Doğru bilinen yanlış bilgiler

Hayatta her gün onlarca, yüzlerce bilgi ile karşılaşıyoruz. Bazıları gerçek olurken bazılarının gerçeklikle uzaktan yakından alakası olmuyor. Molatik olarak doğru bilinen yanlış bilgileri konu edindik. İşte doğru bilinen yanlış bilgiler.

Doğru bilinen yanlış bilgiler

Kara delikler deliktir
 

Kara delikler deliktir<br />
&nbsp;
Kara delik olarak bildiğimiz şeyler aslında delik değil, büyük kütleli yıldızların kendi içlerine çökmeleriyle oluşan gökcisimleridir. Etrafında ne varsa yutabildiği için, renkler de dahil o yüzden siyah renklidirler.
 

Ispanak insanı güçlendirir
 

Ispanak insanı g&uuml;&ccedil;lendirir<br />
&nbsp;
Tamam, ıspanakta belirli bir miktar demir vardır ancak sanıldığı kadar değildir o. 1870’te bir doktor ondalık işaretini yanlış yere koyunca ıspanaktaki demir miktarını 10 kat fazla öğrendik. Ispanak yiyince Temel Reis olmuyoruz anlayacağınız.
 

Balıkların hafızası 3 saniyedir
 

Balıkların hafızası 3 saniyedir<br />
&nbsp;
Değildir. Yapılan araştırma neticesinde Japon balıkları en az 3 aylık hafızaya haizler.

Pisa Kulesi yamuk yapılmıştı
 

Pisa Kulesi yamuk yapılmıştı<br />
&nbsp;
Hayır, ilk yapıldığında gayet düzgün bir yapıydı Pisa Kulesi. 1173 yılında inşaatı bittikten sonra yumuşak bir zemin olmasından mütevellit yapı yan yatmıştır.
 

Kelebeklerin ömrü 1 gündür
 

Kelebeklerin &ouml;mr&uuml; 1 g&uuml;nd&uuml;r<br />
&nbsp;
Kelebeklerin ömrü kısadır ama 1 gün kadar da değildir. 1-2 ay kadar yaşayan kelebekler vardır. Hatta birkaç mevsim ayakta kalıp kış uykusuna uyuyan çeşitleri bile mevcut.
 

Boğalar kırmızı renge saldırır
 

Boğalar kırmızı renge saldırır<br />
&nbsp;
Boğalar renk körüdürler. Kırmızı pelerine saldırmasının sebebi pelerinin sürekli sallanıp dalgalanmasıdır. Siniri bozulunca saldırıyor hayvan haliyle.
 

Uzayda kıyafetsiz dolaşırsak vücudumuz patlar
 

Uzayda kıyafetsiz dolaşırsak v&uuml;cudumuz patlar<br />
&nbsp;
Dünya ile uzay arasındaki basınç farkı 1 atmosfer basıncıdır. Vücudumuz buna dayanabilecek kapasitedir. Mamafih uzaya kıyafetsiz çıkarsak kanımızda çözünmüş halde bulunan gazlar açığa çıkar ve balon gibi şişeriz. Birkaç dakika sonra da oksijen yetmezliğinden ölürüz.
 

Havuç daha iyi görmeyi sağlar
 

Havu&ccedil; daha iyi g&ouml;rmeyi sağlar<br />
&nbsp;
II. Dünya Savaşı’nda İngilizlerin Almanları kandırmak için uydurduğu bir yalan. Radar sistemini icat eden İngilizler, gece baskınları yapıyordu Almanlara. Almanlar da bu duruma şaşırıyordu. İngilizler bu durumu çok havuç yemeye bağladılar ve efsane böylece doğmuş oldu.
 

Güneşe 1 santim yaklaşsak yanarız
 

G&uuml;neşe 1 santim yaklaşsak yanarız<br />
&nbsp;
Yıllardır dolanan bir ‘goygoy’ vardır “Dünya güneşe 1 santim daha yakın olursa yanar, yok olur” diye. Dünyanın güneş etrafındaki yörüngesi elipstir ve yıl içerisinde farklı mesafeler oluşur. Yani 1 santim değil metrelerce fark var.
 

Çok tıraş olmak sakalları gürleştirir
 

&Ccedil;ok tıraş olmak sakalları g&uuml;rleştirir<br />
&nbsp;
Bir efsane daha. Özellikle ergenlik döneminde karşılaşılan bir durum bu. Tıraş sadece derinin dışındaki kılların kesilmesine sebep olur, köklere etkisi olmaz. Yani tıraş olunmasa bile, çıkacağı varsa o sakallar zaten çıkar.

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

 
Bu makaleye ifade bırak