecek orman yangınlarını önlemek için ne yapılabilir? Gelin hep birlikte Molatik olalım.

Doğa İçin: Orman yangınlarını önlemek için neler yapılabilir?

1- Eğitim

1- Eğitim

Her şeyin başı eğitim. Ne kadar çok insan bir konu hakkında eğitim alıp bilinçlenirse bazı şeyler o kadar hızlı ilerliyor. Öncelikle insanlarımız doğaya çöp, izmarit vs. atmaması gerektiği hakkında eğitilmeli. Bilgilendirme değil eğitilmeli. Çocukluktan ilmek ilmek işlenmeli bu davranış.

2- Ulusal park ve bahçe

 2- Ulusal park ve bahçe

Yangın riskinin fazla olduğu ormanlık alanların uygun koşulları taşıyan kesimlerinin ulusal park, tabiat parkları gibi koruma alanlarına dönüştürülmesi, orman yangınlarının azaltılmasında bir başka önlem olabilir. Çünkü koruma alanlardaki insan aktiviteleri belirli kurallarla denetim altında alınabilir.

3- Caydırıcı cezalar

3- Caydırıcı cezalar

Ormanları kasten yakan ya da ormanların yanmasına neden olan kişilere caydırıcı cezalar verilmeli, verilmeli ki herkes ormandaki eylemlerine daha fazla ehemmiyet göstersin.
 

4- Tespit edilmeli

4- Tespit edilmeli

Orman yangınlarıyla mücadele etmek için öncellikle, yangın riskinin ve yangınların fazla olduğu yerler tespit edilmeli ve bu alanlarsa sıcaklık, yağış, bağıl nem ve rüzgar gibi iklim elemanları sürekli izlenerek yangın sezonlarında daha fazla dikkatli olunmalıdır. 

5- Ekiplerin eğitimi tam olmalı

5- Ekiplerin eğitimi tam olmalı

Yangın söndürme ekiplerinin eğitimleri tam olmalı, techizatları yeterli olmalı. Özellikle yangına hassas bölgelerdeki yerleşim birimlerinde oturan halka eğitici ve uyarıcı bilgiler verilmelidir.

6- Gözetleme noktaları

6- Gözetleme noktaları

Diğer bir yandan yangının erkenden sapttanması da yangın büyümeden denetim altına alınması da çok önemli. Bunun için yangın riskinin fazla olduğu bölgelere sabit gözetleme noktaları kule ve kulübeker gibi, gezici ve sabit gözeticiler ile gözetilmelidir. 
 

7- Acil müdahale ekipleri

 7- Acil müdahale ekipleri

Çıkan yangınların bir an önce söndürülmesi için orman alanlarının gerekli yerlerine acil müdahale ekipleri yerleştirilebilir. Bu ekiplerin yangın sezonu dışında da eğitimlerine devam etmek yangınlar için daha faydalı olabilir. 
 

8- Yangın emniyet yolları

8- Yangın emniyet yolları

Orman yangınlarının çıkmasını engellemek alınacak önlemlere meydana gelen bir yangının saha olarak küçük kalmasını sağlamak bakımından yangın emniyet yolları ve yangın emniyet şeritleri yapılabilir. Yangının yayılmasını engellemek için inşa edilen bu yollar aynı zamanda müdahale ekiplerinin ulaşımında da kullanılır.
 

9- Göletler insa edilebilir

9- Göletler insa edilebilir

Bilindiği gibi su dünyanın hemen her ülkesinde çeşitli yangınları söndürmeden kullanılan etkili bir yangın söndürücüdür. Ülkemizde de, hazırlanacak bir plan dahilinde ormanların belirli yerlerine göletler inşa edilebilir. 

10- 177

10- 177

Orman yangınını gören vatandaşların 177 numaralı telefona bildirmeleri, yangın yerine erken ulaşılmasına olanak sağladığından herkesin bu numarayı bilmesi ve bu tür duyarlı yaklaşımlar yangının kontrol altına alınmasını sağlamada büyük bir önem taşır. 
 

Fazilet.Senol@milliyet.com.tr
twitter.com/SenolFazilet
instagram.com/SenolFazilet
 

Bu makaleye ifade bırak